Taip apie savo kūrybą yra sakęs vienas žymiausių, unikaliausių ir originaliausių Žemaitijos menininkų Stanislovas Riauba (1904–1982). Šiam Šateikių seniūnijos Godelių kaime gyvenusiam medžio skulptoriui, dievdirbiui, filosofui atminti Plungės kultūros centras jau penkioliktąjį pavasarį organizuoja jaunųjų Žemaitijos menininkų sąjūdį, pavadintą „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Moksleivių kūrybos paroda, atidaryta gegužės 1-ąją, veiks iki pat baigiamojo apdovanojimų renginio, kuris numatytas birželio 4-ąją.
S. Riaubos vardas išgarsino ne tik Godelių kaimą, bet ir visą Žemaitiją. Kaip pastebi tyrinėtojai, šio liaudies meistro kūryba labai įvairi – ir temų, ir siužetų atžvilgiu. Jis drožė ir šventųjų statulėles, ir folklorinio pobūdžio skuptūrėles (iš pasakų, legendų atėjusius velnius, raganas, sparnuotus slibinus, karalaites), ir fantastinius, vaizduotėje gimusius personažus.
Jaunųjų menininkų sąjūdžio sumanytoja ir kuratorė, Plungės kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė pasakojo, kad S. Riaubos atminimą kūryboje stengėsi įamžinti daugybė menininkų. To savo renginiu „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ siekia ir Plungės kultūros centro darbuotojai, rajono tautodailininkai. „Norime, kad jaunoji karta sužinotų apie talentingą menininką. Viena, kai kūriniai guli kažkur muziejuose, ir visai kas kita – kai vaikai ir jaunimas su unikalaus skulptoriaus vardu lūpose patys ieško kūrybos kelio. Juk šis jaunųjų menininkų sąjūdis Žemaitijoje – gyvas paminklas Stanislovui Riaubai, pasakojantis apie Godelių burtininką, raganių, girių Rodeną, Žemaitijos Anderseną…“ –
sakė ponia Zafira.
Visos Žemaitijos dailės ir technologijų mokytojai ir jų mokiniai, nešini kūriniais, į Plungės kultūros centrą šių metų pavasarį skubėjo jau penkioliktąjį kartą. Šis vaikus, jaunimą ir pedagogus buriantis sąjūdis kviečia kurti, ieškoti, žinoti ir dalyvauti parodoje-konkurse, kurio nugalėtojai laimi S. Riaubos premijas.
Žvelgiant į konkurso istoriją, stebina gražūs skaičiai: nuo 2001 metų jame dalyvavo 1 269 jaunieji menininkai, kurie pateikė net 5 573 kūrinius (įskaičiuojant ir šiųmetinius dalyvius bei jų darbus). S. Riaubos premijas per keturiolika metų yra gavę 68 jaunieji kūrėjai, 57-iems įteikti žiūrovų simpatijų prizai. Pasak tautodailininkės Z. Leilionienės, šie įspūdingi skaičiai liudija: mūsų regiono vaikai ir jaunimas – darbštūs ir kūrybingi, o mokytojai – gebantys ugdytinius ne tik sudominti tautodailės tradicijomis, bet ir išmokyti kantriai dirbti.
Kaip jau minėjome, šiuo metu Plungės kultūros centro parodų salė vėl užpildyta jaunųjų menininkų darbais. Parodoje-konkurse „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ eksponuojami 248 kūriniai, kuriuos pateikė 62 autoriai. Tai skulptūros, tapybos, grafikos ir taikomosios dailės darbai.
Kaip sakė šio sąjūdžio iniciatorė Z. Leilionienė, lyginant su ankstesniais metais, šiųmetiniame konkurse dalyvių sulaukta kiek mažiau. Bet, nepaisant jų skaičiaus, jaunųjų menininkų kūrybos paroda vis tiek išlieka pačia ryškiausia ir įdomiausia metų ekspozicija Plungės kultūros centre, nes jaunimas savo kūriniais visada turi ką pasakyti.
