
Keistai pasijunti, kai šiais konkurencingumo, verslumo, užimtumo didinimo laikais sužinai, kad gretimame Kretingos rajone gyvena jaunas žmogus Sigitas Kalnius, kurio pagrindinis tikslas – išsaugoti senus medžius, daryti ir kelti inkilus pelėdoms, zylėms, kitiems sparnuočiams, šikšnosparniams.
Vedamas vaikystės svajonės, norėdamas padėti uoksuose gyvenantiems gyvūnams, propaguodamas senų medžių išsaugojimo idėjas, Sigitas Darbėnuose įkūrė viešąją įmonę „Pelėdos“. Būdamas šios pelno nesiekiančios įmonės direktoriumi nesididžiuoja, o savo rankomis kasmet padaro po kelis šimtus įvairaus dydžio inkilų. Juos įkelia senuose parkų, valstybinių miškų medžiuose, stebi, kas juose apsigyvena. Toks inkilų kėlimas labai prisideda prie retų gyvūnų rūšių išsaugojimo, kartu apsaugomas ir senas medis – negi pjausi medį, kuriame įkeltas didžiulis inkilas pelėdai ar šikšnosparniui.
Kaip prisipažįsta Sigitas, šikšnosparniais jis susidomėjo tada, kai į jo rankas pakliuvo mūsų direkcijos iniciatyva 2004 metais išleista knygutė „Šikšnosparniai“. Perskaitęs ją, panoro daugiau sužinoti apie šiuos paslaptingus skraidančius žinduolius. Papildomai pasidomėjęs jų apsauga internete, kitose knygose, ne tik ėmė gaminti tokius inkilus, kokius ten rado nubraižytus, aprašytus, bet ir pats konstruoja vis kitokio dydžio, formos, su įvairia vidine „įranga“ būstus šikšnosparniams. Panoro sutvarkyti seną įsigytą vienkiemį, jį paversti edukacijos centru, pradėjo domėtis, kaip sutvarkyti du apleistus senus rūsius šikšnosparniams žiemoti. Taip prasidėjo mūsų bendradarbiavimas.
Viešosios įstaigos „Pelėdos“ gražias gamtosaugos iniciatyvas remia įvairūs verslininkai, įmonės. Džiugu, kad tarp jų – ir Plateliuose įsikūrusi uždaroji akcinė bendrovė „Platelių šilas“. Vieni paremia pinigais, kiti užsisako pagaminti inkilų, treti – sukurti gamtos taką su įvairiais inkilais. Sigitas pasakojo, kad atsiranda žmonių, kurie kaip dovaną gimtadienio proga užsako padaryti ir švenčiančiojo namų aplinkoje iškelti tiek inkilų, kiek žmogui sukanka metų. Išties originali dovana, kuri ilgai džiugins akį ir širdį.
Džiaugiamės tokiais žmonėmis, dėkojame jų rėmėjams ir skatiname visus nors dalelyte prisidėti prie gyvosios gamtos išsaugojimo: įrengti ir nuolat aprūpinti maistu lesyklėles prie namų, pastatyti pašiūrę vis rečiau sutinkamoms kurapkėlėms, pakabinti popierinį plėšraus paukščio siluetą didelių langų viduryje, kad į jį neužsimuštų paukščiai, išsaugoti seną medį ar storą sausuolį savo miške.