Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje koncertą-dovaną gimtajam miestui surengė buvęs mokyklos mokinys, JAV San Luis Obispo miesto Cueste muzikos koledžo profesorius, tarptautinių konkursų laureatas pianistas Rudolfas Budginas.
Nuo 1994-ųjų Amerikoje, Los Angeles mieste, gyvenantis plungiškis su gausiai susirinkusiaisiais į jo koncertą pasisveikino ir bendravo žemaitiškai. Sakė, jog, įsitraukęs į įvairiomis prasmėmis daugialypį amerikietiškos kultūros pasaulį (skirtingos rasės, religijos, papročiai), kuris vertė keistis, neprarado lietuviškumo ir ryšio su gimtine, nepamiršta Plungės.
Koncerto programoje skambėjo klasikinė muzika: kompozitorių J. S. Bacho, romantikų F. Šopeno, F. Listo sukurti kūriniai. Ir Dž. Geršvino „Žydroji rapsodija“, ir S. Džoplino regtaimas, ir lūpine armonikėle pagrotos J. Haidno variacijos sukėlė klausytojų nuostabą ir ovacijas.
Komentuodamas kompozitorių kūrybą, Rudolfas sakė, jog jam itin artima romantinė muzika, ypač F. Šopeno.
– Tikriausiai todėl, kad mama pianinu skambindavo Šopeną. Būnant kieme A. Jucio gatvėje, malonu buvo girdėti iš namų sklindančią tokią muziką, – prisiminė svečias.
Garsusis pianistas papasakojo, kad, mokantis tuometinės Plungės muzikos mokyklos pirmosiose klasėse ir išgirdus žodį „sonata“, būdavo aišku, kad tai bus ilgas kūrinys, o jo klausantis koncerto metu, kartais suimdavo nenumaldomas juokas…
Rudolfas buvo vienuolikos metų, kai tėvų, žinomų muzikų Stasės ir Povilo Budginų, buvo išlydėtas į Vilnių. Nuo tada Plungėje prasidėjęs kelias į meno aukštumas tęsėsi mokantis M. K. Čiurlionio menų mokykloje, Valstybinėje konservatorijoje (dabar – Muzikos ir teatro akademija). 1990 m. pelnytas „Yamaha of Europe“ apdovanojimas, 1991-aisiais – garbės diplomai tarptautiniuose pianistų konkursuose Paryžiuje ir Barselonoje. Įdomu tai, kad, prieš išvykdamas į šiuos konkursus, Rudolfas surengdavo koncertą Plungėje.
Nuo 1994-ųjų studijas tęsė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Kalifornijos universitete. Tais pačiais metais R. Budginas pelnė pirmąją premiją tarptautiniame F. Listo pianistų konkurse, po to – antrąją premiją tarptautiniame J. Vitolio pianistų konkurse, 1998-aisiais – garbės diplomą tarptautiniame pianistų konkurse Italijoje. Įgijęs muzikos magistro ir daktaro laipsnius, 2002-aisiais pradėjo pedagoginę karjerą San Luis Obispo mieste, muzikos koledže. 2006-aisiais suteiktas Obispo menininko garbės vardas.
Paklaustas, kaip sekasi profesoriauti, papasakojo, kad jis siekia būti aukščiausio lygmens profesionalas ir šioje srityje. Jam labai malonu bendrauti su studentais, diskutuoti įvairiausiomis kultūros temomis, yra gerbiamas kaip muzikos žinovas ir atlikėjas. Tačiau nori turėti laiko ir koncertinei veiklai.
Šį pavasarį R. Budginui sukako 40 metų. Paklaustas, kaip paminėjo jubiliejinę sukaktį, sakė, jog neskyręs tam ypatingo dėmesio: paminėjo šeimoje, apskritai nesureikšminąs savo gimimo datų. Esą dabar gyvenąs labai įdomų kūrybinį laikotarpį. Groja mėgiamą klasikinę muziką, ją aranžuoja ir improvizuoja su jaunimo grupėmis (projektas „Rudolfas ir draugai“). Turi puikų vadybininką, kuris organizuoja pianisto solinius koncertus. Pavyzdžiui, nuo šio rugsėjo iki kitų metų gegužės jau suplanuota 100 koncertų 32 Amerikos valstijose. Kokią programą parengė?
– Bus muzikos įvairiems skoniams: populiarios klasikinės ir pramoginės muzikos kūriniai. Ne, aš ne pataikauju, bet gerbiu savo klausytojus, noriu, kad, atėję į mano koncertą, jie puikiai praleistų laiką. Bendrausiu su publika, paaiškindamas atliekamų kūrinių stilių, – pasidalino planais Rudolfas.
O kol kas pailsės Plungėje. Su tėčiu pažvejos Platelių ežere, pasimėgaus mamos dėmesiu.