Dabar pats laikas pasitikrinti ir pašalinti apgamus, ypač tuos, kurie vasarą pasikeitė, ėmė didėti ar peršti. Žemaitijos diagnostikos centre atliekamas apgamų siaskopinis tyrimas ir jų pašalinimas specializuotu vokišku chirurginiu lazeriu. Pašalindami apgamą ne tik išspręsite kosmetologinę problemą, bet ir užkirsite kelią vienai dažniausių šiandienos vėžio ligų – melanomai.
Kas tai yra melanoma?
Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti ją nustačius išgydyti galima apie 97 proc. pacientų. Ši liga išsivysto arba iš jau esančių, arba iš naujai atsirandančių apgamų. 80–90 proc. melanomos atvejų pasireiškia odoje, retais atvejais – vidaus organuose, smegenų dangaluose, akių dugne.
Yra ir daugiau odos vėžio formų, mažiau linkusių sėtis ir plisti ir turinčių gerybiškesnę eigą. Kartais netgi mažiausi apgamų pokyčiai gali turėti įtakos ankstyvam vėžio nustatymui, todėl labai svarbu juos pastebėti laiku. Ankstyva diagnostika leidžia tikėtis geresnių gydymo ir gyvenimo prognozių.
Kokie yra pagrindiniai odos vėžio atsiradimo rizikos veiksniai?
Pagrindinė odos vėžio išsivystymo priežastis – ultravioletinių spindulių poveikis. Didesnę riziką susirgti melanoma turi šviesios odos asmenys, tie, kurie greitai nudega saulėje, vaikystėje buvo stipriai nudegę saulėje, taip pat tie, kurie dažnai lankosi soliariumuose, turi daug (daugiau nei 50) apgamų. Apgamo suvėžėjimo rizika didėja su amžiumi – ypač išauga vyresniems nei 50 metų žmonėms. Didesnė rizika susirgti, jei giminaičiai sirgo odos vėžiu.
Kokius apgamus reikėtų nedelsiant išsitirti?
Reikėtų atsiminti A, B, C, D ir E kriterijus, pagal kuriuos galima įtarti melanomą:
A – nesimetriški apgamai,
B – netaisyklingų kontūrų apgamai,
C – įvairių spalvų apgamai,
D – apgamai, kurių skersmuo didesnis nei 6 mm,
E – paraudimas aplink apgamą.
Pastebėjus, kad keičiasi apgamo forma, dydis ar spalva arba apgamas kraujuoja, jį peršti, yra šašelių, atsiranda naujas greitai didėjantis apgamas, oda aplink jį parausta, niežti, dilgčioja, reikia nedelsiant kreiptis į specialistą.
Kas yra siaskopija?
Siaskopija (spektrofotometrinė odos analizė) – tai šiuo metu tiksliausias neinvazinis apgamų ir kitų odos pigmentinių darinių diagnostikos metodas. Odos būklė ir jos dariniai įvertinami greitai, be skausmo ir nepažeidžiant audinių vientisumo: pridėjus daviklį prie apgamo, skenuojamas darinys – atliekamos pjūvinės nuotraukos. Tyrimas neskausmingas ir pasižymi šiuo metu aukščiausiu tikslumu – 94 proc.
Skenavimas gali užtrukti apie 20 sekundžių ar net trumpiau. Visa konsultacija gali užtrukti 10–15 minučių. Konsultacijos laikas priklauso ir nuo to, kiek apgamų ar kitų darinių bus tiriama.
Ar siaskopinis tyrimas tikslesnis už patyrusio specialisto apžiūrą?
Siaskopinio tyrimo metu audinys skenuojamas gilyn, odos sandara analizuojama iki 2 mm gylio. Taip darinys įvertinamas daug tiksliau negu plika, nors ir patyrusio specialisto, akimi. Pateiktuose vaizduose lengviau įvertinti apgamo ar kito darinio piktybiškumo požymius: pakitusią kraujotaką, kolageno struktūros pakitimus, melanino kiekį darinyje ir t. t.
Ką daryti nustačius pakitimus odos darinyje?
Atliekant siaskopiją iš karto nustatoma, ar darinys yra piktybinis, ar ne. Jeigu darinys pavojingas, turi piktybiškumo požymių, specialistas rekomenduos jį šalinti. Mūsų klinikoje dariniai saugiai ir greitai šalinami vokišku, ypač tiksliu ir kokybišku chirurginiu lazeriu. Procedūras atlieka didžiulę patirtį turintys onkologai-chirurgai ir gydytojai dermatologai.
Kai kuriais atvejais, jeigu darinys yra tik įtartinas, specialistai Jums patars jį kurį laiką stebėti. Nustačius melanomą, Jūs gausite rekomendacijas dėl gydymo ir siuntimą į specializuotą gydymo įstaigą.
Labai svarbu stebėti ar apgamai ant kuno nekinta, nes kuo anksčiau pamatysime pakitimus, tuo greičiau bus galima imtis veiksmų. Aš nuo vaikystės turiu daug apgamų, tai stengiuosi visus apžiūrėti bent kartą į mėnesį.
Asta, o gal galite pasakyti, kokioj klinikoje jūs tikrinatės?
Tikrai atsargiai visi su apgamais ir eikite reguliariai pasitikrinti į artimiausią kliniką