Ketvirtadienį 33-iąjį kartą į posėdį rinkosi Rietavo savivaldybės penktojo šaukimo taryba. Išklausę mokyklų ir lopšelio-darželio vadovus, politikai pritarė švietimo įstaigų 2016 metų veiklos ataskaitoms. Be diskusijų patvirtintos triukšmo prevencijos viešose vietose taisyklės, priimti kiti sprendimai.
Nors švietimo įstaigų vadovai veiklos ataskaitas jau buvo pristatę Švietimo, kultūros ir sporto komitetui, jiems pasisakyti, trumpai apžvelgiant pasiekimus ir problemas, leista ir per tarybos posėdį.
Didžiausios savivaldybėje Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė pasidžiaugė sėkmingai vykdoma įvairialype veikla ir, kaip parodė atlikti tyrimai, puikia mokinių savijauta mokymo įstaigoje.
Įstaigos vadovė pastebėjo, kad, trūkstant materialiųjų išteklių, didesnė atsakomybė ir našta tenka žmogiškiesiems. „Kasmet gimnazija sumažėja viena klase, o tai – labai daug. Vien nuo šių metų rugsėjo į užsienį gyventi išvažiavo penki moksleiviai, grįžo vienas. Mokinių skaičius mažėja, mažėja ir finansavimas. Todėl daug kas priklauso nuo mokytojų. Turime sukomplektavę brandų kolektyvą. Jauniausiai mokytojai – dvidešimt penkeri, vyriausiai – per šešiasdešimt metų. Dauguma pedagogų nusiteikę dirbti daug ir sunkiai. Drąsiai sakau, kad nepakankamas švietimo įstaigų finansavimas susijęs su emigracijos mastais. Taupome, taupome, ir vaikai aiškiai supranta, kaip trūksta Lietuvoje lėšų, o mistiniuose Vakaruose, jų nuomone, nieko nestinga. Todėl jaunimas ir neslepia planų, kad pabaigę mokyklą išvažiuos į užsienį. Duok Dieve, valstybė susivoks, ir mums nereikės verkti, kad trūkstame pinigų“, – maždaug taip nupasakojo situaciją A. Lengvenienė.
Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė džiaugėsi, kad žingsnelis po žingsnelio gerėja valstybinių egzaminų rezultatai, kad mokiniai mokykloje jaučiasi puikiai.
Meras Antanas Černeckis domėjosi, kokia padėtis apsirūpinant darbo priemonėmis – kompiuteriais, planšetėmis. Direktorė į tai atsakė: „Kompiuterių yra pakankamai, bet jie sensta. Susidėliojus prioritetus, iš mokymo priemonėms skirtų lėšų galima juos pamažu atnaujinti. Ieškome ir kitų galimybių. Ir po truputėlį atsinaujinama. Norėtume interaktyviųjų lentų, laboratorijų, planšečių, bet gimnazijoms yra sudaromos galimybės dalyvauti projektinėje veikloje ir jų gauti.“
Žadvainių pagrindinės mokyklos direktorius Sigitas Kažukauskas, pasidžiaugęs mokinių pasiekimais konkursuose ir sporto renginiuose, apgailestavo, kad mokymo įstaiga neturi socialinio pedagogo, kuris labai reikalingas, etato. Vadovas tarybos nariams akcentavo kitas problemas, nei tai buvo daryta komiteto posėdyje: moksleivių skaičiaus mažėjimas, gabių vaikų skaičiaus mažėjimas, silpna mokinių motyvacija, nepakankamas tėvų bendradarbiavimas su mokykla. Taip pat mokymo įstaigai reikalingas remontas, būtina keisti langus, sporto salei – gerinti apšvietimą.
Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos laikinoji direktorė Jolita Budriuvienė apžvelgė koncertinę veiklą, ugdytinių pasiekimus respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Taip pat pabrėžė, kad šioje ugdymo įstaigoje, kitaip nei bendrojo lavinimo mokyklose, mokinių nemažėja.
Rietavo lopšelio-darželio direktorė Stefa Steponavičiutė prognozavo, kad kitais metais, jeigu auklėtinių daugės, įstaigoje gali nebeužtekti vietos, nes šiuo metu grupės pilnos – lopšelį-darželį lanko 206 vaikai.
„Jei nebūtų tokių rūpesčių, kaip priešgaisrinės signalizacijos įrengimas, virtuvės įrangos atnaujinimas, šildymo sistemos renovacija, netrūktų lėšų sergantiems ir kvalifikaciją keliantiems darbuotojams pavaduoti ir kai kuriems etatams, gyventume labai gražiai“, – kalbėjo įstaigos vadovė.