Šį kartą aktyviausiai dalyvauja Mažeikių „Pavasario“ pagrindinės mokyklos mokiniai (septyni mokytojo Aleksandro Novako ugdytiniai). Be šių, iš Mažeikių rajono sulaukta dar šešiolikos dalyvių – Mažeikių moksleivių namų, Merkelio Račkausko gimnazijos, Ventos progimnazijos, Balėnų, Ukrinų pagrindinių mokyklų, Židikų Marijos Pečkauskaitės ir Viekšnių gimnazijų auklėtinių. Žinoma, daugiausia dalyvių – net 27 – iš Plungės rajono. Tai mokiniai iš „Saulės“, Platelių, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijų, „Ryto“, „Babrungo“ pagrindinių, Senamiesčio mokyklos, Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės, Plungės Mykolo Oginskio, Platelių meno mokyklų (ir skyrių Žemaičių Kalvarijoje ir Alsėdžiuose). Be to, dalyvauja Telšių dailės mokyklos, Kretingos, Salantų, Skuodo, Kelmės meno mokyklų, Salantų, Ylakių gimnazijų auklėtiniai.
„Parodos autoriai džiugina lakia vaizduote, spalvų ir technikos įvairove. Kūrybiniams ieškojimams vieni jaunieji talentai pasitelkia savo fantaziją, emocijas, kiti – legendas, sakmes, gimtinės vaizdus, o kai kurie (ir tai labai džiugina) – tautodailės tradicijas“, – įspūdžiais dalijosi Z. Leilionienė.
Tarp vaikų ir jaunimo populiariausi kūrybos žanrai – tapyba ir grafika. Spalvomis akį traukia aliejumi, akvarele, akrilu, guašu tapyti darbai. Jaunieji grafikai savo darbuose neretai naudoja ir mišrią techniką, ir lino raižinius. Šiųmetinė skulptūros ir amatų ekspozicija nėra gausi, bet brandi. Pirmą kartą parodoje-konkurse eksponuojami keraminiai švilpukai (autorė Leonora Kirklytė iš Kelmės meno mokyklos, mokytoja – Lina Užomeckienė), margučiai (Neda Parieštytė iš Viekšnių gimnazijos, mokytoja – Jolita Parieštienė). Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojos Ingos Šilinskaitės ugdytiniai demonstruoja audimą karoliukais, aplikaciją, veltinį. Akivaizdu, kad kantrybės ir žemaitiško užsispyrimo nestokoja jaunieji popieriaus karpytojai Martynas Balsys ir Neringa Reivytė (mokytoja Nijolė Daučiūnaitė) iš Balėnų pagrindinės mokyklos. Beje, tai pirmas kartas, kai parodoje dalyvauja tik vienas jaunasis medžio drožėjas – Aurimas Jurgaitis iš Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos (mokytojas Viktoras Raibužis). „Kadangi mūsų renginio laikas sutapo su respublikiniu vaikų ir jaunimo konkursu „Sidabro vainikėlis“, gali būti, kad būtent tai sumažino dalyvių skaičių“, – apgailestavo ponia Zafira.
Gegužės 2 dieną šią parodą jau aplankė nuolatiniai projekto globėjai – Švedijos Boksholmo miesto organizacijos „Draugas draugui“ atstovai. Jie jau nusprendė, kuriuos darbus įsigis vežtis į Švediją, kuriems bus skirtos specialios organizacijos premijos. Anot Z. Leilionienės, smagu, kad mūsų jaunimo kūryba žavisi ir svečiai iš užsienio, juolab kad nuolatinis parodos-konkurso komisijos pirmininkas dailininkas Jonas Rudzinskas yra akcentavęs, jog šis jaunųjų menininkų sąjūdis, tarsi dėlionės dalelė, prisideda prie visos Lietuvos paveikslo.
Baigiamasis renginys, kaip jau minėjome, vyks birželio 4 dieną 14 val. Iki to laiko plungiškiai ir miesto svečiai kviečiami aplankyti parodą ir rinkti jiems labiausiai patikusį autorių ir jo darbą – daugiausia balsų surinkęs jaunasis menininkas gaus specialų publikos simpatijų prizą.