Rugsėjo 21 dieną Rietave organizuotas tradicinių Europos paveldo dienų renginys „Atrask 100-mečio paveldą“ pakvietė visus pasižvalgyti parodose, pasivaikščioti dar kunigaikščių Oginskių sodintame parke, pasiklausyti įdomių pranešimų.
Paroda skverelyje
Paveldo puoselėtojai pirmiausia susirinko šalia bažnyčios Rietavo centre esančiame skverelyje, kur atidaryta fotografo Manto Viržinto ir Oginskių kultūros istorijos muziejaus lauko fotoekspozicija „Nepriklausomybės metų ženklai Rietavo metraštyje“. Tarp medžių pakabinti tentai su juose atspaustomis istorinėmis nuotraukomis lankytojams nupiešė miesto vaizdą pastarojo šimtmečio tėkmėje.
Parodos sumanytojas ir autorius M. Viržintas džiaugėsi, jog padedamas bendraminčių galėjo iliustruoti istoriją ir eksponuoti nuotraukas taip, kad jos būtų rietaviškiams lengvai prieinamos. Jis dėkojo visiems padėjusiesiems įgyvendinti šią idėją.
Parko tvenkinių istorijos
Vedami Rietavo skautų darnia eisena renginio dalyviai patraukė į parką.
Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pakvietė visus į gerai pažįstamą poilsio erdvę, kurios takeliais ne kartą vaikščiota, pažvelgti kitomis akimis. Žengiant iš anksto numatytu maršrutu Laisvės aikštė–Raudonųjų vartų alėja–Lelijų tvenkinio takas–Meilės Ašarėlių tvenkinio takas–magistralinė alėja–Oginskių rūmų oranžerijos terasa–parterio informacijos stendų aikštelė–buvęs ledainės rūsys su muzikantų terasa–kolonada, kai kur trumpai stabtelėta. Tomis akimirkomis klausytasi pasakojimų apie vieną ar kitą objektą, iš lūpų į lūpas atkeliavusių iki mūsų dienų.
Buvo labai įdomu išgirsti kiek netikėtą Meilės Ašarėlių tvenkinio atsiradimo istoriją. Už šį gražų parko kampelį, paaiškėjo, turime dėkoti kunigaikščių Oginskių dvaro jaunimui. Pasakojamasis paveldas iki šių dienų išsaugojo istoriją apie audringus orkestro muzikantų ir dvaro kambarinių jausmus. Mėgindamas apsaugoti jaunuolius nuo neatsakingų aistrų pasekmių, kunigaikštis muzikantų meilę gesindavo nusiųsdamas juos pūsti dumplių į kalvę. Jeigu ir tai nepadėdavo, jaunimėlis buvo atvedamas į parką dirbti: vyrai kasdavo kastuvais žemę ir pildavo į merginų prijuostes. Šios sunkią naštą nešdavo ir pildavo į kalnelį. Taip atsiradęs Meilės kalnelis ir muzikantų rankomis iškastas ir kambarinių meilės ašarų priverktas tvenkinys.
Dėkojo už gražius darbus
Vėliau rietaviškiai rinkosi į oficialų Europos paveldo dienų atidarymą prie kunigaikščių Oginskių paminklo. Nuskambėjus Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos orkestro muzikantų fanfaroms, V. Rutkauskas pasveikino visus, atvykusius į renginį, ir pristatė svečius – istorinių šokių grupės iš Baltarusijos „Polonica–Lithuanica“ narius.
Sveikinimo žodį susirinkusiesiems tarė ir Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Pasidžiaugęs paveldo puoselėjimo darbais, kurie žingsnis po žingsnio įgyvendinami jau trečią dešimtmetį, dėkojo V. Rutkauskui už parko priežiūrą, už gražius darbus ir idėjas, už istorinio palikimo puoselėjimą ne tik jį prižiūrint, bet ir organizuojant įvairius renginius.
„Vienas lauke ne karys. Visada yra būrys pasekėjų, palaikytojų, bendraminčių. Ne tik patys rietaviškiai, bet ir pravažiuojantieji jaučia tą susibūrimą, buvimą kartu. Linkiu, kad išsaugotume ne tik statytą, iškastą ar supiltą paveldą, linkiu, kad ir atmintis liktų gyva“, – kalbėjo meras.
Kelių žodžių tarti pakviestas ir plungiškis Saulius Kaveckas. Kaip sakė V. Rutkauskas, iš šešiolikos, o gal ir daugiau Rietavo apylinkėse buvusių dvarų atstatomas tik vienas – Giliogirio. Jo paveldėtojas S. Kaveckas, pasveikinęs Europos paveldo dienų proga, paragino rietaviškius užsukti ir pasižvalgyti po dvarą, kurio istorija siekia XVI amžių.
Svečiai iš Baltarusijos – istorinių šokių kolektyvas – visus pakvietė pasivaikščioti po parterį M. K. Oginskio polonezo žingsniu. Jų atstovas neslėpė, kad džiaugiasi draugyste su Rietavu, mielai atvažiuoja į renginius, iš kurių į namus kolektyvo nariai grįžta kupini gražiausių jausmų.
Oficiali atidarymo ceremonija užbaigta gėlių padėjimu prie kunigaikščių Oginskių paminklo ir atminimo žvakių uždegimu prie šių didikų giminės koplyčios.
Po lengvų užkandžių ir pabendravimo šildantis skautų išvirta arbata renginio svečiai pakviesti apžiūrėti muziejaus ekspozicijos „Nepriklausomybės metų ženklai“.
Skaityti pranešimai
Po pietų prasidėjo ir visą popietę vyko XIII tarptautinis mokslinis renginys „Kunigaikščių Oginskių kultūrinės, politinės veiklos pėdsakai“ .
Jis pradėtas muzikiniu Sergejaus Verameičiko (Zalesė, Baltarusija) ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos atlikėjų pasveikinimu.
Prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė skaitė pranešimą tema „Rietavo parko ir dvaro sodybos kūrimo istorijos atodangos 1848–1900 m.“. Su dvaro sodybos ir parko pažintiniais-rekreaciniais maršrutais supažindino V. Rutkauskas. Kultūros istorikas, dailininkas-restauratorius iš Zalesės S. Verameičikas pristatė Oginskių rūmų muzikantų terasos Rietave atkūrimo sprendinius.
Kęstutis Linkus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojas, architektas, skaitė pranešimą „Atgimstanti Oginskių dvaro sodyba: 1988–2018 m. Nesustoti pusiaukelėje“.
Renginį vainikavo projekto partnerių iš Baltarusijos koncertinė programa. Pasirodė fogoto virtuozo Aleksejaus Frolovo vadovaujamas instrumentinis ansamblis „Vytoki“ ir istorinių šokių grupė, vadovaujama Dmitrijaus Rogačiovo.
Europos paveldo dienos užbaigtos bendra malda vakarinėse šv. Mišiose Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčioje.