
Jei negalėtume savęs palyginti su kitais, ko gero, net nežinotume, kuria linkme judėti. Juk žinojimas, kad kas nors pasiekė geresnių rezultatų, savotiškai skatina labiau stengtis, būti pažangesniam ir pan. Gegužės mėnesio Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo kalbama apie tai, kaip 2022 metais sekėsi vykdyti biudžeto planą, kaip Plungės rajonas atrodo šalia kaimynų. Vienur džiugią, kitur ne tokią linksmą informaciją politikams pateikė Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Vaida Kazonienė.
Kaip sakė V. Kazonienė, 2022 metais į nacionalinį biudžetą iš Plungės rajono gauta 53,5 mln. eurų. Į Savivaldybės biudžetą surinkta 31,6 mln. eurų, t. y. 3,4 mln. eurų daugiau, nei buvo planuota. Be gyventojų pajamų mokesčio (GPM), į valstybės biudžetą surinkta 21,9 mln. eurų, didžioji jo dalis – 13 mln. eurų – pridėtinės vertės mokestis (PVM). Didžiausia dalis, patenkanti į nacionalinį biudžetą iš mūsų rajono mokesčių mokėtojų, – GPM. Lyginant 2022 m. pirmojo ketvirčio įplaukas su šiųmetėmis, šiemet jų gauta 11,8 proc. daugiau, bet į valstybės biudžetą sumokėta 3,4 mln. eurų, ir tai yra 200 tūkst. eurų mažiau nei pernai tuo pat metu.
Nors 2022 m. Plungės rajono savivaldybės biudžeto planas buvo 15 proc. didesnis nei ankstesniais metais, tačiau, kaip pastebėjo viešnia, kitų savivaldybių planas buvo kur kas didesnis: Klaipėdos rajono – 23 proc., Mažeikių – 19 proc., Telšių – 17 proc. Daugiausiai į vietos biudžetą šių metų pirmąjį ketvirtį įplaukė Klaipėdos rajono savivaldybėje – 18 mln. eurų. Mažeikių rajone – 14,6 mln. eurų, Kretingos ir Telšių – po 9 mln. eurų, mūsų rajone – 7,4 mln. eurų. Anot pranešėjos, visos išvardytos savivaldybės šių metų pirmąjį ketvirtį biudžetus vykdo ir viršija. Didžiausias viršijimas yra Mažeikiuose, mažiausias – Plungėje.
Plungės rajone yra 32 900 mokesčių mokėtojų, iš jų 1 800 – juridiniai asmenys. Klaipėdos rajone yra 9 didieji mokesčių mokėtojai, t. y. didelės įmonės. Mažeikiuose – 8, Plungėje – 5, po 2 – Kretingoje ir Telšiuose. Vidutinių mokesčių mokėtojų daugiausiai – 82 – turi Mažeikių rajono savivaldybė, Klaipėdos rajono savivaldybėje – 69, Plungėje – 35, Telšiuose – 33, Kretingoje – 28.
Fizinių asmenų mokesčių mokėtojų mūsų rajone yra mažiausiai – 31 036, Telšių rajone – 36 532, Kretingos – 34 629, Mažeikių – 48 557, Klaipėdos – 61 611.
Kalbėdama apie vidutinį darbo užmokestį V. Kazonienė pažymėjo, kad mūsų rajone pernai jis buvo 9,5 proc. didesnis nei 2021 m.
Mažiausias nedarbo lygis yra Klaipėdos ir Kretingos rajonų savivaldybėse, tačiau trijose Telšių apskrities savivaldybėse yra didžiausia ilgalaikių bedarbių dalis, Mažeikiuose jie sudaro 21 proc., pas mus – 16 proc. Tiesa, lyginant šių ir praėjusių metų pirmuosius ketvirčius, šiemet ilgalaikių bedarbių Plungės rajone mažiau.
Apmaudu, kad mažesnę algą nei minimali Plungės rajono verslo įmonėse gauna 15 proc. darbuotojų, 18 proc. uždirba minimaliai arba truputį mažiau.
Pasak V. Kazonienės, pirmąjį 2023 metų ketvirtį į mūsų rajono biudžetą daugiausiai sumokėjo fiziniai asmenys – 8 mln. 780 tūkst. eurų. Daugiausiai mokesčių į Savivaldybės biudžetą pirmąjį šių metų ketvirtį sumokėjo UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ – 951 tūkst. eurų, UAB „LitMet“ – 904 tūkst. eurų, UAB „Litspringas“ – 733 tūkst. eurų.
Mūsų savivaldybėje nemažai gyventojų vykdo individualią veiklą, įsigyja verslo liudijimus. 2021 m. net 58 proc. rajono gyventojų deklaravo, kad pajamas gauna iš žemės ūkio veiklos, net 57 mln. eurų buvo deklaruota iš individualios veiklos.