Mero A. Černeckio nuomone, kai kurias direktorės išvardytas problemas galima išspręsti. „Lėšų išvykstantiems kelti kvalifikaciją pedagogams pavaduoti, jei poreikis būtų numatytas iš anksto, gal ir būtų galima paplanuoti sudarant naują biudžetą. Reikės pasitarti, kaip elgtis, duoti nurodymus finansininkams. Bet pagrindinis dirigentas – įstaigos vadovas, jis dėlioja gautus pinigus taip, kaip išeina. Aišku, rekomenduojama, kad Savivaldybė skirtų papildomų lėšų švietimo įstaigoms, jei mokinio krepšelio neužtenka, tik kur tos atsargos, niekas nepasako. Dėl socialinio pedagogo ar psichologo etato reikės ieškoti galimybių, nes įstaigą lanko daug vaikų“, – žadėjo Savivaldybės vadovas.
Posėdžiautojai pritarė tam, kad Rietavo savivaldybės kultūros centrui būtų padidinta 0,25 garso ir šviesos operatoriaus etato. Kaip paaiškinta, įstaigoje vyksta daug renginių, kuriems reikalinga garso ir šviesos įranga. Operatoriui tenka atlikti ir papildomus darbus – administruoti kultūros centro interneto svetainę, jis atsakingas už darbo ir priešgaisrinę saugą.
Be didelių diskusijų pritarta Triukšmo prevencijos Rietavo savivaldybės viešose vietose tvarkai, pakeistam viešame aukcione parduodamo nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų, priklausančių Savivaldybei nuosavybės teise, sąrašui. Pagrindinis pakeitimas pastarojo dokumento naujoje redakcijoje – į parduodamo turto sąrašą įtraukta senoji, dabar nebenaudojama Rietavo katilinė su priklausiniais ir išbraukti trys praėjusiais metais parduoti objektai: kultūros namai Sodų g. 11-5 ir butai Žemaičių g. 36-2 ir Žemaičių g. 5-4.
Pakeista Rietavo savivaldybės antikorupcijos komisijos sudėtis: vietoje A. Lengvenienės dirbs Birutė Stonkuvienė.
Priėmus visus sprendimus, Savivaldybės vadovas A. Černeckis informavo, kad kitą tarybos posėdį planuojama sušaukti gruodžio 21 dieną. Jis taip pat pakvietė kolegas įsigyti bilietus ir dalyvauti Mero padėkos vakare gruodžio 28-ąją.
Tradiciškai, vos prabilus apie šį metų pabaigos renginį, kyla diskusija. Be jos neapsieita ir šį kartą.
Vilija Razmienė domėjosi, ar nesikartos istorija, kai įmonės išperka visus bilietus. Meras politikę patikino, kad ši problema išspręsta – parduodamų bilietų vienam asmeniui skaičius yra ribojamas.
Irena Bagdonienė atkreipė dėmesį, kad dirbantiems žmonėms, ypač iš kaimo, po darbo valandų sunku įsigyti bilietus. Meras pasiūlė: jei nuspręsime, juos bus galima pardavinėti po darbo valandų. Tačiau niekas šiai minčiai nepritarė, paliko spręsti klausimą organizatoriams.
Virginija Jakavičienė stebėjosi, kad tarybos nariai turi su visais kartu stovėti eilėje. Tačiau niekas politikei privilegijos įsigyjant bilietus nepažadėjo.
A. Černeckis pripažino, kad tokiam renginiui per mažai vietos, bet kitais metais, kai bus atidaryta gimnazijos sporto salė, problemos nebeliks.
Politikai informuoti apie Savivaldybės interneto svetainėje kuriamą interaktyvią dalį „Investuok Rietave“, kurioje bus visa informacija apie žemės plotus ir pastatus, tinkamus pritaikyti verslui.
Savivaldybės vadovas pasakojo apie viešnagę Švedijoje, iš kur grįžo su pasiūlymu pasirašyti bendradarbiavimo sutartį. „Pasiūlymas gautas, kaip elgsimės, nutarsime“, – kalbėjo kolegoms A. Černeckis.
Bet iš tikrųjų, kodėl tokiai nusipelniusiai Rietavo veikėjai reikia stovėti eilėje su visais likusiais? Padarykite išimtį – pristatykite kvietimą į namus. O jei rimtai, tai net nejuokinga.