Plungės rajono savivaldybės tarybai priėmus sprendimą penkias kaimų mokyklas prijungti prie miesto mokyklų, restruktūrizuojamose mokymo įstaigose tenka daug ką keisti – nuostatus, etatų skaičių, perskirstyti finansavimą ir t. t. Su šiomis permainomis susiję klausimai svarstyti ir neseniai vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje. Beje, kalbant apie mokyklų prijungimą iškeltas klausimas, ar skyriuose nereikėtų palikti bent po dalelę vadovo etato.
„Plungė“ jau rašė, kad nuo naujųjų mokslo metų Nausodžio ir Stalgėnų pagrindinės mokyklos taps „Ryto“ pagrindinės mokyklos skyriais, Kantaučių ir Žlibinų Igno Končiaus pagrindinės jungsis prie Senamiesčio mokyklos, na, o Stanelių – prie „Babrungo“.
Kadangi keičiasi struktūra, keičiasi ir etatai. Skyriais tampančiose mokymo įstaigose neliks direktorių, pavaduotojų, kompiuterių priežiūros specialistų. Nausodžio, Stalgėnų, Kantaučių ir Stanelių skyriuose bus įsteigta po 0,5 socialinio pedagogo etato, taip pat – po 0,3 bibliotekininko etato (Staneliams – 0,2 etato). Kadangi Žlibinų skyriuje liks tik viena pradinė klasė, papildomų etatų jam bus neskiriama, netgi panaikinama 0,2 bibliotekininko (metodinės literatūros ir vadovėlių apskaitai) etato.
Tvirtinant etatus, Savivaldybės tarybos narė Judita Stankutė sakė girdėjusi mokyklų direktorių pasisakymus, kad skyrių negalima palikti be vadovų, kad reikalingas žmogus, kuris organizuotų darbą, rūpintųsi saugumu. Galų gale, kad ryte atrakintų, o vakare užrakintų įstaigos duris. „Mokytojas į mokyklą ateina dirbti savo darbo, jam neturi rūpėti kiti reikalai. Taigi reikalingi administratoriai – gal dalis direktoriaus ar bent ūkvedžio etato“, – siūlė J. Stankutė.
Meras Audrius Klišonis nebuvo linkęs taikstytis su mokyklų direktorių pageidavimais. Jo teigimu, tarkim, Žlibinuose, kur belieka 17 mokinių, net ir ketvirtadalis direktoriaus etato būtų per daug. Laikyti vadovą vien tam, kad atrakintų duris, esą būtų pernelyg didelė prabanga.
Tarybos narė Jolanta Skurdauskienė pateikė kitą pavyzdį – Kantaučių skyrių. „Ten mokysis apie 50 vaikų, dirbs apie 20 mokytojų. Kas viską organizuos, kas atsakys, jei kažkas nutiks?“ – klausė politikė. A. Klišonio tvirtinimu, Kantaučiai priklausys Senamiesčio mokyklai, o šios direktorius turi tris pavaduotojus ugdymui ir vieną ūkio reikalams. Toks administracinis aparatas turėtų susitvarkyti ir vietoje, ir skyriuose. Be to, nežinia, kiek tie skyriai apskritai begyvuos.
„Tai koks tada mūsų projektas –
stengiamės, kad mokyklėlės kaimuose išliktų, ar paliekame jas savaiminiam procesui, kuris, kaip rodo praktika, ne visada būna teigiamas? – valdančiųjų teiravosi opozicijos atstovas Liudas Skierus. Anot A. Klišonio, projektuoti galima viską, o gyvenimas diktuoja savo. Esą prieš trejus metus niekas negalėjo numatyti, kad Žlibinuose tiek mokinių beliks, o Kantaučiai laikysis kone stabiliai.
Taigi direktorių pageidavimų nebus paisoma – žmonių, dirbančių administracinį, organizacinį darbą, skyriuose neliks, nes tai – našta biudžetui. O jei, tarkim, Kantaučių mokykloje kas nors nutiks, atsakingas bus už kone dvidešimties kilometrų sėdintis direktorius ar jo pavaduotojas.
Tai visgi kaip ten baigesi Skodos reikalai? Ar kas nors gavo bent papeikima? Savivaldybeje irgi prie duru kazkas sedi nors durys net pacios atsidaro…