
Balandžio 22 dieną Klaipėdos apygardos teismo teisėjai tarė savo žodį: Vytautas Razmas ir jo bendrininkas Deividas Navardauskas siunčiami į pataisos namus, o su policija bendradarbiavęs ir nusikaltimus išaiškinti padėjęs Rolandas Rakštys nuo baudžiamosios atsakomybės atleidžiamas. Plungiškių trijulę teisėjų kolegija teisė už veikimą organizuota grupe, ketinimą nužudyti, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimą arba realizavimą, neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis, neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis… Teismo suolas šiems vyrams – ne naujiena. V. Razmas teistas septynis, D. Navardauskas – du kartus. Didžiausią teistumų stažą – penkiolika kartų – sukaupęs R. Rakštys.
Narkotikų kelias
Savo kaltę dėl visų inkriminuotų veikų (narkotikų gabenimas, rengimasis nužudyti) pripažino tik R. Rakštys. D. Navardauskas teisme tikino narkotikų prekyba neužsiėmęs, su V. Razmu palaikęs draugiškus ryšius, o R. Rakštys jį tik apkalbąs. V. Razmas kaltu neprisipažino, parodymų nedavė.
Teisme išsiaiškinta, kad organizuotą grupę subūrė ir jai vadovavo V. Razmas. Iš pradžių į nusikalstamą grupuotę įtraukė D. Navardauską, vėliau – R. Rakštį. Kiekvienas „komandos“ narys turėjo savo užduotį: V. Razmas organizavo narkotikų gabenimą ir perdavimą D. Navardauskui, šis narkotines medžiagas perduodavo toliau platinti, tiesiogiai bendraudavo su pardavėjais, paimdavo iš jų pinigus, vykdė kitus vadeivos paliepimus. Vėliau į nusikalstamą grupuotę įtrauktas R. Rakštys tapo kurjeriu. Jo užduotis – iš užsienio į Lietuvą parvežti kvaišalų.
Kelerius metus veikusios grupuotės veikla sustojo 2018 metų gegužės 9 dieną, kai Kalvarijų pasienio poste buvo sulaikytas iš Vokietijos autobusu parvykęs ir savo lagamine beveik 15 kilogramų kanapių vežęs R. Rakštys. Prekės laukę V. Razmas ir D. Navardauskas buvo sulaikyti Plungėje ir Prienų rajone.
Su įkalčiais sulaikytas R. Rakštys pareigūnams atskleidė visas kortas – papasakojo, kad kelionei į Vokietiją bilietus jam nupirko V. Razmas, pinigus narkotikams perdavė D. Navardauskas. Vokietijoje R. Rakštys paėmė „prekę“ ir autobusu grįžo į Lietuvą. Beje, tokių kelionių buvo ne viena, o už kiekvieną važiavimą kurjeriui buvo žadamas 1 000 eurų atlygis. Sulaikytasis pareigūnams atskleidė, kad narkotikams slėpti V. Razmas buvo įsigijęs automobilį „Volvo 850“.
Planavo nužudymą
Apklausiamas policijos R. Rakštys atskleidė ir daugiau informacijos, nei žinojo pareigūnai: V. Razmas prašė jo nužudyti vienos Šiaulių nusikalstamos grupuotės lyderį ir pažadėjo už tai sumokėti 10 000 eurų.
Žmogžudystei ruoštasi iš anksto. V. Razmas nuvežė R. Rakštį į Šiaulius, parodė „taikinio“ darbovietę, vietą, kur gyvena, važiavimo į darbą ir iš jo maršrutą, aprūpino nusikaltimo priemonėmis: motociklu „Honda“, automatu „Kalašnikov“, nupirko motociklininko striukę ir šalmą, mokė važiuoti motociklu, šaudyti iš automato.
Iš pradžių buvo suplanuota šiaulietį nušauti važiuojant motociklu, bet atšalus orams planas pasikeitė. R. Rakštys nužudyti žmogų turėjo išeinantį iš laiptinės, o įvykdžius nusikalstamą veiką pasišalinti vogtu automobiliu „Nissan Qashqai“. Nužudymo planas sužlugo, nes vykdytojas susilaužė koją.
Laikė sprogmenis
Sulaikius R. Rakštį, buvo atliktos kratos visų įtariamųjų namuose, automobiliuose.
Atliekant kratą Plungėje kieme stovinčio automobilio „Volvo 850“ salone pareigūnai aptiko dvi pramoninės gamybos kovines-gynybines skeveldrines rankines granatas, du granatų sprogdiklius, o jų detonatoriuose po 1,5 g didelės sprogstamosios galios sprogstamųjų medžiagų. V. Razmo gyvenamojoje vietoje rasta neperšaunama liemenė, dvi medžiaginės veido kaukės, rašiklis su vaizdo kamera.
Buvo sekami
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos vyresnysis specialistas Stanislovas Jurinas teisme atskleidė, kad plungiškių gauja buvo stebima dvejus metus. Gauta duomenų, kad už atvežtus narkotikus atsakingas buvo D. Navardauskas. Užfiksuota, kad teisiamieji dažnai tarpusavyje kontaktuodavo. V. Razmas ir D. Navardauskas – kiekvieną dieną. Kalbėdavo užšifruotai, trumpai, susitardavo dėl susitikimų. Kiekvienas naudojosi ne vienu telefono numeriu. Pasak pareigūno, V. Razmas naudojo net 20 numerių.
Kad gauja būtų išaiškinta, Lietuvos policijos pareigūnai bendradarbiavo su Vokietijos ir Lenkijos teisėsaugininkais. Užsienio teisėsaugininkai ne tik sekė kaltinamuosius, bet ir surinko informaciją, kad žmogžudystei planuotas panaudoti beveik 20 tūkst. eurų vertės automobilis „Nissan Qashqai“ buvo pavogtas Latvijoje.
Bausmės
Skelbdamas nuosprendį teismas konstatavo, kad V. Razmas padarė vieną apysunkį, du sunkius ir du labai sunkius nusikaltimus. Jis pripažintas pavojingu recidyvistu. Už visas jam inkriminuotas nusikalstamas veikas skirta galutinė subendrinta šešiolikos metų laisvės atėmimo bausmė, ją atliekant pataisos namuose. Į bausmės laiką bus įskaičiuotas plungiškio laikinojo sulaikymo ir suėmimo laikas. V. Razmui priklausantys automobilis „Audi 100“ ir motociklas „Honda“ bus konfiskuoti.
D. Navardauskas padarė vieną sunkų ir vieną labai sunkų nusikaltimą. Vyrui teismas skyrė subendrintą dešimties metų laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose. Į bausmės laiką bus įskaičiuotas jo laikinojo sulaikymo ir suėmimo laikas. Kadangi D. Navardauskas buvo išleistas į laisvę už 10 000 eurų užstatą, pradėjus laisvės atėmimo bausmės vykdymą, užstatas bus grąžintas jo sutuoktinei.
Labiausiai pasisekė R. Rakščiui. Už tai, kad prisipažino dalyvavęs veikose ir aktyviai padėjo atskleisti grupuotės vykdytus nusikaltimus, vyras nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleistas.
Nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.