
Rietavo daugiavaikių motinų draugija „Motulės delnuos“ sprendimą pagerinti gyvenimo sąlygas (pastatyti namą) daugiavaikei Gudauskų šeimai iš Eidininkų k. (Tverų sen.) priėmė dar 2010 metais. Jų iniciatyvą parėmė LR Seimo narys Jurgis Razma, kuris tarpininkavo, ieškant rėmėjų.
Prireikė vos vienuolikos mėnesių, ir kompaktiškas dviaukštis medinis pastatas sutvisko visu gražumu. 2011 metų rugsėjį namo raktai atiduoti septynias atžalas auginančiai šeimai. Apie tai anuomet rašė ir „Plungė“. Šiemet – jau trečioji šeimos žiema „dovanotuose“ namuose. Būtų galima tik džiaugtis, tačiau, atrodo, pasitvirtins liaudies išmintis, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose.
„Dėkoti dar negaliu“
Kai atvykome pasiteirauti, kaip sekėsi įsikurti naujajame būste, mūsų sutikta daugiavaikė mama Nijolė Gudauskienė namuose buvo kartu su jauniausiuoju sūneliu Jokūbu. Ji kaip tik mazgojo virtuvės grindis. Moteris žurnalistus sutiko džiaugsmingai, pasakojo, kad po truputėlį bando įsikurti.
Šeimininkė rodė įkurtuvių dovanas: virtuvei kėdes ir staliuką padovanojęs Jonas Varkalys, viryklę – Jonas Ruškys, seniūnas bei Jonas Barsteiga – po sofą, Irena Liutikienė indaują atidavė, Aldona Petkienė – baldus vaikų kambariui. Aukojo ir kiti. „Namuose šilta, erdvu, vietos daug. Esu laiminga. Namas šiltas. Viršuje patys šviestuvus pirkome, tapetavome. Kai vyko statybos, netrūko ir rūpesčių: reikėdavo ir statybines medžiagas iškrauti, ir pietus meistrams paduoti. Žinoma, nemažai padėjo ir draugijos pirmininkė Veronika Vasiliauskienė“, – sakė N. Gudauskienė.
„Visi vaikai sveiki, o naujuose namuose žiemos šalčiai nebaisūs. Norėčiau padėkoti visiems, kas man naująjį būstą padovanojo, bet kol kas negaliu – namas ne mano, tad ir dėkoti dar negaliu“, – kalbėjo moteris.
„Nesuprantu, kas įvyko, buvo žadėję pastatyti namą ir mums atiduoti. Sunku patikėti, bet reikalai pasisuko kita linkme. Aš neturiu ko slėpti – kol kas mane lydi teismų virtinė, tačiau apie tai nenoriu kalbėti“, – atsiduso daugiavaikė mama.
Pasirodo, teismų slenksčius tenka minti dėl namo įteisinimo.
„Nežinau, kiek užtruks“
Vienas pagrindinių statybos rėmėjų buvo Seimo narys Jurgis Razma. Be labdaros, pasak N. Gudauskienės, namo nebūtų buvę. „Gaila, kad teismo procesuose pagalbos nesulaukiu. Seimūnas kelis kartus buvo atvažiavęs, išklausė bėdas, bet teismuose – kaip nori, taip ir sukis“, –
sakė daugiavaikė mama.
Moteris pasakojo, kad šeima gyvena ūkiškai – valgo užsiaugintus produktus, be to, gauna šiokią tokią socialinę pašalpą. O teisiniai procesai dėl namo nuosavybės dar vyksta, ir nežinia, kiek jie užtruks. Iš pradžių, pasak Nijolės, buvę sunku, o dabar pripratę. Ir advokatą iš savo varganų pajamų nusisamdę.
