
Balandžio 15 dieną straipsnyje „Žmogų galėjo užgriūti ir visiškai…“ rašėme apie nelaimę, įvykusią Plungėje, Uošnos gatvėje. Kasant tranšėją žemės iki pusės užgriuvo ten dirbusį Ukrainos pilietį. Laimei, ugniagesiai gelbėtojai atskubėjo pačiu laiku – buvo tik minučių klausimas, ar žmogus visas neatsidurs po žemėmis. Kadangi nelaimė įvyko statybvietėje, tyrimo ėmėsi ir Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyrius. Praėjus kelioms savaitėms pasidomėjome, kaip viskas klostosi.
Skaitytojams priminsime, kad pranešimą apie tai, jog statybvietėje, kasant tranšėją, žemės užgriuvo vyrą, ugniagesiai gavo 9.16 val. Atvykę gelbėtojai pamatė, kad 4 metrų gylio griovyje žemėse iki juosmens yra Ukrainos pilietis J. V. (g. 1990 m.). Vyras buvo sąmoningas. Kastuvais nukentėjusysis atkastas, panaudojus gelbėjimo virves iškeltas įmonės ekskavatoriumi, paguldytas ant neštuvų ir perduotas medikams.
Redakcijos žiniomis, Plungės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje nelaimėlis buvo mobilizuotas ir išvežtas į vieną uostamiesčio gydymo įstaigų. Vyrui nustatyti abiejų kojų atviri skeveldriniai lūžiai, vienos rankos alkūnės lūžis.
Po gelbėjimo operacijos kalbintas Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus „Plungei“ sakė, kad gelbėjimo operacija truko apie 10 minučių, skubėta kuo greičiau atkasti žmogų, mat šlaitai buvo pradėję slinkti ir bet kuriuo momentu žemės nelaimėlį galėjo užgriūti visiškai. Pavojus grėsė ir gelbėtojams. Tada M. Pronckus svarstė, jog nelaimės priežastis greičiausiai bus darbo saugos taisyklių pažeidimas.
Dariaus ir Girėno g. 54 statomas prekybos paskirties pastatas. Tranšėja šio pastato nuotekų sistemai įrengti buvo kasama greta esančioje Uošnos gatvėje. Darbus atlieka Vilniuje registruota uždaroji akcinė bendrovė „Tinklita“.
Kaip ir minėta, apie įvykusią nelaimę informuotas Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyrius. Skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Ročys iškart po nelaimės išsamios informacijos suteikti negalėjo, mat iš gydymo įstaigos reikėjo sulaukti patvirtinimo apie sužalojimų sunkumą. Vėliau specialistas mums paaiškino, kad, jei žemė kasama giliau nei 1,5 metro, privaloma sutvirtinti šlaitus. Be to, jų nuolydis turi būti atitinkamas, o darbdavys turi užtikrinti, kad darbuotojai laikytųsi darbo saugos taisyklių.
Praėjus kelioms savaitėms, vėl susisiekėme su V. Ročiu. Pasak jo, medikai ukrainiečio sužalojimus įvertino kaip sunkų sveikatos sutrikdymą, tad Valstybinės darbo inspekcijos tyrimas – būtinas. Tiesa, galutinės išvados bus kitą savaitę. „Laukiame iš policijos filmuotos medžiagos, nes ten teritorija buvo stebima. Tada ir susidėlios visos detalės“, – paaiškino skyriaus vedėjas. Tiesa, jo žodžiais tariant, ir be filmuotos medžiagos jau aišku, kad nelaimės priežastis – darbo saugos taisyklių nesilaikymas. Visų pirma iškastos tranšėjos šlaitai nebuvo sutvirtinti, antra – vienas 3 m gylio šlaitas iškastas stačiai – be jokio nuolydžio. „Gerai, jog kiti du kartu dirbę žmonės pastebėjo, kad žemės atskilo, ir perspėjo tranšėjoje buvusį ukrainietį. Jis dar spėjo kažkiek pabėgti. Jei būtų nepabėgęs, žemės jį būtų užgriuvusios visai. O tada pasekmės būtų buvusios daug skaudesnės“, – telefonu kalbėjo V. Ročys. Anot jo, atsakomybė dėl nelaimės teks darbdaviui.
Ko gero, daugeliui kyla klausimas, o pats darbuotojas ar nėra atsakingas? „Nesvarbu, jei darbuotojas ir yra pasirašęs, kad susipažino su darbo saugos taisyklėmis, tačiau darbdavys privalo sudaryti tokias darbo sąlygas, kad darbuotojui nekiltų pavojus. Darbdavys turi įsitikinti, kad darbas organizuotas tinkamai“, – sakė V. Ročys.
Kaip ir minėta, galutinės išvados bus pateiktos gegužės viduryje.