![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Plungės rajono savivaldybė jau ne vienerius metus bendradarbiauja su Rusijoje, šalia Maskvos, esančiu Krasnogorsku. Ten vyksta oficialios plungiškių delegacijos, jaunimas siunčiamas į stovyklas, muzikinius konkursus. Savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai valdantiesiems vis „karksėjo“, kad nereikia taip veržtis į tą Rusiją, kad geriau jaunimą siųsti į Vakarus, į demokratiškesnes šalis. Pastarieji neklausė. O gal be reikalo?..
Antradienį Savivaldybės administracijos interneto svetainėje pasirodė informacija (kuri, beje, netrukus buvo pašalinta), kad liepos 1–12 dienomis Plungės jaunimo delegacija, lydima Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorės Jurgos Venckuvienės ir Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistės Jolantos Puidokienės, lankėsi Krasnogorske surengtoje stovykloje. Aprašyta, kaip jaunuoliai
sportavo, dalyvavo kūrybos vakaruose, konkursuose. Žinoma, neapsieita ir be ekskursijų – Rusijos ginkluotųjų pajėgų, Tėvynės karo, Archangelskojės muziejuose, Aleksandrovo sode, Raudonojoje aikštėje.
Baigiantis kultūrinių mainų programai, per stovyklos uždarymą, su jaunuoliais susitiko baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ atstovai, garsėjantys nacionalistiniais renginiais ir sovietinės simbolikos demonstravimu. Būtent pastarasis susitikimas sukėlė tokį ažiotažą, kuris šią savaitę Plungę išgarsino ne pačiu geriausiu aspektu: jaunuolių išvyka susidomėjo ne tik žiniasklaida, bet ir Seimo nariai, ministerijos, Valstybės saugumo departamentas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų parengtame pranešime rašoma:
„Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę dėl Plungės jaunimo išvykos į stovyklą Rusijoje.
Kreipimesi Seimo narė klausia, ar buvo žinoma apie Lietuvos jaunuolių dalyvavimą tokiose stovyklose ir ar Plungės rajono savivaldybė tarėsi dėl tokių su Lietuvos užsienio politikos prioritetais nederančių stovyklų ir jaunimo vežimo į jas. Taip pat domimasi, kokių priemonių ketinama imtis, kad analogiška situacija nepasikartotų, o Lietuvos jaunimas nesusidarytų iškreipto vaizdo, susitikdamas su Rusijos nacionalistinėmis organizacijomis, tiesiogiai siejamomis su Vladimiru Putinu ir jo aplinka.
„Tai nebe pirmas atvejis, kai, prisidengiant sporto stovyklomis ir bendradarbiavimu su įvairiais Rusijos miestais, Lietuvos jaunimas vasaromis vežamas į Rusijos „kultūrinių mainų“ stovyklas. Panašu, kad „kultūrinių mainų“ tikslas vienas – nedemokratinio režimo reabilitavimas Lietuvos jaunimo akyse, istorinių tiesų iškraipymas. Susidaro įspūdis, kad Rusijai Lietuvos jaunimas tampa propagandinio karo įrankiu“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Seimo narė kreipėsi ir į Plungės rajono savivaldybės merą Audrių Klišonį, klausdama, ar tokiais atvejais Savivaldybė neturėtų privalomai informuoti Švietimo ir mokslo ministerijos dėl jaunimo keliavimo į abejonių keliančias stovyklas. Taip pat domimasi, kokių priemonių imsis Savivaldybė, kad tokios kelionės nepasikartotų, bei ar numatytos kokios nors drausminės priemonės Savivaldybės darbuotojams, turėjusiems prižiūrėti, kad išvyka netaptų politizuota.
Primename, jog liepos 18 d. viešai pasirodžiusioje informacijoje teigiama, kad Plungės rajono savivaldybės darbuotojų lydima moksleivių delegacija lankėsi dviejų savaičių stovykloje Rusijoje. Iš Savivaldybės oficialiai aprašomos stovyklos programos galima spręsti, kad buvo nuosekliai vykdomas propagandinis darbas – apsilankymai kariniuose muziejuose, bendravimas su baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ nariais, pagarsėjusiais nacionalistiniais renginiais ir sovietinės simbolikos demonstravimu bei garsėjančiais V. Putino režimo palaikymu.“
Tos pačios partijos atstovė, Plungės rajono savivaldybės tarybos narė Asta Beierle Eigirdienė teigė dėl šio įvykio esanti pasipiktinusi, bet nenustebusi. „Juk mes per tarybos posėdžius nuolat kritikavome, kad jaunimas siunčiamas į Rusiją, nepritarėme tam. Juolab kad Lietuva Rusijos atžvilgiu dabar taip aktyviai vykdo atgrasymo politiką. Vis „karksėjom“ ir „prikarksėjom“. Manau, būtent tokios atomazgos ir reikėjo tikėtis“, – dėstė politikė.
A. Beierle Eigirdienės nuomone, meras A. Klišonis ir kiti valdantieji, siųsdami nepatyrusius jaunuolius į Rusiją, pasielgė neatsakingai ir neišmintingai. „Rusai gudrūs, mokantys apsukti aplink pirštą. Jie ieško būdų, kaip įbrukti savo propagandą, ir randa jų. Juolab kad jaunimas – labai naivi ir patikli auditorija, kuri daug kuo gali patikėti. Būtent tokie jiems ir reikalingi. Kai vyksta suaugusieji, aš nieko nesakau, bet siųsti jaunus žmones – pernelyg rizikinga“, – mintimis dalijosi Savivaldybės tarybos narė.
Meras A. Klišonis minėjo, kad draugystė su Krasnogorsku užmegzta būtent tada, kai rajonui vadovavo konservatoriai, o dabar jie dėl to „vajų“ kelia. „Visą triukšmą sukėlė viena partija. Žinoma, negerai, kad jaunimas pateko į tokią aplinką, bet susitikimas su tais baikeriais iš anksto atsiųstoje programoje nebuvo nurodytas. Taigi to numatyti mes negalėjome“, – aiškino Savivaldybės vadovas.
Mero tvirtinimu, tai, kad Plungė draugauja su Krasnogorsku, nėra nieko blogo. Dar 2014-aisiais, kai Rusija sukėlė karą Ukrainoje, jis kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, klausdamas, ar tinkamas laikas stiprinti bendradarbiavimą su Krasnogorsko municipaliniu rajonu. Tuometinis viceministras Andrius Krivas A. Klišoniui atsakė, kad Užsienio reikalų ministerija visapusiškai palaiko tokį bendradarbiavimą. „Užsienio reikalų ministerijos vertinimu, Plungės rajono savivaldybės jaunimo atstovų dalyvavimas planuojamose tarptautinėse vaikų ir jaunimo mainų ir susitikimų programose neprieštarauja principingai Lietuvos pozicijai dėl Rusijos Federacijos vykdomos agresijos Ukrainos atžvilgiu ir yra sveikintinas“, – rašoma merui atsiųstame dokumente. Tačiau jame yra ir vienas „bet“. Tame pačiame rašte išsakoma abejonė: „Kita vertus, šie renginiai ir jaunuolių iš Lietuvos dalyvavimas juose gali būti panaudoti Rusijos Federacijos propagandos tikslais, todėl siūlytina atitinkamai parengti šių renginių dalyvius, kad jais nebūtų pasinaudota Lietuvos Respublikos atžvilgiu nedraugiškais tikslais.“
Kaip sakė meras, dar prieš išvyką Plungėje lankėsi Valstybės saugumo departamento atstovai ir bendravo su jaunimo delegacijos vadovėmis. Grįžusios jos pačios pasiprašė priimamos šio departamento Klaipėdos padalinyje ir trečiadienį buvo į jį nuvykusios.
O kas toliau? „Renkame informaciją, peržiūrime filmuotą medžiagą, buvome susitikę su delegacijos vadovėmis. Ką darysime toliau, dar nenutarta. Beje, vaizdo įraše matyti, kad baikerių pasirodymas stovyklos uždarymo ceremonijoje jos dalyviams buvo staigmena, su jaunuoliais jie bendravo labai trumpai“, – kalbėjo A. Klišonis.
,,Is muses drambli padare,,…;))) Gaila tu moteru, jei dar vaikai pasakys kad buvo idomi kelione, tai jie jau bus PAVEIKTI KREMLIAUS PROVOKACIJOS. APSURDAS;))) Lyg nera didesniu problemu Plungeje, Lietuvoje.
Ne Lietuva o Šiaurės Korėja
Apsitverkem didele tvuora i palekem vartelius amerikuonam anei patys geriausi taikuos nesieje i sargybine nuo rusu agresijas
bolševizmas vis dar gyvas plungiečių galvelėse, raudonoji mitologija vis dar jaukia tiek senus, tiek jaunus protus…. Ir kaip gi įmanoma tokia bestuburystė?…
Dundukų Plungės vadžia, nežino oficialios Lietuvos pozicijos Rusijos atžvilgiu. Tie Albinas Klimas važinėjo po Rusijas, tiek Audrius Klišonis leidžia nuvažiuot pas baikerių ir pasisemti patirties. Būti baikeriu – klasė.
Tiems, kam nepatinka Amerika ir demokratija, siūlau pas Putiną važiuoti ir jo baikerius.