„Kodėl negalėjo valstybinėje žemėje statyti?“
„Kai pasiekė žinia apie galimybę gauti namą – pasijutau kaip pasakoje, labai džiaugiausi. Atrodo, kad Dievo palaima iš dangaus nukrito. Deja, istorija pasisuko kita linkme. Pagrindinė konflikto su daugiavaikių motinų draugija „Motulės delnuos“ priežastis – namo nuosavybė. Draugijos narės siekė, kad namas būtų įregistruotas ne mano, o draugijos vardu. Daug žmonių statybos procese dalyvavo, matė, girdėjo, kas buvo žadama, o dabar – reikalai pakrypo kitaip. Aukojo žmonės šeimai, o ne draugijai. Jei namas bus įteisintas draugijos „Motulės delnuos“ vardu, bijau, kad mažiausiajam sūnui sulaukus 18 metų, galiu būti išmesta į gatvę su visais vaikais.
Tikėjomės, kad darom dėl savęs –
vandens gręžinį įsirengėm (nors esu pratusi vandenį iš šulinio nešti). Dar reikia elektrą sutvarkyti. Būtų mūsų – tvarkai – susitvarkai, o dabar – gyvenam nežinioje. Jei norėjo socialinį būstą suteikti, kodėl negalėjo valstybinėje žemėje statyti, o pastatė mūsų? Jokio pykčio niekam nejaučiu, nors Klaipėdos apygardos teismas pripažino, kad draugija turėtų namą registruoti mūsų vardu, tačiau sprendimas apskųstas Apeliaciniam teismui. Teks bylinėtis Vilniuje,“ – pasakojo pašnekovė.
Neranda būdų, kaip nurašyti lėšas
Pasak telefonu kalbintos draugijos „Motulės delnuos“ pirmininkės V. Vasiliauskienės, Lietuvos teisinė sistema yra griežta, o šitokių statybų ir tokios didžiulės dovanos atvejis yra vienas pirmųjų Lietuvoje. Klaipėdos apygardos teismas priteisė namą N. Gudauskienei, o išlaidos liko draugijos balanse, kadangi finansinę labdaringos akcijos dalį administravo draugija – visa parama buvo jos vardu. Draugija kol kas neranda teisinių būdų, kaip tai nurašyti – bet koks dovanojimo faktas yra apmokestinamas 15 proc., o Gudauskų šeima neturi galimybių sumokėti per 40 tūkst. litų, todėl dovanos nepriima.
Kita vertus, šeimai priėmus tokios vertės turtą ir jį deklaravus, atsiranda grėsmė netekti pašalpų ir socialinių išmokų. Kol kas draugijos įstatai yra tokie, kad labdarą galima teikti tik draugijos nariams. Kadangi N. Gudauskienė nėra narė – jai draugija nieko suteikti negali.
Anot V. Vasiliauskienės, šio namo vertė tikrai didelė: pagal inventorizaciją – 272 tūkst. litų, nors statybai buvo išleista 178 tūkstančiai. Prašydama padėti išspręsti susidariusią situaciją, pirmininkė tikino skambinusi net šešiems Seimo nariams, bet iki pat šiol niekas neišaiškina, kaip be mokesčių perduoti tokios didelės vertės turtą.
„Šiuo metu Gudauskų šeima manęs į svečius nekviečia ir į dovanotus namus neįsileidžia, tad į šeimos gyvenimą nesikišu, bet giliai širdyje tikiu, kad mano pastangos bus kada nors įvertintos“, – sakė pirmininkė.
Apgailestavo, kad nėra sutarimo
Pakalbintas parlamentaras J. Razma paaiškino: „Į teisinius procesus visiškai nesikišu. Apgailestauju, kad nėra sutarimo. Pats prie šių statybų prisidėjau tik organizaciniu darbu – įrodinėjau verslininkams, kad reikia padėti. Jie noriai įsijungė į šias statybas. Įmonių, rėmusių daugiavaikę šeimą, kontaktai liko draugijai „Motulės delnuos“, kuri ir toliau gauna paramą kitiems savo projektams. Tokia pagalba daugiavaikėms šeimoms galėtų būti pavyzdžiu ir kitoms bendruomenėms. Ši idėja man buvo iššūkis. Nesu girdėjęs, kad kitas Seimo narys būtų išdrįsęs imtis tokios iniciatyvos“.
Pirmininkė V. Vasiliauskienė pasakojo, kad buvo kviečiama konsultuoti kitas bendruomenes, rengiant panašius projektus, tačiau ji atsisakiusi.