
Rietavas neretai pateikiamas kaip puikiai besitvarkančios, vieningos Savivaldybės pavyzdys, kur vietos politikai dirba be didesnių nesutarimų ir ginčų. Vis dėlto būna, kad šaukštas deguto visą statinę medaus pagadina. Tuo degutu rietaviškiams tapo jų naujoji sporto salė, tiksliau – Lauryno Ivinskio gimnazijos sporto salės priestatas. Nors šio objekto statyba ir baigta, tačiau jos atidavimas vertinti valstybinei komisijai stringa, o visas šis procesas Savivaldybei tapo akmeniu po kaklu, nes būtent jai tenka išklausyti priekaištus. Tačiau būti atpirkimo ožiu Rietavo savivaldybė nesiruošia. Mero Antano Černeckio nuomone, tai rangovai ir projektuotojai iki galo neįvykdė jiems iškeltų tikslų, dėl ko šiandien ir tenka atlaikyti kritiką dėl sėkmingai finišuoti negalinčio salės statybos projekto.
Vis dar nepateikta vertinti
Projektą „Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos Rietave, Daržų g. 1, sporto salės priestato statyba“ turbūt galima įvardyti vienu ilgiausiai Rietavo savivaldybės vykdomu projektu. Jo įgyvendinimo pradžia – 2008-ieji metai.
Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas informuoja, kad prie minėtojo projekto vykdymo prisidėjo net keletas įmonių. Salės statybos techninį ir darbo projektus paruošė UAB „Simper“. Statybos darbus 2008–2013 m. atliko UAB „Vėtrūna“, 2015–2017 m. – UAB „Stamela“, 2018 m. prie darbų stojo UAB „Rainių statyba“.
2018 metų pabaigoje iškilmingai atidaryta Lauryno Ivinskio gimnazijos sporto salė vis dar nepateikta vertinti atitinkamoms institucijoms, o statinys ir šiandien dar negali būti eksploatuojamas taip, kaip priklauso.
Atsakomybė – projektuotojams ir rangovams
Dėl kokių priežasčių baigto statyti objekto vertinimo procesas stringa? Pasak V. Dičiūno, visi rangovai savo įsipareigojimus įvykdė, išskyrus UAB „Stamela“ ir UAB „Simper“ bei UAB „Inžinerinė mintis“, kuri atliko techninę projekto priežiūrą. „Dėl galimai netinkamai atliktų darbų negalima atiduoti vertinti objekto valstybinei komisijai“, – redakcijai raštu komentavo Savivaldybės administracijos direktorius. Kokie tie „netinkamai atlikti darbai“, V. Dičiūnas detalizuoti nesiteikė.
Ne vieną sykį per Rietavo savivaldybės tarybos posėdžius kelta problema dėl naujos salės atidavimo vertinti būdavo aiškinama tuo, kad šis objektas neatitinka griežtų priešgaisrinės saugos reikalavimų.
Dar praėjusių metų spalį sušauktame tarybos posėdyje meras A. Černeckis kalbėjo, kad procesas stringa dėl projektuotojų kaltės: „Į techninį projektą projektuotojai neįtraukė priešgaisrinės dalies, o rangovai, kurie pasitraukė iš statybos nebaigę darbų, to „nepastebėjo“. Problema išaiškėjo bandant atiduoti vertinti pastatą. Klaipėdos ugniagesiai reikalauja projektą papildyti naujais skaičiavimais. Tai ne Savivaldybės, o rangovų ir projektuotojų atsakomybė, bet nei vieni, nei kiti nenori jos prisiimti. Yra tokia situacija, niekas neslepia. Projektuotojai sunkiai bendrauja, neatsiunčia derinti reikalingų skaičiavimų, bijau, kad neprieitume prie teismų.“
Laukia atsakymo į pretenziją
Jau gruodį Savivaldybės vadovas užsiminė, jog yra surašyta pretenzija. Jos turinio meras komentuoti nepanoro, motyvuodamas tuo, kad tai nebūtų naudinga ginčams dėl neįvykdytų įsipareigojimų persikėlus į teismą. Kad tai realu, A. Černeckis neatmetė galimybės, akcentuota, kad Savivaldybė elgsis taip, kaip nurodo įstatymai.
Administracijos direktorius pažymėjo, jog pretenzijos raštas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu ir valstybinės komisijos nario (Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos) pastabomis. Jame pabrėžiama, jog dėl galimai rangovų ir projektuotojų netinkamai atliktų darbų negalima eksploatacijai atiduoti objekto pagal valstybinės komisijos pateiktas pastabas.
Priminsime, jog salės statybos užbaigimo akte yra pažymėta, kad ugniagesiai parašo ant atidavimo eksploatuoti akto nededa, nes priešgaisrinei tarnybai nepateikti dokumentai, įrodantys plieninių konstrukcijų ir priešgaisrinės dangos storio ir sudėties atitikimą techniniame statinio projekte nurodytus reikalavimus, taip pat nenurodyta, ar konstrukcijos atitinka atsparumo ugniai reikalavimus. Salė neatskirta nuo kitos paskirties patalpų ugniai atsparia pertvara.
Pasak A. Černeckio, Savivaldybė per mėnesį tikisi sulaukti atsakymo į savo pretenziją. Nuo jo ir priklausys, kokie bus tolesni sprendimai.
Draudimo nepaisoma
Nors sporto salės dokumentacija dar nėra sutvarkyta, čia veiksmas vyksta. Tiesa, gimnazistų ugdymo procesas griežtai draudžiamas. Tačiau salė visiškai tuščia nestovi. „Kad iš dalies būtų galima padengti pastato eksploatacijos išlaidas, sale naudojasi sporto klubas „Lūšis“ ir UAB „Plungės lagūna“ darbuotojai“, – informavo Savivaldybės administracijos direktorius. Čia, kaip žinome, neseniai vyko ir tarp rietaviškių populiarus mero inicijuojamas Padėkos vakaras.
Vertinant tai, kad Rietavo savivaldybės vadovai visada akcentuoja, jog reikia elgtis pagal įstatymo raidę, šiuo atveju keistai atrodo faktas, kad veikla komisijos neatiduotoje eksploatuoti salėje vis dėlto vykdoma, o juk Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos yra kategoriškai prieš organizuojamus masinius renginius tokiuose objektuose.
Šiuo klausimu A. Černeckis turi savo nuomonę: „Pažiūrėkite, Lietuvoje vyko Europos čempionatas – kokiose salėse vyko varžybos, kiek iš jų buvo „priduotos“? Mes stengiamės išvengti galimų nuostolių – laikyti tuščią salę mums nenaudinga.“
Viskas toje saleje gerai, atsakomybes del kai kai kuriu trūkumu turi nedelsiant prisiimti projektuotojai ir rangova
Ir visa tai sutvarkyti, o ne temti guma…