Nė vienas vairuotojas negali būti garantuotas, kad išvažiavęs sveikas grįš į namus, kad kelyje nepateks į avariją. Nieko blogo nenujausdama į darbą 2018 metų gruodžio 6 dieną išvyko ir klaipėdietė Agnė L. (g. 1992 m.). Jauna moteris nesitikėjo, jog taps eismo nelaimės, kurioje, be jos, nukentėjo dar penki žmonės, kaltininke. Balandžio 7 dieną Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose paskelbtas nuosprendis.
Avarijos priežastis – slidus kelias
Kaip jau minėta, avarija įvyko 2018 metų gruodžio 6-ąją, apie 8.50 val., Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Skurvydų kaime, kelyje Salantai–Plateliai–Alsėdžiai.
Kaltinamajame akte buvo teigiama, kad Agnė L. vairuodama nesuvaldė automobilio „Citroën C3“, išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir atsitrenkė į priešpriešiais važiavusį „Citroën Berlingo“, kurį vairavo Lenkijos pilietis K. M. (g. 1981 m.).
Avarija turėjo pasekmių – daugiau ar mažiau nukentėjo visi automobiliuose važiavę žmonės: „Citroën C3“ vairuotoja ir keleivė 1975 m. gimusi plungiškė J. J., „Citroën Berlingo“ vairuotojas ir kartu vykę trys vyrai, kaip vėliau paaiškėjo, atvykę iš Turkijos.
Nustatyta, kad „Citroën C3“ keleivė J. J., „Citroën Berlingo“ vairuotojas K. M. ir keleivis M. D. patyrė nesunkių sužalojimų. Pastarosios mašinos keleiviui E. O. padarytas sunkus sveikatos sutrikdymas, o S. S. A. – nežymus sveikatos sutrikdymas.
Agnė L. savo kaltę pripažino. Moteris pasakojo, kad tą nelemtą rytą važiavo į darbą iš Klaipėdos į Platelius. Kadangi išvykstant iš uostamiesčio lijo, ji nesitikėjo, kad Plungės rajone kelią dengs ledas. Neįvertinus šito, automobilį sumėtė, vairuotoja jo nesuvaldė ir išvažiavo į priešingą eismo juostą.
Teisiamoji minėjo, jog su nukentėjusiaisiais bendravo, visiems, kurie buvo pateikę pretenzijas, žalą atlygino draudimo bendrovė.
Moteris prašė teismo atleisti ją nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotoja sutiko būti jos mama A. Č.
Nukentėjusiųjų parodymai
Be to, kad teisiamoji pripažino kaltę, tai patvirtino ir nukentėjusiųjų parodymai.
Kartu su Agne L. vykusi J. J. prisiminė, jog važiuojant keliu Mažeikiai–Plungė–Tauragė jo danga nebuvo slidi, tačiau pasukus link Platelių (maždaug už 4 km nuo Vilkų žiedo) automobilį ėmė mėtyti. Vairuotoja pradėjo rėkti, kad nebesuvaldo mašinos, visaip sukinėjo vairą, tačiau ji slydo tiesiai į priešpriešiais atvažiuojantį automobilį. J. J. sakė, kad sąmonę atgavo gulėdama ant žemės. Tik vėliau suprato, kad greičiausiai nuo smūgio atsidarė durelės ir ji iškrito iš mašinos.
„Citroën Berlingo“ vairuotojas K. M., apklaustas praėjus metams po avarijos, kalbėjo, jog tąsyk dėl slidžios kelio dangos jis važiavo ne didesniu nei 50 km/val. greičiu, tad pamatęs į jį slystantį nevaldomą automobilį dar spėjo sustoti.
Be to, kad buvo sužalotas, K. M. nurodė, jog dėl eismo įvykio patyrė turtinę žalą: prarado 4,5 milijono eurų vertės sutartį, 500 PLN (Lenkijos zlotai) vertės kompiuterį, 1 500 PLN vertės telefoną, 14 500 PLN vertės automobilį. Vyras sakė, jog avarijos metu dingo 7 000 eurų. Dėl visų nuostolių Lenkijos pilietis kreipėsi į draudimo bendrovę. Ji išmokėjo 14 000 PLN už sugadintą automobilį ir 1 000 eurų už patirtą neturtinę žalą. Nukentėjusysis nekels kaltininkei civilinio ieškinio dėl žalos atlyginimo. Nors draudikas atlygino ir ne visus nuostolius, K. M. daugiau pretenzijų neturėjo.
Specialistai konstatavo, kad nukentėjusiajam E. O. lūžo dubens kaulai – sukeltas sunkus sveikatos sutrikdymas. 2020 m. sausio 20 d. vyras, duodamas parodymus, sakė, jog dėl avarijoje patirto šlaunikaulio lūžio Stambule jam buvo atlikta šio kaulo pakeitimo operacija, už kurią sumokėjo 20 000 TL (Turkijos lyra). Be to, Lietuvoje už greitosios pagalbos paslaugą sumokėjo 3 000 eurų. E. O. į Lietuvą buvo atvykęs verslo reikalais, kurių dėl įvykusios nelaimės nesutvarkė ir dėl to patyrė 30 000 eurų neturtinę žalą. Turkas minėjo, jog į draudimo bendrovę nesikreipė, tad žala jam atlyginta nebuvo. Jis neslėpė norėjęs Agnei L. iškelti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo bylą, bet to nepadarė, nes nežinojo teisinių procedūrų.
Nukentėjusysis M. D., praėjus daugiau nei metams po avarijos, pasakojo, jog 2018 m. gruodžio pradžioje iš Stambulo lėktuvu atskrido į Lietuvą verslo reikalais. Vyras prisiminė, kaip į jų automobilį rėžėsi kitas, o tada jis pabudo ligoninėje. Dėl eismo įvykio metu padarytų sužalojimų Agnei L. M. D. pretenzijų neturėjo.
2020 m. spalio 6 d. apklaustas nukentėjusysis S. S. A. avarijos detales atsiminė gana aiškiai. Jis patvirtino, kad į jų automobilį trenkėsi „Citroën“. S. S. A. nurodė, jog nuo avarijos dienos nebegali užsiimti savo verslu (Lietuvoje perka ir parduoda gyvulius – aut. past.) ir dėl to patyrė apie 20 000 eurų žalą. Kadangi nemoka kalbos, draudimo bendrovei prašymo atlyginti žalą neteikė, bet teigė tą padarysiantis. Kaip sakė S. S. A., jei draudimo bendrovė jam neatlygins nuostolių, jis kreipsis į teismą ir kompensacijos sieks iš Agnės L.
Nuo baudžiamosios atsakomybės atleido
Išnagrinėjęs bylą teismas konstatavo, jog Agnė L. nusikalto pirmą kartą, pripažino nusikaltusi ir nuoširdžiai gailisi. Draudimo bendrovė nuostolius į ją besikreipusiems nukentėjusiesiems K. M., J. J., išlaidas Valstybinei ligonių kasai ir „Sodrai“ atlygino, tad moteris gali būti atleista nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Atsakomybė už dukrą metams perduota mamai.
Paprastai tokiose bylose būna svarstomas klausimas dėl uždraudimo vairuoti transporto priemones. Šiuo atveju teismas, įvertinęs kaltinamosios elgesį, nusprendė, jog moteris ir toliau galės vairuoti.
Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas.