Liepos 6 dieną Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje atidaryta dailininko Romano Borisovo paroda, kurioje eksponuojami darbai, primenantys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Mažosios Lietuvos istoriją.
Parodos atidarymą pradėjęs muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pasidžiaugė, kad dailininko darbų tema puikiai dera su minima kunigaikščio Mindaugo karūnavimo diena.
R. Borisovo akvarelėse – Didžiosios ir Mažosios Lietuvos paveldas. Čia galima pasigėrėti Aušros vartais, Katedros požemiais, Pranciškonų bažnyčia, bet daugiausia darbuose pavaizduoti paveldo objektai arba tai, kas likę iš kažkada didingų bažnyčių, pilių, tvirtovių Karaliaučiuje (dabartinis Kaliningradas), Baltarusijoje.
Vilniuje gimęs dailininkas parodos atidarymo dalyviams pasakojo, kad Karaliaučiumi jis susidomėjo dar 1965 metais, kai pirmą kartą su tėvu apsilankė šiame krašte. Architektūra besidomintį jaunuolį sužavėjo Rytprūsių peizažas, ten pamatyti žolėmis ir medžiais apžėlę pastatų griuvėsiai, kurie tapo jo kūrybiniu įkvėpimu.
Kaip sakė darbų autorius, kai kurie akvarelėse įamžinti objektai dabar jau atstatomi ar atstatyti.
Daugiau nei aštuonis mėnesius paroda „Didžiosios ir Mažosios Lietuvos paveldas“ buvo eksponuojama Valdovų rūmuose, o tęsdama kelionę ji užsuko ir į Rietavą.
„Romano akvarelės išskirtinės. Iš jų lyg fantastiniame filme išnyra pribloškiantys tikrovės vaizdiniai: piktžolėmis apžėlę, apleisti kitados derlingi laukai, tušti, skeveldrų išvarpytomis sienomis kaimų ir miestų statiniai, bestiklės didingų pilių ir katedrų langų angos, suaižėjusios sienos, ant stogų griuvėsių augantys medeliai – visa tai gaubia paslapties šydas, skausminga nostalgija buvusiam šio krašto grožiui“,– taip dailininko darbus mato V. Rutkauskas.
Pasidžiaugta ir tuo, kad parodoje kartu su kitais darbais eksponuojamas kunigaikščių Oginskių rezidencijos Rietave akvarelinis vaizdas. Šis darbas pasiliks Rietave net parodai iškeliavus.
R. Borisovas gimė 1949 metais Vilniuje. 2007-aisiais persikėlė gyventi į pajūrį. Jo kūrybos parodos surengtos Vokietijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Liuksemburge, Lenkijoje, Italijoje ir kitose šalyse. Net 19 parodų – Karaliaučiaus krašte.
Dailininkas yra nuliejęs per 800 akvarelių. Dauguma jų, kaip jau minėjome, įamžina istorinį architektūros paveldą – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Abiejų Tautų Respublikos ir Prūsijos pilių, dvarų, bažnyčių bei senųjų miestų fragmentus.
2017 metų sausį menininkas tapo Liudviko Rėzos premijos laureatu.
Ir negėda redaktoriams publikuoti tokios kokybės fotografijas?