Šiomis dienomis į „Plungės“ laikraščio redakciją kreipėsi keletas sunerimusių sportininkų bendruomenės atstovų. Jų galvos skausmas – statomas Universalus sporto ir sveikatingumo kompleksas, tiksliau – jame būsiantis baseinas. „Ar žinote, kad visas baseinas bus vienodo gylio – 1,4 metro? – klausė sportininkai. – Būtent dėl to mums ir neramu, nes baseinas vaikams – per gilus ir nesaugus, o suaugusiesiems – kaip ir seklokas.“ Norėdami išsiaiškinti situaciją, kreipėmės į Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorių Alvydą Viršilą, Savivaldybės administraciją ir Lietuvos plaukimo federaciją. Klausimas: ar toks baseino gylis tinkamas, praktiškas, saugus?
Problema
„Kai Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso administravimas buvo pavestas Plungės sporto ir rekreacijos centrui (SRC), naktimis nebegaliu užmigti“, – kalbėjo šios ugdymo įstaigos direktorius A. Viršilas. Nemigą jam „padovanojo“ būtent statomo baseino gylis – 140 cm. A. Viršilo teigimu, tokiame gylyje nei vaikus plaukti išmokysi, nei normalias varžybas surengsi, o apie nardymą ir kalbos būti negali.
Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius, sužinojęs, kad viso baseino gylis yra vienodas, o visur deklaruojama, kad naujajame komplekse vyks vaikų plaukimo pamokos, Lietuvos plaukimo federacijai išsiuntė paklausimą, koks turi būti baseino gylis pradedant mokyti vaiką plaukti. Federacijos atsakymas – 90–100 cm. „Net ugdymo programose numatyta, kad plaukti reikia mokyti 2–3 klasių mokinius. Bet Plungės baseine prie kiekvieno vaiko turėtų būti individualus treneris, nes tokio amžiaus vaikams jis gali būti per gilus“, – svarstė A. Viršilas.
SRC vadovo manymu, 140 cm baseino gylis nelabai saugus ir panerti varžybų metu.
„Mano įsitikinimu, tokie sprendimai labai apriboja baseino funkcionalumą“, – telefonu „Plungei“ sakė A. Viršilas. Tiesa, jis užsiminė, jog savo pastabas jau išsakė susitikimuose su rangovais ir Savivaldybės administracijos atstovais.
„Buvo pasvarstymų naudoti įleidžiamus dugnus, kaip susitvarkė radviliškiečiai, nes ir jie padarė tą pačią klaidą – pasistatė vienodo gylio baseiną. Tačiau jų patirtis rodo, kad po įleidžiamu dugnu kaupiasi nešvarumai, sunkiau sutvarkyti, kone kiekvieną savaitę būtinas generalinis baseino valymas. O tai, žinoma, atsiliepia finansams“, – kalbėjo A. Viršilas.
Savivaldybės administracijos atsakymas
Kadangi visur akcentuojama, kad Plungės universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso baseinas atitinka FINA (Tarptautinės plaukimo federacijos) reikalavimus, išsklaidyti abejones dėl baseino gylio ir galimybės jame organizuoti varžybas, nardyti paprašėme Savivaldybės administracijos.
„Suprojektuotas (1,4 m) gylis leidžia plaukikui panerti ir saugiai plaukti po vandeniu, o prie baseino turi būti įspėjamieji ženklai, draudžiantys šokinėti į vandenį, kai baseino gylis mažesnis nei 1,8 m. Šuolių bokštelis projekte nenumatomas ir nardymo varžyboms šis baseinas nėra pritaikytas“, – rašė mums Savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus patarėja Skaistė Sadonytė.
Projekte numatytas ir vaikų baseinas, vadinamasis „varlinukas“. Tad sužibo mažas vilties spindulėlis, kad plaukimo pradmenis vaikai galėtų įgyti ten, bet… iš administracijos gautas atsakymas, kad 38,79 kv. m vaikų baseinas bus 60 cm gylio, tą viltį prigesino.
Tad, matyt, kaip juokavo A. Viršilas, SRC per vasarą vaikus mokys plaukti Platelių ežere, o nuo rudens pirmuosius įgūdžius turintieji jau galės ir į baseiną ateiti, žinoma, ne žemesni nei baseino gylis.
Plaukimo federacijos nuomonė
Ko gero, sudėlioti visus taškus ant „i“ gali tik Lietuvos plaukimo federacija. Tad išaiškinimo kreipėmės ten.
Visų pirma pasidomėjome, ar 1,4 metro gylio baseinas tikrai atitinka FINA reikalavimus. Ir kokios varžybos galėtų būti organizuojamos tokio gylio baseine?
Lietuvos plaukimo federacijos viešųjų ryšių specialistas Deividas Skavičius mums parašė: „FINA pasaulio čempionatai, olimpinės žaidynės yra rengiamos baseinuose, kur minimalus gylis siekia bent 2 metrus (rekomenduojama, kad būtų 3 metrai). Minėtų 1,4 m negilioje baseino dalyje tikrai pakaktų. Pagal jūsų nurodytus duomenis (keturi 25 metrų ilgio plaukimo takai – aut. past.) tokiame baseine galėtų vykti vaikų plaukimo varžybos. Taip pat įmanomos ir pramoginės varžybos (atsisakant šuolio ant galvos). Lietuvos čempionatai čia negalėtų būti rengiami, nes suaugusiųjų varžyboms reikėtų bent šešių plaukimo takelių, posūkio pusėje baseino gylis turėtų būti bent 1,35 m, o prie starto bokštelio galėtų siekti 2,35 m ir daugiau.“
Antras nerimą keliantis klausimas – dėl vaikų mokymo plaukti. Čia D. Skavičius nurodė, jog 1,4 metro gylis mokyti plaukti – tinkamas, nes vaikus treneriai ir plaukimo instruktoriai būtent ir siekia išmokyti plaukti, o ne vaikščioti dugnu. Be to, anot Lietuvos plaukimo federacijos viešųjų ryšių specialisto, svarbu ne pats gylis, o vandens kokybė, t. y. švara, temperatūra, aplinkos saugumas ir kvalifikuoti treneriai, o vaikai yra mokomi plaukti ir gilesniuose baseinuose.
Pasidomėjus, ar „varlinukas“ tiktų mokymui plaukti, D. Skavičius atsakė: „Toks baseinas puikiai tinka susipažinti su vandeniu ir pirmiems plaukimo judesiams atlikti. Dažniausiai „varlinukai“ naudojami ikimokyklinio amžiaus vaikams mokyti plaukti, todėl sveikintina, jeigu jie yra prie pagrindinio baseino. Tokiu būdu mažus vaikus galima saugiai ir smagiai pratinti prie vandens aplinkos.“
Dėl įveiklinimo sprendinių dar nėra
Beje, Savivaldybės administracijos atsakyme akcentuota, kad jokie sprendimai dėl vaikų mokymo plaukti ar kitokių įveiklinimo priemonių dar nėra priimti. „Jeigu būtų priimtas sprendimas mokyti vaikus plaukti (tokio sprendimo, akcentuotina, nėra, visa tai tik idėjos), pasak plaukimo specialistų, rekomenduotina baseine turėti „varlinuką“ (60–80 cm gylio, 10–15 m ilgio ir 3–5 m pločio), kuriame pradedamos mokymo plaukti pamokos, o paskui vaikai pereina mokytis į standartinį plaukimo baseiną“, – „Plungei“ rašė S. Sadonytė. Anot jos, dėl baseino įveiklinimo, kai jis bus iki galo pastatytas, bus tariamasi su sportininkų bendruomene.
Teisingumo dėlei turime pasakyti, kad viešas projektinių sprendinių pristatymas vyko 2018 m. ir jame pastabų dėl baseino gylio niekas neišsakė. „Tikrai nedalyvavau pristatyme, nes tuo metu buvo kalbama, kad administravimas bus pavestas „Plungės būstui“, nelabai ir gilinausi, koks baseino gylis numatytas“, – sakė SRC vadovas.
Tad Savivaldybės administracijos išsakyta pastaba dėl visuomenės ir suinteresuotų bendruomenių grupių pasyvumo įvairių projektų viešinimo procedūrose yra teisinga.
Stato Plunge baseina simtui metu ir sugeba susimauti !!! Ar nieks isanksto projekto negalejo paziureti 🙂
Pasistatė kaimiečiai stadiona kuriame žaist futbolo negalima, dabar pasistatys baseina kuriame plaukiot nieks negalės ! Svarbu įsisavintos ES lėšos ir vietiniai šulai su politikieriais pinigų gavo ! Valio.