
Neseniai į „Plungės“ laikraščio redakciją kreipėsi kiaušinių perdirbimu užsiimančios „Vičiūnų“ teritorijoje įsikūrusios kooperatinės bendrovės „Baltic egg production“ darbuotojai. Žmonės skundėsi darbo sąlygomis, tiksliau – kad patalpos esančios labai triukšmingos, o klausos apsaugos priemonėmis jie neaprūpinami.
Bendrovės „Baltic egg production“ darbuotojų teigimu, jų darbo aplinka yra labai triukšminga. Esą nė tarpusavyje neįmanoma susikalbėti. Žmonės tvirtino, kad, tokiame triukšme praleidus visą dieną, grįžus namo dar porą valandų ausys neatsigauna. Tad baiminasi, kad laikui bėgant gali pablogėti klausa ar net profesinė liga išsivystyti. „Manome, kad paprasčiausia išeitis – aprūpinti mus ausinėmis, bet jų neturime, niekas nėra netgi pasiūlęs“, – skundėsi jie redakcijai.
Norėdami išsiaiškinti problemą kreipėmės į „Baltic egg production“ direktorę Kristiną Lapytę ir visus „Vičiūnų“ teritorijoje esančius fabrikus aptarnaujančios Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovą Martyną Plungę.
Kaip pasakojo K. Lapytė, kiaušinių perdirbimo fabrikas veikia tik pusantrų metų. Taigi jo įrenginiai – nauji, šiuolaikiniai, dirbama pagal modernias gamybos technologijas. Na, o darbo sąlygos esančios ypač orientuotos į darbuotojus.
„Kaip ir visose gamybos ar perdirbimo įmonėse, fabrike esama tam tikro triukšmo. Rūpinamės darbuotojų sveikata, todėl teisės aktų nustatyta tvarka gamykloje atliekame triukšmo lygio matavimus ir pasirūpiname klausos apsaugos priemonėmis“, – kalbėjo „Baltic egg production“ vadovė.
Pasak K. Lapytės, paskutinysis tikrinimas buvo šių metų kovo 31 dieną. Matavimus atliko nepriklausoma darbų saugos įmonė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Nustatyta, kad triukšmo lygis gamybos patalpose atitinka teisės aktų reikalavimus ir visose patalpose rizika yra priimtina.
Dėl įrenginių išdėstymo triukšmo lygis fabrike nėra vienodas. Tikrinimo metu didžiausias užfiksuotas buvo 109 dB, mažiausias – 70 dB.
„Bendraujame su darbuotojais ir šviečiame juos darbo saugos, sveikatos, žinoma, ir klausos tausojimo klausimais. Todėl kokybiškas ausines ir ausų kamštukus duodame dirbantiesiems tiek triukšmingesnėse, tiek ir mažiau triukšmingose fabriko vietose. Beje, tiesioginių skundų iš darbuotojų šiuo klausimu nesame sulaukę“, – akcentavo direktorė.
K. Lapytei antrino Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovas M. Plungė. Jo pasakojimu, ši tarnyba įsteigta prieš metus, dirba penki specialistai, kurie kasdien aplanko visus „Vičiūnų“ teritorijoje esančius fabrikus. „Mūsų darbas – rūpintis darbuotojų sauga ir sveikata. Taigi jei žmonės nenori kreiptis į savo tiesioginius vadovus, gali kreiptis į mus. Esame atviri prašymams ir pasiūlymams ir visada stengiamės, kad žmogui būtų geriau. Tad niekaip nesuprantu, kodėl darbuotojai kreipiasi ne į savo vadovus, ne į mūsų tarnybą, o į redakciją. Juolab kad problema labai paprasta ir be vargo išsprendžiama“, –
stebėjosi M. Plungė.
Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovas taip pat paminėjo kovo 31-ąją atliktą patikrinimą. Tikrintojų parengtose išvadose nurodoma, kad kooperatinėje bendrovėje „Baltic egg production“ yra vienuolika gamybos patalpų. Dviejose iš jų specialistai rekomenduoja naudoti klausos apsaugos aparatus, kitose – ne. „Išvadose sakoma, kad klausos apsaugos priemonės rekomenduojamos, bet nėra privalomos, nes triukšmo lygis neviršija leistinų normų.“
Kaip sakė M. Plungė, įdarbinami žmonės pirmiausia nukreipiami į Personalo skyrių, paskui – į Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą ir tik tada eina į gamybos patalpas. „Mes darbuotojams išduodame specialius drabužius, avalynę, sertifikuotas apsaugos priemones. Viską papasakojame, išaiškiname, apmokome, – dėstė specialistas. – Ausinės kiekvienam asmeniškai neišduodamos, nes nėra privalomos. Bet jų kiekviename fabrike yra. Jos traktuojamos kaip kolektyvinės apsaugos priemonės ir naudoti gali visi, kuriems tik reikia. Ten pat yra ir jų dezinfekavimo priemonių. Kitas reikalas – jei darbuotojas per apmokymus ko nors neišgirdo, užmiršo, nedrįsta paprašyti ar nenori tų ausinių nešioti, nes tada negalės susikalbėti su kitais.“
Darbuotojų sauga ir sveikata besirūpinančios tarnybos vadovas akcentavo, kad įstatymas darbuotoją ir patį įpareigoja rūpintis savo saugumu ir sveikata darbe, kreiptis, jei esamos sąlygos jo netenkina. „Kadangi ausinės nėra privalomos, mes nereikalaujame, kad žmonės jas naudotų. Juk jie patys geriau žino, ar klausos apsaugos priemonės jiems reikalingos, ar ne. Kartais klausiame, kodėl nesideda ausinių. Atsako: kol jas užsidedi, kol nusiimi, be to, susikalbėti neišeina. Tiesa, jei žmonės nenori ausinių, gali naudoti ausų kamštukus, jų meistrai dėžėmis gauna. Šių priemonių net neapskaitome“, – pasakojo M. Plungė.
Darbuotojams pasiūlyta ir dar viena išeitis: jei nenori kreiptis į savo vadovą ar į Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą, gali kreiptis į savo gydytoją, kad jis, tikrindamas sveikatą, įrašytų, jog žmogus yra jautrios klausos ir jam reikalinga apsauga. Tada ausinės tikrai bus skirtos. „Gydytojų išrašytose pažymose būna nurodyta, kad žmogus jautrus kokiems nors chemikalams ir jam reikalingos kitokios pirštinės. Visada jas skiriame. O štai įrašų dėl jautrios klausos dar nėra buvę“, – minėjo specialistas.
Jei patalpos triukšmingos, tai gal paprasčiausia būtų kiekvieną darbuotoją aprūpinti ausinėmis – kad turėtų savo spintelėje ir kada panorėjęs galėtų užsidėti? O gal įmonė taupo, gal tokios apsaugos priemonės jai per brangios? Pasak Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovo, ausinės kainuoja tik 6 eurus, kitos – 14 eurų, o ausų kamštukai – vos po keletą centų. Taigi sumos ne tokios, kad reikėtų taupyti. „Kiekvienam neperkame, bet tikrai ne dėl to, kad taupome. Ausinių yra, matome, kad kai kurie jas dedasi, bet tokių nedaug. Tiek, kiek yra, užtenka, o jei neužteks, nupirksime. Kad ir kiekvienam, jei tik to pageidaujama“, – kalbėjo specialistas.
Ir fabriko direktorė, ir Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovas pažadėjo pakalbėti su darbuotojais ir priminti, kad galimybė naudotis klausos apsaugos priemonėmis tikrai yra. Taigi norintieji dirbti su ausinėmis turėtų tik išsakyti savo norą.
Mokymai vadovams ir personalo atranka primumesse.lt