
Gegužės 10 dieną Plungės parke vyko nekasdieniai dalykai. Žmonės turėjo progą prisiminti, kokia unikali ir graži yra Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba. Talentingojo kompozitoriaus ir dailininko muzika bei paveikslai atgijo neįprasta forma: šviesų projekcijomis ant bibliotekos sienų, meno mokyklų vaikų keramikos darbuose.
Žmonių dėmesį prikausčiusio renginio idėjos autorė – Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos laikinai direktorės pareigas einanti Gintarė Gurevičiūtė. Bibliotekininkai ruošdamiesi šiam vakarui pastebėjo, jog Plungė gali didžiuotis, kad vienas iškiliausių visų laikų menininkų, formavusių Lietuvos meno ir kultūros pasaulio pamatą, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis bene reikšmingiausius savo gyvenimo ir kūrybos etapus praleido būtent Plungėje.
„Kviečiame plungiškius dar geriau susipažinti su jo kūryba bei asmenybe, išmokti skaityti M. K. Čiurlionio kūrinius, suvokti jo kuriamą pasaulį“, – apie renginio „Jauskime šviesą savo delnuose“ esmę atsiliepė G. Gurevičiūtė.
Įdomu tai, jog minėtasis renginys nebuvo pirmasis, kuris kvietė atkreipti dėmesį į M. K. Čiurlionį ir jo kūrybą. Plungės biblioteka jau kurį laiką organizuoja šiam kūrėjui dedikuotus susitikimus, parodas, o praėjusį penktadienį vykęs renginys – gražus visų šių įdomių veiklų apibendrinimas.
Pasitinkant M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, kurios bus švenčiamos kitais metais, Plungės viešoji biblioteka jau surengė ne vieną šiai asmenybei skirtą renginį. Plungiškiai turėjo galimybę dalyvauti Kasparo Pociaus paskaitų cikle „Kur baigiasi simbolizmas: XX amžiaus meninio avangardo istorija“, taip pat klausėsi Edvardo Šumilos paskaitos „Negatyvi regimybė – radikali galimybė: Čiurlionis ir XX a. meno judėjimų angažuotumas“. Ir štai „Jauskime šviesą savo delnuose“ – vakaras, suteikęs jo dalyviams nepakartojamų emocijų stebint M. K. Čiurlionio kūrybą gal kiek neįprastu formatu.
Džiugu, jog įgyvendinant visus šio vakaro sumanymus glaudžiai bendradarbiavo Plungės Mykolo Oginskio ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklų bendruomenės. Renginio metu bibliotekoje buvo galima pasigėrėti šių įstaigų ugdytinių meninėmis instaliacijomis. Visus žavėjo ant bibliotekos sienos sukabinti keramikos dirbiniai, kuriuos jaunieji menininkai lipdė M. K. Čiurlionio kūrinių motyvais. Keramikos darbų sienelėje arti dviejų šimtų darbų!
Vakaro pagrindinis akcentas – Vytauto Žarnausko ir Ado Gecevičiaus audiovizualinis pasirodymas, paremtas M. K. Čiurlionio kūryba. Ant bibliotekos pilaitės pastato sienų atgijo šio kūrėjo paveikslai, kurie buvo papildyti specialiai šiam projektui sukurtomis animacijomis bei tematiką atitinkančiais įspūdingais vaizdais. Vizualus lydėjo mušamųjų bei elektroninės muzikos garsų elementai.
„Atrodo, visi atskirai sugužėję iš skirtingų parko pusių, tačiau minioje jautėme stiprų bendruomeniškumo jausmą, bendrą norą domėtis menu bei dalyvauti savo krašto kultūroje. Ir visai nesvarbu, kad šaltas vakaras vertė laikyti rankas kišenėse, plungiškiams rūpi ir jiems įdomu, kas vyksta jų mieste. Viena aišku – visi jie čia atėjo vedini smalsumo, kaip atrodys ta bibliotekos pilaitė, pasipuošusi žymaus menininko paveikslais. O atrodė geriau, nei buvo galima įsivaizduoti! Jausmas nepakartojamas, lyg būtum kur užsienyje, o apsidairius supranti, kad visgi čia – mūsų Plungė tokia pilna gyvybės, meno bei kultūros“, – pavykusiu renginiu džiaugėsi Plungės viešosios bibliotekos darbuotojai.