Antradienį posėdyje uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Rimantas Adomaitis Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariams pasakojo, kaip sekasi įgyvendinti mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) įrenginių statybos Jėrubaičių sąvartyne projektą. Naujienos nekokios – įrenginių statytojai „netelpa“ į terminą, o už tai gresia Europos Sąjungos sankcijos.
Kaip minėjo R. Adomaitis, MBA įrenginių statybos darbų konkursą yra laimėjusi UAB „Veistas“, bet didžiąją dalį darbų atlieka UAB „Plungės lagūna“. Beje, konkursą laimėjusi bendrovė – ne tik statytoja, bet ir būsimoji tų įrenginių eksploatuotoja (mat konkursas organizuotas taip, kad iš karto būtų parinktas ir objekto statytojas, ir jo eksploatuotojas – aut. past.).
30 milijonų litų vertės projektas turi būti įvykdytas iki spalio 1 dienos, tačiau, kaip sakė R. Adomaitis, jau dabar aišku, kad statytojai į terminą „netilps“. Tiesa, įrenginių, kuriuose bus apdorojamos biologiškai skaidžios atliekos, statybos darbai užbaigti, bet dar reikia įgyvendinti
projekto technologinę dalį ir atlikti tyrimus. „Projektas bus baigtas tik tada, kai statytojai iš biologiškai skaidžių atliekų išgaus pirmąsias dujas. Tiems bandymams atlikti reikia mažiausiai dviejų mėnesių – tiek laiko atliekas būtina laikyti. Kad ir kaip statytojai stengtųsi, iki spalio 1-osios jie nesuspės“, – pasakojo TRATC-o direktorius.
R. Adomaičio teigimu, kadangi projektas nebus įgyvendintas laiku, ES taikys sankcijas – darbus teks užbaigti TRATC-o lėšomis. „Taip, mes investuosime savo pinigus, bet vėliau atsiimsime juos iš statytojų, dėl kurių kaltės darbai vėlavo“, – komiteto nariams aiškino direktorius. Jo tikinimu, šio mėnesio pabaigoje biologiškai skaidžios atliekos bus vežamos jau ne į sąvartyną, o į įrenginius. Apskritai juose turėtų būti apdorojama apie 50 proc. visų regione surenkamų atliekų. Tai reiškia, kad į sąvartyno kaupus bepateks pusė.
„Pastatysime mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius. Privačių valdų savininkams netrukus pradėsime dalyti konteinerius antrinėms žaliavoms kaupti. Taigi visais būdais stengiamės mažinti kaupus sąvartyne. Juolab kad jis jau užpildytas ir kad jau pradėjome įrenginėti papildomą sekciją“, – posėdžio dalyviams aiškino TRATC-o vadovas.
R. Adomaitis dar pasakojo, kad 68 procentais brangsta sąvartyno vartų mokestis. Be to, Plungės rajono savivaldybei teks daugiau – apie 12 tūkstančių eurų – prisidėti prie MBA įrenginių statybos projekto įgyvendinimo. Kodėl? „Projekte nebuvo numatyta kelių atnaujinimo – nuo pagrindinio kelio iki sąvartyno ir nuo svarstyklių iki MBA įrenginių. Tik vėliau sugalvota, kad juos reikėtų išasfaltuoti. Tai ir pabrangino projektą“, – atsakė direktorius.
Asta Beierle Eigirdienė domėjosi, ar pakilus vartų mokesčiui didės rinkliava gyventojams. R. Adomaitis atsakė: „Rinkliavą didinsime įmonėms, o gyventojams bent jau kitais metais ji neturėtų kilti. Apskritai, kol įrenginiai nepaleisti, sunku pasakyti, kas ir kaip bus.“ Politikus šitoks atsakymas nustebino. Anot jų, dar prieš imantis tokių projektų reikėtų žinoti, ar jie padės taupyti, ar tik didins išlaidas. „Kai tik pradėjome kalbėti apie šį 30 milijonų litų vertės projektą, aš kėliau klausimą, ar dėl to didės rinkliava. Dabar projektas jau įgyvendintas, o konkretaus atsakymo dėl mokesčio dydžio nėra“, –
piktinosi komiteto pirmininkas Tomas Raudys. R. Adomaitis jam tarė: „Jūs klausiate, aš atsakau: arba brangs, arba ne.“ Komiteto nariai tokį atsakymą pavadino „diplomatijos viršūne“.
Politikus stebino ir tai, kodėl kaip statytojas ir eksploatuotojas buvo pasirinktas „Veistas“, konkurso metu turėjęs… vos du darbuotojus. R. Adomaitis į tokias replikas atsakė tik tiek, kad vykdant šį viešąjį pirkimą viskas atlikta teisėtai.
Išklausę R. Adomaičio pateiktą informaciją, komiteto nariai Savivaldybės tarybai svarstyti atidavė klausimą dėl papildomo 12 tūkst. eurų prisidėjimo prie projekto įgyvendinimo. Tiesa, papildomai lėšų turės skirti ne tik Plungės, bet ir Rietavo, Telšių, Mažeikių savivaldybės.