
Antradienį Savivaldybėje meras Albinas Klimas ir kiti valdininkai susitiko su nepatenkintais V. Mačernio gatvės gyventojais: vieni nori kelią prie 39-ojo namo uždaryti, kiti pageidauja juo važinėti.
Dar anos kadencijos Saugaus eismo organizavimo komisijos nariai kovo pabaigoje gavo daugiabučių namų savininkų bendrijos (DNSB) „Eglė-2“ prašymą uždrausti transporto eismą nuo V. Mačernio gatvės 39-ojo link 41-uoju numeriu pažymėto namo. Tąkart bendrijos pirmininkas Vaidas Vaitkevičius teigė, kad 39-ojo namo gyventojai nesijaučia saugūs, ypač jų vaikai, mat gatvė eina per kiemą prie pat namo. Kaip sakė pirmininkas, išėjęs iš laiptinės, atsiduri tiesiai gana judrioje gatvėje. Pridūrė, jog ši neturi servituto statuso ir yra bendrijos „Eglė-2“ vidinis kiemas, o aplinkiniai daugiabučiai turi atskirą įvažiavimo gatvelę, tad, uždarius gatvę, problemų kitiems nekilsią.
Anuomet Plungės seniūnas Gintaras Domarkas pasiūlė dviejų mėnesių eksperimentą – pastatyti kelio ženklus „Aklagatvis“ ir gatvę užtverti borteliais. Posėdžiautojai pritarė, tiesa, kelio ženklus gyventojai turintys įsigyti savo lėšomis.
Ir štai praėjusią savaitę ties minėtuoju namu išdygo eismą ribojantys kelio ženklai. Atrodo, problema kaip ir išspręsta. Deja. Nepasitenkinimą ėmė reikšti aplinkinių namų gyventojai, anksčiau važinėję šia gatve: esą pažeidžiamos jų teisės greičiau ir patogiau pasiekti savo namus.
V. Mačernio gatvės 41-ojo namo gyventojas Juozas Kaminskas Saugaus eismo organizavimo komisijai pateikė skundą. Jame teigiama, kad pažeistos ir V. Mačernio g. 21, 23, 25, 27 namų gyventojų teisės, nes pro jų kiemus eismas bus kelis kartus intensyvesnis. Be to, pareiškėjo nuomone, uždraudus eismą prie 39-ojo daugiabučio, pažeistos aplinkinių namų teisės sulaukti skubios medicinos, gaisrininkų ir kitos pagalbos.
J. Kaminskas savo pareiškime prašo panaikinti praėjusios kadencijos komisijos narių nutarimą riboti eismą
V. Mačernio gatvėje. Be to, atsiradus kelio ženklams, Savivaldybės administraciją prašymais atšaukti nutarimą ėmė atakuoti ir priešiškai nusiteikę aplinkinių namų gyventojai.
Antradienį Savivaldybėje abiejų pusių šalininkai susitiko su meru A. Klimu ir vicemeru Mindaugu Jurčiumi. Pastarasis priminė, kad nutarime nenumatyta nei eksperimento data, nei kas turėtų pastatyti bortelius (kelio ženklus pirko patys gyventojai).
Meras A. Klimas siūlė išeitį – padaryti pravažiavimo gatvelę per žaidimų aikštelę, esančią tarp 25, 27, 43 namų. Kitų posėdžiautojų teigimu, tai per brangiai atsieitų, turint šiandieninį biudžetą.
V. Mačernio g. 41-ajame name gyvenantis J. Kaminskas teigė, kad, uždarius gatvę pro 39-ąjį namą, stipriai suintensyvės eismas pro kitą pusę – 21, 23, 25, 27 namus. „Tai ir jie lygiai taip pat gali pareikšti norą uždaryti savo kiemus. Tada visiškai niekas nevažiuos“, – sakė J. Kaminskas.
Jam atkirtęs V. Vaitkevičius prašė skirti, kuris yra servitutinis kelias, o kuris – ne. J. Kaminskas siūlė paplatinti gatvę prie 39-ojo namo, be to, teiravosi, ar buvo atlikta kokia aplinkinių gyventojų apklausa. „Jūs tik rėkiat: čia mūsų kiemas, čia mūsų kelias“, – nenusileido J. Kaminskas. 39-ojo namo gyventojų atstovas sakė, jog jie ypač susirūpinę vaikų saugumu, o aplinkiniams gyventojams rūpi, kaip patogiai pasiekti namus. Karštas diskusijas bandė raminti meras, prašęs nekelti balsų.
Į susitikimą atvykęs per 39-ojo namo kiemą važinėjantis Tomas Raudys sakė, jog gatvė tam ir yra, kad ja vyktų eismas, o prieš keturis dešimtmečius projektuotojai negalėjo numatyti, kad ateityje bus tiek daug mašinų. Pasak T. Raudžio, ženklai stovi dar tik savaitę, o jau tiek daug nepatenkintųjų ir įvairių konfliktų. Kaip vieną iš argumentų pastarasis minėjo ir žiemos metu kylančias problemas, mat dėl sniego ir prie gatvės stovinčių automobilių beveik neįmanoma prasilenkti.
Vicemero M. Jurčiaus nuomone, jau tada, kai buvo priimtas nutarimas leisti eksperimentą, užprogramuota, kad kils konfliktas tarp gyventojų. „Aš nepalaikau nuomonės uždaryti gatvę. Taip kiršinami gyventojai“, – neslėpė vicemeras. Deja, tos dienos ginčai taip ir liko tik ginčais.
Kitą dieną Saugaus eismo organizavimo komisijos nariai vėl diskutavo šiuo klausimu. Komisijos pirmininkas M. Jurčius nuomonės nekeitė. Apie norminių aktų rengimą priminęs komisijos narys Arvydas Liutika sakė: jei nenumatyta data, pradžia laikoma nuo priėmimo datos, šiuo atveju – nuo kovo 30-osios.
„Mes leidimą eksperimentuoti davėm, o kada pradėjot, čia jau ne mūsų bėda“, – A. Liutika siūlė eksperimentą laikyti baigtu. Su tuo nenorėjo sutikti DNSB „Eglė-2“ pirmininkas V. Vaitkevičius: už kelio ženklus bendrijos nariai sumokėję kone tūkstantį litų, gaila pinigus išmesti kaip į balą.
Plungės seniūno Gintaro Domarko nuomone, čia jau spaudimas – esą gyventojai lygiai taip pat gali sakyti ir po dviejų mėnesių.
Komisijos pirmininko iniciatyva surengtu balsavimu visi vieningai sutarė, kad eksperimento pradžia turėtų būti laikoma nuo sprendimo įsiteisėjimo. Tai reiškia, kad šio laikas jau pasibaigęs ir traktuojamas kaip nepasiteisinęs.
Plungės rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Algirdas Puidokas siūlė eksperimentą pratęsti, kad nereikėtų vėl iš naujo visko pradėti, kai bendrija kiemą teisiškai įteisins kaip nuosavybę. Tada jau nebereikėtų nei komisijos sprendimo, nei ginčų, privačioje valdoje pakaktų įsirengti užtvarą.
Deja, kol kas eksperimentas nutraukiamas.