Ūkininkauti Lietuvoje nelengva: vienais metais pasėlius skandina liūtys, kitais – išdegina sausra. Mokėdama vienas mažiausių sandraugoje išmokas už dirbamos žemės hektarą mūsų žemdirbius skriaudžia ir Europos Sąjunga. Šį rudenį ūkininkai sulaukė dar vienos „dovanėlės“ – nemenkai išaugusio žemės mokesčio.
Šiemet minėtasis mokestis apskaičiuotas taikant nuo sausio 1 dienos įsigaliojusias naujas žemės mokestines vertes. Žemei brangus, išaugo ir sumos žemės mokesčio deklaracijose. Tiesa, padėti žemdirbiams galėjo savivaldybių tarybos, nes jų valia – nuspręsti, kokius tarifus (skalėje nuo 0,01 iki 4 proc.) taikyti savo teritorijoje esantiems sklypams.
Įžvalgesnės savivaldybės, žinodamos apie žemės vertės augimą, jau praėjusiais metais sumažino tarifus 2018-iesiems, šitaip mėgindamos amortizuoti žemės pabrangimą ir apsaugoti savo ūkininkus nuo drastiško mokesčio didėjimo.
Rietavo savivaldybės taryba 2017-aisiais žemės ūkio paskirties žemės tarifus taip pat kiek sumažino, tačiau, įsigaliojus naujam žemės verčių žemėlapiui, paaiškėjo, kad mažinimas nėra pakankamas.
Žemės savininkai mokestį Valstybinei mokesčių inspekcijai turėjo sumokėti iki lapkričio 15 dienos. Nespėjusiems to padaryti laiku pradeda kapsėti delspinigiai – 0,03 proc. už kiekvieną pradelstą dieną.
Kaip tik dėlto atlikti mokestinę prievolę suskubo ir mūsų ūkininkai, nors išaugusios sumos deklaracijose juos šokiravo.
Ketina pabrangimą švelninti taikydami lengvatą
Rietavo ūkininkų sąjunga kreipėsi į Savivaldybę prašydama spręsti problemą, tad vietos valdžia pasuko tuo pačiu keliu, kaip ir dauguma kitų panašioje situacijoje atsidūrusių savivaldybių – nusprendė taikyti žemės mokesčio lengvatą.
Sprendimo projektas dėl žemės mokesčių lengvatų suteikimo 2018 metais aptartas Rietavo savivaldybės tarybos Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto posėdyje, vykusiame lapkričio 15 dieną.
Projekte numatyta suteikti 35 proc. žemės mokesčio lengvatą žemės ūkio paskirties sklypams (specializuotų ūkių sklypai, rekreacinio naudojimo sklypai ir kiti žemės ūkio paskirties sklypai). Ją žadama taikyti fiziniams ir juridiniams asmenims, bet jos negalės tikėtis žmonės, mokantys žemės mokestį už apleistus sklypus.
Aiškinamajame rašte nurodyta, kad pritaikius lengvatą į Savivaldybės biudžetą įplauktų panaši žemės mokesčių pajamų suma kaip ir praėjusiais metais – 114,4 tūkst. eurų.
Komiteto nariai sprendimo projektą nutarė teikti tarybai, nors ir pripažino, kad vieną dieną žemės mokestis vis tiek turės būti „priaugintas“ iki naujos žemės vertės.
Sumos žemės mokesčio deklaracijose išaugo 60 proc.
Dar prieš komiteto posėdį pasiteiravome Rietavo savivaldybės ūkininkų nuomonės apie padidėjusį žemės mokestį.
Mūsų kalbinti žemdirbiai sakė, kad jiems mokestinė našta išaugo apie 60 proc.
Ūkininkas Arvydas Kupetauskas iš Giliogirio pateikė pavyzdį: 2018 metais jis už deklaruotus 69,4 hektaro turėjo sumokėti 403 eurus žemės mokesčio, o 2017-aisiais už tą patį sklypą buvo apskaičiuoti tik 243 eurai. Žemdirbys stebisi, kad Rietavo savivaldybėje mokestis didėjo taip ženkliai, nes šeimos nariams, turintiems žemės ūkio paskirties žemės Klaipėdos rajone, suma deklaracijoje išliko panaši kaip praėjusiais ar užpraėjusiais metais. Už 32,6 hektaro Klaipėdos rajono savivaldybėje savininkas šiemet turėjo sumokėti 165 Eur žemės mokesčio (2017 m. – 154 Eur), nors žemės vertė šiame rajone dvigubai didesnė nei Rietavo savivaldybėje.
Lėguose ūkininkaujantis Stanislovas Antanas Jurkus kalbėjo, kad praėjusiais metais už savo deklaruotus hektarus jis sumokėjo 500 eurų žemės mokesčio, o štai šiemet už tą patį plotą jam teko Valstybinei mokesčių inspekcijai pervesti 875 eurus.
Panašų žemės mokesčio išaugimą pajuto ir Jankaičiuose ūkininkaujantis Augustas Jurkus. Žemdirbys, pernai sumokėjęs 200 eurų žemės mokesčio, šiais metais jau turėjo pakloti 324 eurus, nors deklaruoti hektarai nesiskiria.
Rimantas Vizgirdas iš Meinartų sakė suprantantis, kad dabar, kai viskas aplink brangsta (išskyrus pieną), nestebina ir žemės mokesčio augimas, tačiau jis neturėtų būti toks ženklus.
Kitų paskirčių sklypams mokesčio lengvatų taikyti neketina
Jei Rietavo savivaldybės taryba pritars ir sprendimas dėl 35 proc. žemės mokesčio lengvatos suteikimo žemės ūkio paskirties sklypams bus priimtas, Valstybinė mokesčių inspekcija svarstys, kaip pasielgti su jau gautais pinigais. Kaip teigė Savivaldybės buhalterė Viliutė Turskienė, galimos dvi išeitys: grąžinti permokas į žemdirbių sąskaitas arba jas įskaityti kitiems metams.
Nors pabrango ir kitų paskirčių žemė, jai lengvatų taikyti Savivaldybė neplanuoja.