Praėjusį šeštadienį Plungės Akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla (buvusi Plungės 1-oji vidurinė) šventė savo gyvavimo 90-ies metų jubiliejų. Buvę auklėtiniai, mokytojai ir kiti darbuotojai trumpam sugrįžo į savąją mokyklą.
Į jubiliejinę mokyklos šventę žmonės suėjo ir suvažiavo iš visų Lietuvos kampų. Visiems norėjosi dar kartą sugrįžti į savo mokyklą, pamatyti mokytojus, klasės draugus, visiems kartu prisiminti jaunystę, pačias gražiausias ir nerūpestingiausias dienas. Šiek tiek pritilus šurmuliui, scenoje pasirodė mokyklos jauniausieji, kurie eilėmis sutiko ir pasveikino visus susirinkusiuosius.
Mokyklos direktorius Kęstutis Varpiotas, pasidžiaugęs garbiu mokyklos amžiumi ir visus pasveikinęs, pristatė svečius. Tarp jų – ir buvusį šios mokyklos mokinį, dabar jau Seimo narį Jurgį Razmą, Plungės kleboną Julių Meškauską, verslininką Rimą Bendorių ir jo žmoną Vandą, Vilniaus akademinio dramos teatro direktoriaus pavaduotoją Joną Korenką ir kitus. Beje, netruko paaiškėti, kad dauguma jų – buvę šios mokyklos mokiniai, tad nesutiko būti vadinami svečiais. Jie po daugelio metų sugrįžo į savo mokyklą.
Beje, čia pat buvo galima įsigyti ir tai progai išleistą knygelę „Plungės Akademiko Adolfo Jucio pagrindinei mokyklai – 90 “. Joje sutilpo beveik visa mokyklos istorija. Rašau „beveik“, nes ji dar tęsiasi, vadinasi, bus ir antroji knyga.
Jau išleistojoje minima, jog 1919 metais Plungėje buvo įkurta progimnazija, išlaikoma valsčiaus savivaldybės. Ši bene seniausia Plungės mokykla net penkis kartus keitė pavadinimus, profilį, pastatus. Jos įkūrimas buvo didelis džiaugsmas plungiškiams ir aplinkinių kaimų gyventojams. Mokslo siekti buvo pasiryžę ne tik 10-18 metų, bet ir brandaus amžiaus žmonės.
Gimnazijos atsiradimo iniciatorius buvo kunigas kanauninkas, filosofijos daktaras, „Saulės“ draugijos vadovas Jonas Senkus. Tai tas žmogus, kuris ryžosi steigti pirmąją vidurinį išsilavinimą teikiančią mokyklą. Jo dėka 1925 metais Plungės „Saulės“ gimnazija išleido pirmąją abiturientų laidą. O 1929-aisiais Plungės gimnazija, jau tapusi realine (sustiprintas fizikos, biologijos ir chemijos dėstymas) išleido kitą savo laidą, kuri buvo gana gausi – 22 abiturientai.
Pasikeitė ir mokyklos statusas – ji tapo valstybine. Tarp pirmųjų penkių laidų abiturientų – daug garsių pavardžių. Trečiosios laidos garsenybė – akademikas Adolfas Jucys, kurio vardu ir pavadinta mokykla.
Deja, dėl tada dar jaunos valstybės lėšų stygiaus 1935 metais gimnazija vėl tapo progimnazija, tačiau tėvai, visuomeninės organizacijos pasiekė, kad tais pačiais metais būtų suformuota ir 5-oji jau vėl gimnazijos klasė, o 1940 metais vėl išleista pirmoji abiturientų laida.
Prasidėjęs karas išblaškė mokinius ir mokytojus. Tik pokario metais įsteigta jau vidurinė mokykla, vėliau tapusi pirmąja vidurine, 1996 metais pavadinta Adolfo Jucio vidurine mokykla, o 2001-aisiais tapusi dabartine Akademiko Adolfo Jucio pagrindine mokykla.
Šventė tęsėsi. Jos metu pabandyta prisiminti ir sudėlioti viską, kas mokykloje per tiek metų vyko. Mokytoja ir mokyklos muziejaus vadovė Danutė Ardavičienė, rengiantis jubiliejui, negailėjo triūso ir pastangų, taigi viskas buvo sudėliota į savo vietas.
Kadangi pirmųjų laidų abiturientų jau nebėra, pradėta nuo 1940-1944 metų. Tuos laikus prisiminė ir juos liudijo Juozas Šimkus ir Marija Petriškaitytė-Zumarienė. Tai buvo liūdni ir sudėtingi metai.
Toliau prisiminimais dalijosi 1959-ųjų laidos abiturientai. Jų žodžiais, mokykla garsėjo puikiais mokytojais ir mokiniais, kurie troško žinių. Pasakojo apie savo mokyklines šėliones, juos supratusius ir, be žinių, dar ir savo gyvenimiškąją patirtį dalijusius mokytojus, pabrėždami, kad jubiliejaus dieną jie vėl pasijuto jauni. Drauge scenoje stovėjo ir buvęs auklėtojas Leonas Gikaras.
Gražiai mokyklą ir jos kolektyvą pagerbė Plungės mokyklų vadovai. „Saulės“ gimnazijos direktorius Algimantas Budrys, Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos vedėja Vida Turskytė, Senamiesčio vidurinės mokyklos direktorius Algirdas Serva sveikino ir linkėjo kantrybės, ištvermės ir ilgų gyvavimo metų.
Seimo narys Jurgis Razma priminė, jog mokykla turi ir savo ministrą. Tai socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, taip pat baigęs šią mokyklą. Seimo narys savęs nelaikė svečiu, o priminė, jog jis – buvęs šios mokyklos moksleivis, visada šiltai prisimenantis ir savąją mokyklą, ir mokytojus.
Visus sveikino Seimo nario Vytauto Gabšio padėjėjas Mindaugas Jurčius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Edmundas Sausdravas, Švietimo skyriaus vedėjas Rolandas Raibužis, kiti įvairių organizacijų atstovai, buvę abiturientai.
Visiems į širdį įstrigo Eugenijaus Bunkos ir Jono Korenkos meile bei pagarba dvelkiantys pajuokavimai, nuoširdūs linkėjimai. Sėdėjusieji salėje suprato: į savo mokyklą, kaip į gimtuosius namus, tarsi rudenį išskridę paukščiai nors vienai dienai sugrįžo jos vaikai.
Gražiai viską rikiavo renginio vedėjai – mokytoja Rasa Aleliūnienė ir moksleivis Laurynas Šimkus.
Didelis būrys mokytojų apdovanoti Seimo pirmininkės, apskrities viršininko, Savivaldybės ir Švietimo skyriaus padėkos raštais. Bene paskutinis šiltai visus pasveikino naujasis Plungės klebonas Julius Meškauskas.
Dainavo, šoko ir deklamavo patys šios mokyklos moksleiviai, o sėdėjusieji salėje garsiai plojo. Šventė baigėsi mokyklos choro ir visų dalyvių sugiedotu mokyklos himnu. Buvusių abiturientų dar laukė susitikimai su savo klasės draugais kabinetuose.
Šventinis šurmulys tą šeštadienį mokykloje ilgai netilo.