Kovo 10–17 dienomis Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ atstovavo Lietuvai tarptautiniame vaikų folkloro festivalyje „I Bambini del Mondo“ („Pasaulio vaikai“), kurio misija – nešti Taikos žinią visam pasauliui. Kiekvienas vaikas privalo gyventi taikoje, kad ir kokia būtų jo kilmė, tikėjimas, odos spalva, kalba ir tradicijos. Visa žmonija turi mokėti toleruoti ir vertinti įvairių šalių kultūrų skirtumus. Šia intencija festivalio metu buvo surengtas „Taikos ir brolijos žygis“. Tą dieną Agrigento šventyklų slėnį užplūdo šimtų vaikų ir paauglių muzika, dainos, spalvos ir linksmi šūksniai. Sena tradicija – 21-ajame vaikų folkloro festivalyje „I Bambini del Mondo“ dalyvaujantys užsienio kolektyvai kartu su Agrigento miesto kolektyvais ir įvairių provincijos mokyklų mokiniais surengė įspūdingo grožio eiseną, nešdami UNICEF vėliavą, taip palaikydami karo nusiaubtą Ukrainą ir jos vaikus. Folkloro grupes sveikino Agrigento meras Franco Miccichè ir festivalio direktorius Luca Criscenzo, kurie neslėpė pasididžiavimo ne tik žygio, bet ir viso festivalio sėkme.
Į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Šventyklų slėnis, bendradarbiaujant archeologiniam parkui, atvėrė vartus vienam nuoširdžiausių tarptautinio vaikų folkloro festivalio „I Bambini del Mondo“ renginių, kuris buvo neatsiejama ir esminė dalis – Migdolų žydėjimo šventė.
Šventyklos papėdėje jauna festivalio dalyvė iš bulgarų grupės perskaitė keletą pagrindinių 1959 m. UNICEF paskelbtos Vaiko teisių deklaracijos principų. Visi „Pasaulio vaikai“, kiekvienas su savo kalba, su savos tradicijos dainomis, vienu šauksmu kreipėsi į Žemės „didžiuosius“, kad visi karai baigtųsi ir pasaulyje viešpatautų taika.
Festivalyje, kurį organizuoja AIFA, Tarptautinė Agrigento folkloro asociacija, vadovaujama L. Criscenzo, kuri šiais metais taip pat globoja Italijos nacionalinę UNESCO komisiją ir „Unicef Italia“, dalyvavo devynios tarptautinės vaikų folkloro grupės: Bulgarija – folkloro grupė „Nessebar“; Kosta Rika – „Orgullo de mi Patria“; Kirgizija – „Shattyk Exemplary Choreographic Seytek“; Lietuva – folkloro ansamblis „Čiučiuruks“; Makedonija – „Anpo Skopjė“; Lenkija – folkloro grupė „Larks“; Rumunija – folkloro ansamblis „Padureanca“; Serbija – tautinių šokių ansamblis „Sveti Djordje“; Ukraina – liaudies šokių ansamblis „Vitaminčiki“. Su svečiais dalyvavo ir šešios vietinės vaikų folkloro grupės.
Festivalis „I Bambini del Mondo“ iš tiesų buvo įspūdingas tiek dalyvių profesionalumu bei grožiu, tiek skirtingų kultūrų savitumu, žiūrovu gausa kiekviename surengtame koncerte ar stebint eiseną Agrigento miesto gatvėmis.
Kiekvienas „Čiučiuruks“ aplankytas festivalis yra savitas, išskirtinis, paliekantis žymę asmenybės brandai. Kiekvienas dalyvis festivalio įspūdžius perteikia savaip.
Matas Jogminas: „Didžiausią įspūdį paliko Sicilijos salos kraštovaizdis, didingieji kalnai, miestai su viduramžių architektūra. Tokių išskirtinių vaizdų dar niekur neteko matyti. Teko paragauti ir italų virtuvės patiekalų, ypač makaronų, kuriuos italai valgo du kartus per dieną.“
Adrija Varpučianskytė: „Labiausiai žavėjausi ledų skonių jūra, negalėjau prieš juos atsilaikyti, todėl teko paragauti jų gana nemažai. Patį didžiausią įspūdį paliko Palerme aplankytas muziejus-katakombos. Įspūdis gana šiurpokas, bet jausmas išliekantis visam gyvenimui. Tai viena iš žinomiausių turistinių vietų Palermo mieste – kapucinų katakombos ir jose eksponuojamos balzamuotos mumijos. Kapucinai, katalikų ordino vienuoliai, katakombose laidojo vietinio elito atstovus ir įžymius žmones.“
Augustė Vaiva Klingerytė: „Širdyje jaučiau didžiulį pasididžiavimą, kad atstovauju savo kraštui Žemaitijai. Neišdildomą įspūdį paliko koncertas Agrigento miesto Luigi Pirandello teatro scenoje, kuris pastatytas 1880 metais. Tokiame teatre teko koncertuoti pirmą kartą. Smagu buvo susipažinti su kitų šalių folkloro kolektyvų dalyviais, pabendrauti, kartu pašokti. Ateityje norėčiau dar kartą sugrįžti į Siciliją jei ne kaip „Čiučiuruks“ dalyvė, tai kaip turistė.“
Urtė Videikaitė: „Su „Čiučiuruks“ keliauju jau vienuolika metų. Per tuos metus teko aplankyti daug įvairių vaikų, jaunimo folkloro festivalių įvairiose šalyse. Iš pažiūros jie tarsi visi vienodi, bet ir labai skirtingi, nes kiekvienos šalies tradicinė kultūra yra savita, nepanaši į mūsų ar kitų šalių kultūrą. Agrigento mieste tuo pačiu metu vyko trys festivaliai – 76-oji migdolų žydėjimo šventė, 42-asis suaugusių žmonių folkloro festivalis ir 21-asis vaikų folkloro festivalis. Didžiulį įspūdį paliko kitų žemynų atstovų tautinių rūbų spalvingumas, folkloro muzikos išskirtinumas, tokių kaip Pietų Korėjos kultūra, tradicinė muzika. Gaila, kad šiame festivalyje nebuvo bendrų pasibuvimų, naktišokių su kitais dalyviais.“
Ernestas Klimovas: „Festivalis Sicilijoje buvo dar viena galimybė pasijausti „Čiučiuruks“ dalimi, nes šiuo metu esu jau studentas. Buvo smagu matyti tiek daug įvairių šalių atstovų, kultūrų, spalvingų tautinių kostiumų, koncertinių programų. Pati šalis žavėjo savo gamtos grožiu, kalnuotomis vietovėmis, didinga miestų istorija ir architektūra.“
Rita Macijauskienė: „Šiame festivalyje „Čiučiuruks“ ansamblis svečiavosi jau antrą kartą (pirmą kartą 2013 m.). Agrigento miestas yra pietinėje Sicilijos pakrantėje, turi apie 59 000 gyventojų, yra žymus savo archeologinėmis radavietėmis, įtrauktomis į Pasaulio paveldo sąrašą. Mane labiausiai nustebino dalyvių gausa iš 30 pasaulio šalių, Pietų Amerikos, Azijos, Europos, nuo Baltijos iki Balkanų šalių.
Šių metų festivalio misija – nešti Taikos žinią visam pasauliui – buvo labai jautri, tuo labiau kad festivalyje dalyvavo vaikų šokių kolektyvas „Vitaminčiki“ iš Ukrainos, kurio vadovas Olegas Melnikas prieš karą organizuodavo vaikų folkloro festivalius „Saulėtas kaštonas“. Jame teko dalyvauti ir ansambliui „Čiučiuruks“. Po daugelio metų susitikus kaupėsi ašaros tiek Olegui, tiek man. Stebėjausi vaikų profesionalumu, drąsa, ištverme bei patriotiškumu. Smagu, kad visi festivalio dalyviai ir organizatoriai visomis išgalėmis palaikė Ukrainos vaikus, dovanodami jiems pačias gražiausias akimirkas, dėmesį, finansinę paramą ir trumpą atokvėpį nuo karo baisumų. Per šv. Mišias už pasaulio vaikus ir taiką mes skyrėme jautrius žodžius ir dainą Ukrainos vaikams, linkėdami, kad taika ateitų į Ukrainos žemę kuo greičiau.“
Inga Nagytė: „Kad ir kur keliaučiau su „Čiučiuruks“, vis stebiuosi, kokio unikalumo, profesionalumo ir stiprumo yra kolektyvo vaikai. Visą naktį nemiegoję, parą su persėdimais, skrydžių nukėlimais keliavę, atvykę į festivalį rengėsi tautinius kostiumus, lipo į sceną ir puikiai pasirodė festivalio atidarymo koncerte. Man visada gražu žiūrėti, kaip jie stengiasi, o paskui, pribėgę prie vadovės Ritos, tariasi, kaip kas nepavyko, gal pabandyti kitą kartą kitaip, gal kažkam pasikeisti vietomis, kad šokis ar daina būtų nepriekaištingi. Kiekvienas festivalis juos paaugina, plečia akiratį, praturtina pasaulio kultūrų skirtingumo žiniomis. Festivalis „I Bambini del Mondo“ apdovanojo mintimis apie taiką, apie jos vertę ir kainą. Tokios gyvenimo mokyklos neišeisi niekur daugiau.“