Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdyje aptariant viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) strateginį planą nuskambėjo intriguojančių pasisakymų. Vietos politikas Saulius Jonušas atvirai dalijosi mintimis, kilusiomis po apsilankymų PSPC: „Kineziterapijos kabinetas – pats žiauriausias dalykas visoje poliklinikoje. Kraupu ir graudu matyti, kad esame atsilikę visu šimtmečiu.“ Bejėgiškai nuskambėjo įstaigos direktoriaus Mindaugo Marozo žodžiai: „Gydytojų su botagu nepavarinėsi…“, pasakyti teisinantis, kodėl pacientams, turintiems iš anksto paskirtą vizito laiką, prie kabineto durų tenka laukti dar tris valandas.
„Kraupu ir graudu matyti…“
Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro 2024–2026 metų strateginį planą komiteto nariams pristatė įstaigos vadovas M. Marozas.
Komiteto pirmininką Egidijų Gricių labiausiai sudomino ketinimas modernizuoti teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūrą ir medicinos įrangą. „Iš kokių lėšų esate numatę tai padaryti ir ko labiausiai įstaigai trūksta?“ – domėjosi politikas.
M. Marozas kalbėjo, kad pasenusią smulkiąją įrangą atnaujinti planuoja iš lėšų, kurios bus pritrauktos kuriant Rietavo sveikatos centrą. Tikimasi, kad jų užteks ir pacientų kritikuojamam poliklinikos vestibiuliui „atšviesinti“, ir naujiems baldams įsigyti.
Kaip jau minėjome, poliklinikos patalpų klausimu pasisakė ir komiteto narys S. Jonušas: „Neseniai teko naudotis kineziterapeutų paslaugomis. Jų kabinetas – pats žiauriausias dalykas visame pastate. Kraupu ir graudu matyti, kad esame atsilikę visu šimtmečiu.“
Kaip aiškino PSPC direktorius, kabinetas nuomojamas šią antrinės sveikatos priežiūros paslaugą teikiantiems plungiškiams. „Drastiškų pokyčių tikėtis nereikėtų – gal kokias užuolaidas ir pakeisime“, – svarstė M. Marozas. Mero Antano Černeckio nuomone, kabinetą turėtų susitvarkyti patys nuomininkai, kadangi naudojasi juo pusiau veltui.
„…niekas daugiau neprašo“
Viktoras Krajinas prisiminė, kad prieš tvirtinant Savivaldybės 2024 metų biudžetą jis domėjosi, kodėl metai iš metų nekinta PSPC skiriamų lėšų suma. „Man tada buvo atsakyta, kad niekas daugiau neprašo. Galvoju, kad Savivaldybė iš biudžeto galėtų įstaigai skirti daugiau pinigų, o centro vadovas turėtų drąsiau jų prašyti“, – daugmaž tokiomis mintimis dalijosi politikas.
Meras A. Černeckis priminė, kad Savivaldybė kažkada buvo suremontavusi poliklinikos pastatą, pirko įrangą odontologui.
„Prisidedame, kuo galime. Tikėjomės remontui gauti europinių pinigų, bet jų dar nesimato. Kitiems metams reikėtų planuotis daugiau lėšų iš biudžeto, kad būtų galima kiek pasitvarkyti. Šimtais tūkstančių eurų neįversime, bet einamąsias bėdas spręsti po truputį pagelbėsime. Tik reikia kreiptis pagalbos. Atsiminkime vieną dalyką – Savivaldybė viešajai įstaigai lėšų gali skirti tik iš savo biudžeto, įstatymas nenumato galimybės mums imti paskolos tokiai įstaigai remontuoti“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.
Minčių, kaip suvaldyti eiles, neturi
V. Krajinas domėjosi, kaip PSPC direktorius planuoja spręsti eilių pas gydytojus klausimą: „Žmonės skundžiasi, kad prie kabineto tenka laukti tris valandas, nors ateina iš anksto paskirtu laiku. Prisirašiusieji iš jūsų poliklinikos išeina. Kaip planuojate suvaldyti eiles?“
M. Marozas neslėpė dėjęs viltis į elektroninę registraciją, deja… „Situacija tokia, kad pagrindinė mūsų gydytoja serga. Dirba pavaduojantys medikai. Vieni geriau, kiti prasčiau… Gydytojo su botagu nepavarinėsi, galime tik bendrauti ir raginti“, – konkretaus atsakymo į klausimą neturėjo direktorius.