Šeimos klinika „INESA“ jau daugiau nei mėnesį vykdo Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, skirtą 50-74 metų amžiaus vyrams ir moterims. „INESOS“ vyr. gydytoja Irena Taučienė pasidžiaugė, kad pacientai, paraginti savo šeimos gydytojų, gana aktyviai dalyvauja programoje, nori išsitirti ir sužinoti, ar neserga klastinguoju ir itin piktybišku storosios žarnos vėžiu.
Lietuvoje Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa įgyvendinama nuo 2009 metų. Telšių apskrityje ji startavo tik nuo šių metų liepos 1-osios dienos. Gavę leidimą programai vykdyti, šeimos klinikoje „INESA“ dirbantys šeimos gydytojai išsyk labai aktyviai ėmė raginti savo pacientus išsitirti.
Kaip pasakojo vyr. gydytoja I. Taučienė, atlikti tyrimą labai paprasta. Pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šis pacientui duoda testo mėgintuvėlį ir išaiškina, kaip tą testą atlikti, kada ir kur grąžinti mėgintuvėlį. Atlikus tyrimą, jei rezultatas neigiamas, t. y., jei jokių įtarimų dėl galimo storosios žarnos vėžio nėra, pakartotinai išsitirti rekomenduojama po dvejų metų.
Na, o jei kyla įtarimų, kad žmogus gali sirgti storosios žarnos vėžiu, jis apie tai informuojamas ir siunčiamas pas specialistus, atliekančius kolonoskopijas ir endoskopijas, retrogradinius bei ultragarsinius žarnyno tyrimus. Sudėtingesniais atvejais atliekamas pilvo kompiuterinės tomografijos tyrimas arba virtualioji kolonoskopija. Pasak I. Taučienės, jei žmogus siunčiamas tolesniems tyrimams, tai tikrai nereiškia, jog jis serga vėžiu. „Tai gali būti hemorojus, žarnyno įtrūkimai, polipai ar dar kokios ligos. Tačiau gali būti ir vėžys“, – akcentavo medikė.
I. Taučienės teigimu, storosios žarnos vėžys – vienas dažniausių, klastingiausių ir piktybiškiausių onkologinių susirgimų. Jis sunkiai aptinkamas, tad, kaip sakė „INESOS“ vyr. gydytoja, puiku, kad pacientai patys siekia išsitirti.
Nuo liepos 1 iki rugpjūčio 12 dienos „INESOJE“ atliktas 291 storosios žarnos ankstyvosios diagnostikos tyrimas. 40 (14,7 proc.) pacientų gavo teigiamus atsakymus, taigi jiems rekomenduota atlikti tolesnius tyrimus. „Pacientams noriu pasakyti, kad tirtis būtina, nes, aptiktos ankstyvose stadijose, onkologinės ligos dažniausiai išgydomos. Na, o storosios žarnos vėžio atvejų Lietuvoje kasmet registruojama apie 1 500. Taigi jis gana dažnas“, – sakė vyr. gydytoja.
Kaip jau minėjome, Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50-74 metų asmenims. Pastariesiems tyrimai atliekami nemokamai. Tačiau tirtis gali ir jaunesni. Tai ypač aktualu turėtų būti tiems, kurių šeimoje ar giminėje kažkas sirgo ar serga šia onkologine liga, arba jei žmogus pats turi kokių įtarimų, jaučia simptomus: jei kamuoja pilvo pūtimas, neapibrėžtas skausmas, nuolatinis ar dažnas viduriavimas, vidurių užkietėjimas, hemorojus, išmatose pasirodo kraujo. Beje, svarbu tai, kad storosios žarnos vėžys gali vystytis ir be jokių simptomų.
Storosios žarnos vėžio diagnostika atliekama ne tik „INESOS“ klinikoje Plungėje, bet ir Kulių, Alsėdžių, Prūsalių ambulatorijose. „Valstybinės ligonių kasos finansuota gimdos kaklelio vėžio diagnostikos programa davė gerų rezultatų – nustatyta nemažai dar pagydomų ankstyvos stadijos onkologinių susirgimų. Tikimės, kad tokia pat naudinga bus ir naujoji programa. Juolab kad jau dabar matyti, jog pacientams tai labai aktualu“, – kalbėjo I. Taučienė.