Vis garsiau kalbama, kad visą pasaulį užklupusi energetikos krizė, į neregėtas aukštumas pakilusios elektros energijos, šilumos, kuro kainos stipriau veržtis diržus verčia ne tik paprastus žmones, bet ir verslą. Ko gero, labiausiai tą jaučia smulkieji verslininkai. Krizė neaplenkė ir Plungės. Tenka išgirsti, kad savo veiklą baigia viena ar kita mažesnė maisto prekių parduotuvė, taupymo tikslais išjungiami šaldytuvai ir pan. Apie esamą situaciją kalbėjomės su Plungės smulkiojo verslo asociacijos pirmininku Tomu Mašeckiu.
Anot T. Mašeckio, kalbant apie užsidarančias parduotuves, tai tėra paskutinis taškas ant „i“. „Tos įmonės jau seniai „tratėjo“ ir ėjo link užsidarymo. Energetikos krizė tik pagreitino procesą, kuris vis tiek būtų įvykęs“, – tvirtino asociacijos vadovas. Kadangi pats dirba prekybos srityje, jo žodžiais tariant, prekybininkai visada stengėsi gyventi taupiuoju režimu. „Šiurkščiai šnekant, vaško iš š… neišspausi, tad vienos lemputės išsukimas, šaldytuvo išjungimas daugiau sutaupyti nepadės. Čia jau reikia rimtesnių sprendimų ir ne vietinio lygio“, – dėstė vyras.
Kalbėdamas apie Plungės smulkiojo verslo asociacijos narius, T. Mašeckis atkreipė dėmesį, jog nemažai streso patiria cheminio valymo paslaugas teikianti įmonė. „Taupo. Sakė, kad bandys kažkaip suktis, gal įrenginius pristabdys. Ketina kelti įkainius. Beje, bet kuriuo atveju krizė tiesiogiai paveiks visų prekių ir paslaugų kainų augimą. Kitos išeities neturėsime. Ir kol bus kas perka, kas naudojasi paslaugomis, kainos didės. Kai nebebus pirkėjų – natūraliai sunyksime“, – gan pesimistiškai svarstė verslininkas.
T. Mašeckio teigimu, gal mažesnį tiesioginį energetikos krizės poveikį pajuto automobilių remonto, prekybos ir panašaus pobūdžio verslai. Nors ir jiems nėra lengva.
„Galiu tiksliai pasakyti, kad pusmetis bus sudėtingas. Tad dabar pagrindinis tikslas – išgyventi iki pavasario. Stebime situaciją, domimės, kas vyksta pasaulyje, laukiame sprendimų iš visur“, – esamą padėtį nupasakojo pašnekovas.
Plungės smulkiojo verslo asociacija yra išsiuntusi raštą energetikos ministrui, Seimo nariams, ekonomikos ir inovacijų ministrei. Nors raštas išsiųstas prieš daugiau kaip mėnesį, T. Mašeckį nustebino tai, jog iš kai kurių gauti automatiniai atsakymai.
Rašte asociacija prašo ieškoti būdų, kaip stabdyti elektros kainų kilimą, arba būdų, kaip, užfiksavus kainas priimtiname lygyje, kitą jų dalį kompensuoti iš nacionalinio biudžeto. Nušviesta ir niūri smulkiųjų verslininkų ateitis: „Neradus būdų, kaip sušvelninti susidariusią situaciją, net 65 proc. smulkių įmonių artimiausioje ateityje suplanavusios veiklos stabdymą, o situacijai nepagerėjus per artimiausius 6 mėnesius iš tų 65 proc. įmonių 50 proc. planuoja veiklos nutraukimą.“
Tiesa, kaip sakė T. Mašeckis, Seimo narys J. Varkalys, atsakydamas į raštą, užsiminė, kad į pastabas bus atsižvelgta formuojant naują biudžetą. Sakytume, nors ir mažas, vilties spindulėlis yra, bet… Smulkiojo verslo asociacijos pirmininko žodžiais tariant, reikia palaukti rezultato.
Pasak T. Mašeckio, kiek smulkių įmonių šiemet baigė veiklą, paaiškės lapkritį.