Antrojoje balandžio pusėje Anupriškėse (Trakų rajone) vyko jaunųjų žurnalistų mokymai „Demokratijos adresas – žurnalistika“. Juos inicijavo „Nacionalinis socialinės integracijos institutas“, atsižvelgdamas į vis blogėjantį, mitais paremtą visuomenės pažeidžiamų grupių vaizdavimą žiniasklaidoje, kurstomą netoleranciją ir klestinčią patyčių kultūrą.
20 moksleivių ir studentų iš visos Lietuvos ir Latvijos, perėję visus keturis konkurso etapus, sugužėjo į Anupriškes.
Mokymuose netrūko žemaičių! Tokia galimybė teko ir man, Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos devintokei. Įveikti keturis konkurso etapus iš tiesų buvo nelengva.
Na, o Anupriškėse jauki aplinka, miškas ir grynas oras ne tik kvietė visus pailsėti ir pamiršti miesto gyvenimą, bet ir mokytis bei kuo daugiau sužinoti apie žurnalisto gyvenimą, spaudą ir viešuosius ryšius.
Jau pačią pirmąją dieną mes, jaunieji žurnalistai, turėjome galimybę ne tik išmokti, kaip dirbti komandoje, bet ir susipažinti su Artūru Zuoku, buvusiu karo žurnalistu. Vertinga patirtimi antrąją dieną dalijosi Vytas Stoškus, kuris visus mokė kūrybiškai mąstyti, taip pat Audronė Nugaraitė, pasakojusi apie žurnalisto vaidmenį įveikiant stigmą (kai žmogus pasižymi kokiu nors fiziniu, psichologiniu ar socialiniu nukrypimo požymiu).
Apie Norvegijos ir Švedijos gerąją patirtį kalbėjo Lisbeth Morlandsto. Žurnalistė Gražina Sviderskytė pasakojo apie žurnalistinį tyrimą – kaip priemonę socialiniam pokyčiui. Buvo atvykęs ir Audrius Lelkaitis, „Vilniaus geto 2009“ kūrėjas.
Trečiąją dieną visi pasiskirstėme į grupeles, galvojome idėjas žurnalistiniam eksperimentui, kurį turėtume įgyvendinti per 2-3 mėnesius, sudarinėjome veiksmų planus. Patarimų apie žurnalistinius eksperimentus davė Mindaugas Reinikis.
Tą pačią dieną, pasiskirstę vaidmenimis (pavyzdžiui, socialinių mažumų atstovas, tarybos narys) atlikome minisimuliaciją, vaidinimą. Šis vaidinimas padėjo įsijausti į tam tikrus vaidmenis, sužinoti veikėjų savijautą, jausmus. Paskutiniąją mokymų dieną atvykęs Dainius Radzevičius davė daug naudingų patarimų žiniasklaidos srityje.
Galiausiai, aptarę mokymus, pasidalinę įspūdžiais bei patyrimais, susikrovę daiktus, išvažiavome namo.
Įgavę naudingos patirties, supratome, kad turime būti objektyvūs ir produktyvūs jaunieji žurnalistai. Tik nuo mūsų priklauso, kokia bus tolimesnė spaudos ateitis!