Nors pastaruoju metu gamta vis neapsisprendžia, duoti jau mums šilumos ar dar susilaikyti, tačiau erkėms tai nė motais. Jos pradėjo savo „sezoną“. Tad apie šių kraujasiurbių platinamas ligas ir galimybę jų išvengti kalbėjomės su „Klinikos Pulsas“ Plungėje vadovu gydytoju Tomu Zamulskiu.
Kaip sakė gydytojas, į medikus jau pradėjo kreiptis gyventojai, susidūrę su erkėmis. Paskutinysis savo sodyboje pjovė veją. „Pastebime, kad šių parazitų sutikti galima net pliaže ant smėlio“, – pabrėžė T. Zamulskis. Galima pasidžiaugti, kad šiais metais daugiau žmonių pageidauja pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.
Efektyviausia apsauga nuo erkinio encefalito – vakcinacija. Kad susiformuotų apsauga, reikalingi trys skiepai: dabar, po mėnesio, po šešių mėnesių. Tinkamiausias metas pradėti skiepytis yra lapkričio mėnuo. „Žinoma, tai nereiškia, kad šiuo metu skiepytis negalima. Jei žmogus pasiskiepys dabar ir po mėnesio vakcinaciją pakartos, turės apie 80 proc. apsaugos. Tai ne šimtas procentų, bet vis tiek geriau nei jokios“, – tvirtino T. Zamulskis. Gavus tris pirmuosius skiepus, pakartotinai nuo erkinio encefalito skiepytis reikėtų vieną kartą po trejų metų, vėliau vakcinaciją kartoti kas penkerius metus.
Ar netrūkstama vakcinos? T. Zamulskis patikino, kad jos užtenka. Tad tereikia apsilankyti pas šeimos gydytoją. Jis, įsitikinęs, jog esate visiškai sveikas, nukreips skiepytis.
Vaikai nuo erkinio encefalito skiepyti pradedami nuo vienerių metų amžiaus. Viskas vyksta kaip ir suaugusiesiems, tik vakcinos kiekis – mažesnis. Skiepo kaina iki 35 eurų. „Gaila, kad vakcina nekompensuojama“, – apgailestavo medikas.
Pastaruoju metu daugėja pasisakančiųjų prieš skiepus, tad paklausėme gydytojo ir apie šalutinį skiepo poveikį. „Per 20 metų dar neteko girdėti ir susidurti su kokiu nors labai išreikštu šalutiniu poveikiu. Taip, vaikams gali šiek tiek pakilti temperatūra, kaip ir po kiekvieno skiepo“, – kalbėjo gydytojas.
Ką daryti, jei pasiskiepyti nespėjome, o erkė įsisiurbė? T. Zamulskis sakė, kad visų pirma erkę reikėtų ištraukti. Jei patys nesiryžtate to daryti, galima kreiptis į medikus. Vėliau dešimt dienų reikėtų stebėti ne tik įkandimo vietą, bet ir savo sveikatos būklę. Atsiradus negalavimams ar paraudus įkandimo vietai, kuo skubiau kreiptis į gydytoją ir pasidaryti būtinus tyrimus. „Tikrai nereikia bėgti pas gydytoją ir atlikti tyrimo iškart po įsisiurbimo. Jei ir užsikrėtėte, per anksti atliktas tyrimas ligos gali ir neparodyti“, – akcentavo medikas.
Priminsime, kad erkinis encefalitas prasideda pakilusia temperatūra, galvos skausmu, silpnumu, šaltkrėčiu, pykinimu, kartais viduriavimu. Šie simptomai primena gripą ar peršalimą, todėl neretai supainiojami. Laimo ligos atveju erkės įkandimo vietoje po 1–4 savaičių atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Žmogų gali kankinti sąnarių ir raumenų skausmas.
Gydytojas akcentavo, kad jei erkė buvo įsisiurbusi, tačiau įkandimo vieta neparaudo, bet kažkokius negalavimus jaučiate, į medikus vis tiek reikėtų kreiptis. „Geriau nerizikuoti ir įsitikinti, kad viskas gerai, arba laiku užkirsti galimybę ligai įsismarkauti“, – teigė T. Zamulskis.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus duomenimis, praėjusiais metais Plungės rajone Laimo liga susirgo 47, o erkiniu encefalitu – keturi žmonės.
Turite klausimų, norite pasiskiepyti? Kreipkitės į „Kliniką Pulsas“ Vytauto g. 3, Plungėje. Registratūros tel. (8 448) 57433.
Užs. Nr. S-113