Trečiadienį Plungės miesto seniūnijoje vyko baigiamasis susirinkimas, kuriame AB „Lietuvos energija“ ir UAB „SWECO Lietuva“ atstovai bei suinteresuoti gyventojai dar kartą aptarė aktualius planuojamos statyti 330 kilovoltų elektros perdavimo oro linijos Klaipėda-Telšiai klausimus. Tai buvo paskutinysis susirinkimas, kai žemės sklypų savininkai galėjo žodžiu ir raštu teikti pasiūlymus dėl linijos trasos korekcijų.
Baigiamajame susirinkime su gyventojais, kurių žemės sklypus kirs elektros oro linija, dalyvavo AB „Lietuvos energija“ technologijų direktorius Valdas Bancevičius ir projekto Klaipėda-Telšiai vadovė Nijolė Ivanicienė bei UAB „SWECO Lietuva“ viceprezidentas Aidas Vaišnoras ir projekto vadovas Tomas Varneckas.
Priminsime, jog minėtoji elektros linija yra labai svarbus objektas Lietuvos ir kitų Baltijos šalių energetinei nepriklausomybei užtikrinti ir įsilieti į vieningą Europos elektros rinką – mat būtent per ją apie 2014 metus Lietuvą ir Švediją turėtų sujungti elektros tiltas.
Naujoji linijos trasa suplanuota per Klaipėdos, Plungės ir Telšių rajonus. Trasos ilgis – 90 kilometrų, per Plungės rajoną – 37 km. Mūsų rajone linija kirs 160 fiziniams ir juridiniams asmenims priklausančių sklypų. Su jų savininkais sudaromos servituto sutartys ir išmokamos kompensacijos už teisę tiesti elektros liniją per jų sklypą.
Plungės rajone pasirašyta daugiausiai servituto sutarčių – jau pasirašė 70,6 proc. sklypų, kuriuos kirs linija, savininkų. Bendras (Klaipėdos, Plungės ir Telšių rajonuose) skaičius kiek mažesnis – 59,8 proc. Visiems, geranoriškai pasirašiusiems, AB „Lietuvos energija“ mokės 30 proc. didesnes kompensacijas nei numatyta pagal metodiką.
AB „Lietuvos energija“ kompensacijoms planuoja išleisti apie 5 mln. litų, Plungės rajono gyventojams bus išmokėta apie 1 mln. Lt. Minimali kompensacija už sklypą – 500 Lt, maksimali (Plungės r.) – apie 54 tūkst. Lt, vidurkis – 6 500 Lt.
Gyventojai gana aktyviai dalyvavo planuojant šio strateginio objekto trasą. Nuo 2008 metų vasaros, kai buvo pradėti linijos projektavimo darbai – poveikio aplinkai vertinimas ir specialiojo plano rengimas, buvo gauti 127 suinteresuotų visuomenės atstovų laiškai. Kai kuriuos pasirašė bendruomenės, tad iš viso pasiūlymus pateikė per 200 gyventojų. Plungės rajono gyventojai pateikė 10 raštų. Į dalies prašymus atsižvelgta, jei tik buvo įmanoma, trasa koreguota taip, kad abi pusės liktų patenkintos. Tačiau buvo ir tokių, kurie kardinaliai prieštaravo vienas kitam, buvo nelogiški teritorijų planavimo aspektais.
Sausio 13-ąją surengtame baigiamajame susirinkime projekto užsakovės AB „Lietuvos energija“ ir specialiojo plano rengėjos UAB „SWECO Lietuva“ atstovai pristatė jau pakoreguotus – pagal gyventojų pageidavimus pakeistus – plano sprendinius.
Susirinkusiesiems suteikta galimybė teikti pasiūlymus raštu, užduoti klausimus žodžiu, išsiaiškinti, kas jiems dar neaišku. Projekto vadovo T. Varnecko teigimu, žmones ypač domina kompensavimo tvarka: kada bus mokama, ar reikės mokėti pajamų mokestį, kas atlygins už notaro paslaugas ir t. t. Kompensacijos bus vienkartinės, jas „Lietuvos energija“ išmokės tuomet, kai bus parengtas specialusis planas ir de facto nustatytas servitutas. Pajamų mokesčio už kompensaciją mokėti nereikės, o notarui sumokės „Lietuvos energija“.