„Siekis išsaugoti Laisvės alėjos liepas pareikalautų daug darbo ir investicijų, todėl rekomenduoju jas šalinti“, – tokį negailestingą „nuosprendį“ nusenusiems medžiams paskelbė išsamią jų gyvybingumo studiją atlikęs Lietuvos arboristikos centro direktorius Sigitas Algis Davenis. Liepų išlikimo klausimas nagrinėtas Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje.
Dar pernai Lietuvos arboristikos centro vadovas apžiūrėjo Laisvės alėjoje augančias liepas, įvertino sumedėjusių želdinių sanitarinę būklę, o dabar jau pateikė atliktos studijos rezultatus.
S. A. Davenis minėjo, kad Laisvės alėjoje auga 83 liepos, kurių amžiaus vidurkis – 100 metų (yra ir jaunesnių, ir senesnių). Specialistas sakė medžius vertinęs pagal jų lajų būklę, fiziologinį amžių, gyvybingumą, statiką ir kitus kriterijus. „Akivaizdu, kad per kelis pastaruosius dešimtmečius liepoms trūko priežiūros, o tai jas žalojo ir marino. Daugelio jų būklė – nepatenkinama, perspektyvumas – ribotas. Tokie distrofiniai augalai jei ir gyvens, tai neilgai, be to, jie kelia pavojų ir tikrai nepuošia aplinkos“, –
savo įžvalgomis dalijosi S. A. Davenis.
Specialisto įsitikinimu, šiuo atveju reikėtų imtis drastiškų priemonių ir vienu ypu pašalinti visas esamas liepas. Juolab kad Laisvės alėjoje numatyti rekonstrukcijos darbai, kurie, tikėtina, dar labiau jas nualins. „Žinoma, yra medžių, kuriuos būtų galima gelbėti, bet jie gyvens trumpai – gal apie 30 metų, be to, labai išsiskirs iš jaunų medelių. Mano siūlymas – visas senąsias, kurių amžius tikrai baigiasi, keisti jaunomis, sodinant jas zigzagu“, – kalbėjo S. A. Davenis.
Lietuvos arboristikos centro vadovo nuomone, Laisvės alėjai labiausiai tiktų klimato kaitai pakančių veislių liepos. Pastarųjų dabar esama įvairiausių: urbanizuotų, atsparesnių, nejautrių taršai, be to, kone visoms galima formuoti „šukuosenas“.
Savivaldybės tarybos narė Jolanta Skurdauskienė buvo prieš tokį drastišką sprendimą. Pasak jos, šis želdynas suformuotas dar XIX amžiuje, tai – vienas pirmųjų liepų bulvarų Lietuvoje. Tad Plungei, jos istorijai šie medžiai labai svarbūs. Negi nėra galimybių bent dalies tos istorijos išsaugoti? „Taip, šiame bulvare kažkada augo 148 liepos, dabar jų belikę pusė – 83. O blogiausia, kad 90 procentų jų – tikrai šalintinos. Ar tą 10 procentų verta saugoti? Kaip jos atrodys tarp kitų? Manau, geriausia išeitis – jauni medžiai“, – tikino S. A. Davenis.
Opozicijos atstovas Robertas Endrikas minėjo, kad jam užkliuvo arboristo pasakymas, esą Laisvės alėjos liepos buvo neprižiūrimos, todėl žalojamos ir marinamos. „Bet juk liepomis apsodinta ir Vytauto gatvė. O tuos medžius ar kas nors prižiūri, ar tinkamai genėja? O gal ir juos tuoj reikės pjauti?“ – klausė politikas. Pasak S. A. Davenio, medžius svarbu ne tik tinkamai genėti, formuoti lają, bet ir rūpintis šaknynu. Sodinant liepą, reikia žvelgti mažiausiai 50 metų į ateitį – ar tada ta vieta bebus tinkama medžiui, ar šaknys turės kur plėstis, kuo maitintis. Žinoma, mieste šie medžių poreikiai dažniausiai netenkinami.
Nors ne visi pritarė sumanymui šalinti liepas, panašu, kad, prasidėjus Laisvės alėjos rekonstrukcijai, visos Oginskių laikus menančios „senutės“ bus paguldytos ant žemės…
Po kekvieno stipresnio vejo gusio puse tu liepu guli ant zemes, sakos luzta. PuvenOs ten!
Kas cia tiek nori issaugoti, reikejo anksciau ziureti, geneti, padazyti gal nuo kenkeju, niekas pirsto nepridedat alejoje „SAUGOTOJAI JUS” SVIESTUVUS TUOS SUDAUZYTUS IRGI GAL SAUGOTI ? 😀 beja, kas priziuri,sviestuvai seeeeeniai jau sudauzyti kaikurie kazkas manau ir alga gauna uz prieziura. Seniai- skaiciuoju metais ne dienom