Rietavo socialinių paslaugų centras (RSPC) 2022 metais dirbo turėdamas 24,05 darbuotojo etato. Tarp jų – 1,75 etato administracijos darbuotojų (direktorė ir buhalterė). Kaip įstaigai sekėsi teikti socialines paslaugas ir kiek žmonių jomis pasinaudojo, buvo aptarta per balandžio 20 dieną surengtą Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdį. Posėdžiautojai tądien ne tik susipažino su RSPC veiklos ataskaita, bet ir aptarė kitus svarstyti pateiktus sprendimų projektus.
Naujas komiteto pirmininkas – Egidijus Gricius
Naujoje kadencijoje – ir atsinaujinusi Sveikatos ir socialinės paramos komiteto sudėtis: Algimantas Mickus, Viktoras Krajinas, Eglė Fabijonavičienė, Saulius Jonušas, Andrius Černeckis, Vytautas Blažaitis, Egidijus Gricius. Pirmininku išrinktas E. Gricius, pavaduotoja – E. Fabijonavičienė.
Stovi lyg paminklai
Rietavo socialinių paslaugų centro 2022 metų veiklos ataskaitą pristatė direktorė Danutė Stončiuvienė.
Pasak vadovės, nestacionarių socialinių paslaugų poreikis nuo 2005 metų tenkinamas visiškai – 100 procentų.
Ataskaitiniu laikotarpiu socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga teikta 73 šeimoms, kuriose augo 127 vaikai. Pagalbos į namus sulaukė 94 asmenys – 45 rietaviškiai, 13 tveriškių, 6 medingėniškiai, 16 žmonių, gyvenančių Rietavo seniūnijos kaimuose, ir 14 daugėdiškių.
Karštas maistas iš maitinimo įstaigų buvo tiektas 11 asmenų. Slaugos ir dienos socialinės priežiūros paslaugas gavo 16 gyventojų. Šios integralios paslaugos poreikis nėra didelis, nes, kaip sakė direktorė, jas nuo 2021 metų kokybiškai teikia gydymo įstaigos.
RSPC Vaikų dienos centrą lankė 25 vaikai.
Trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa vaikams, netekusiems tėvų globos, teikiama bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Šiuo metu juose gyvena viena globotinė. Šeimos ar šeimynos, galinčios priimti paauglę, ieškoma visoje Lietuvoje.
Socialinių paslaugų centras vykdo globos centro funkciją – turi du budinčius darbuotojus. Vienas iš jų pasiruošęs priimti vaikus nuo 0 iki 5 metų, kitas – nuo 6 iki 18 metų bet kuriuo paros metu. 2022 metais pas budinčius globotojus gyveno vienas vaikas.
Savarankiško gyvenimo namuose Rietave gyvena 9 asmenys.
RSPC, bendradarbiaudamas su „Maisto banku“, gavo ir išdalijo paramos maisto produktais už 32 266 eurus. Paslauga pasinaudojo 200 gyventojų.
Trumpai papasakojusi apie visas socialinių darbuotojų teikiamas paslaugas, D. Stončiuvienė užsiminė, kad jau šiemet turėtų pradėti veikti grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvens 10 žmonių, turinčių proto ir psichikos negalią. Darbui su šių namų gyventojais bus įdarbinti 6 žmonės.
Kvalifikuotų darbuotojų trūkumas – viena iš problemų, su kuriomis susiduria įstaiga. Dar vienas skaudulys – dažnai gendantis pats pirmasis centro įsigytas automobilis „Peugeot“.
D. Stončiuvienė dėkojo Rietavo seniūnui Petrui Lengveniui ir seniūnijos darbuotojams už pagalbą tvarkant aplinką, pasidžiaugė Rietavo anoniminių alkoholikų klubo „Saulėtekis“, kuris centro patalpose renkasi sekmadieniais, neatlygintina pagalba.
Komiteto nariai Socialinių paslaugų centro direktorei turėjo nemažai klausimų ir pastebėjimų. A. Mickus bandė išsiaiškinti: „Socialiniai darbuotojai veža neįgalius žmones pas gydytojus į kitus miestus – Plungę, Klaipėdą, Telšius, Vilnių. Kas atsakytų už vežamą pacientą ir patį darbuotoją, jeigu kelyje įvyktų nelaimė? Ar negalvojate, kad tam reikėtų įdarbinti vairuotoją?“
D. Stončiuvienė patikino, jog socialinių darbuotojų pareigybių aprašyme numatyta, kad vienas iš jiems priklausančių darbų – paslaugos gavėjų vežimas, taip pat ir pas gydytojus.
Politikas pastebėjo: „Lauko treniruokliai, įrengti centro teritorijoje, dažniausiai stovi nenaudojami – kaip paminklai. Ar nereikėtų jų iškelti į kitą vietą, kur daugiau žmonių?“ Į klausimą dėl treniruoklių atsakė S. Jonušas, paaiškindamas, kad sportuojančių daugiau atsiras šiltuoju sezonu, kai sumažės lankytojų sporto salėse.
A. Mickus pasidalijo ir dar vienu savo pastebėjimu – RSPC teritoriją vis dar juosia sena sovietinių laikų tvora, kurios net dažyti nebeverta. Meras Antanas Černeckis pritarė kolegai, kad tvora įstaigos nepuošia ir, esant galimybei, ją vienareikšmiškai reikėtų pakeisti.
Kitais metais bus griežtesni
Neprieštarauta, kad viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro vadovui nuo 2023 m. gegužės 1 d. iki 2024 m. balandžio 30 d. būtų nustatytas mėnesinio darbo užmokesčio kintamosios dalies dydis – 10 proc. nuo mėnesinio atlyginimo pastoviosios dalies.
Kaip pažymėjo V. Krajinas, direktorius – dar naujas žmogus, todėl jam reikėtų palinkėti sėkmės pritraukiant naujus medikus, o reikalauti darbo rezultatų ir būti griežtesniems bus galima kitais metais.
Didesnį dėmesį reikėtų skirti psichinei sveikatai gerinti
Rietavo savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonėms vykdyti ataskaitiniais metais panaudota 10 tūkst. 600 eurų. Lėšos paskirstytos septynioms projektus paruošusioms organizacijoms. Daugiausia veiklų buvo orientuota į fizinio aktyvumo skatinimą, psichinės sveikatos gerinimą.
Posėdyje Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė priminė, kad šiais metais pakeistas programos įgyvendinimo modelis – numatytas ir projektinis, ir programinis finansavimas. „Matant tam tikras problemas, bus galima labiau „pastūmėti“, nukreipti finansavimą būtiniausioms priemonėms. Aš asmeniškai visada esu už priemones, stiprinančias psichinę sveikatą“, – sakė skyriaus vedėja.
Pasidžiaugus tuo, kad šiemet programai lėšų numatyta daugiau – 14 tūkst. eurų, Rietavo savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2022 metų ataskaitą nutarta teikti tvirtinti tarybai.