Nešami spalio vėjų pirmuosius šokius šoka pageltę medžių lapai – artinasi Mokytojų diena. Dabar pats tinkamiausias metas prisiminti šios profesijos žmones, tad malonios pažinties pakvietėme Plungės „Saulės“ gimnazijos anglų kalbos mokytoją Daivą Paulikienę. Smulkios, jaunatviškos ir stilingos moters išvaizda visiškai neatitinka per dešimtmečius visuomenėje susiformavusio inteligentiško, bet gana konservatyvaus mokytojo įvaizdžio. Kelios minutės pokalbio, ir supratome: prieš mus ne tik netipinė pedagogė, bet ir išskirtinė moteris. Keturių vaikų mama lanko kikbokso treniruotes, mėgsta važinėti motociklu, turi įgijusi sporto trenerio ir vairavimo instruktoriaus licencijas, o šiemet pradėjo vadovauti jaunųjų šaulių būreliui.
Nuo mažens žavėjo galimybė mokyti
„Mokymas yra amžinas menas, kuris formuoja protus ir širdis“, – taip apie žinių svarbą kalbėjo antikos filosofas Aristotelis. Mokymo procesas ypatingas ir plungiškei D. Paulikienei. „Nuo pat mažens žaisdavau mokytojas, todėl jau pradinėse klasėse žinojau, kokią profesiją rinksiuosi užaugusi. Negalėčiau pasakyti, kad mane įkvėpė kažkurio mano mokytojo asmenybė – žavėjo pati galimybė mokyti. Vyresnėse klasėse puikiai sekėsi anglų kalba, tada ir nusprendžiau, kad būsiu būtent šios užsienio kalbos mokytoja“, – prisiminė savo pašaukimą pedagogė.
Jau išvažiuodama studijuoti į Šiaulių pedagoginį universitetą buvo tikra – po studijų grįš gyventi į Plungę, arčiau savo šeimos. Gavusi diplomą, 2002-aisiais ir grįžo į gimtąjį miestą. Pirmieji karjeros žingsniai jauniems specialistams dažniausiai įsimena kaip sunkiausi, ne išimtis ir mokytoja Daiva. Tačiau po pirmųjų metų ėjo antrieji, tretieji… Kaupiantis darbo su vaikais patirčiai, stiprėjo ir įsitikinimas, kad pasukta teisingu keliu.
Keturių vaikų mama suranda laiko asmeniniam tobulėjimui
Smalsi, permainoms atvira moteris pasakojo mokytojaujanti su pertraukomis. Didžioji dalis jų susijusi su vaikų gimimu. Kaip jau minėjome, pašnekovė – keturių vaikų mama. Su vyru Andriumi susilaukė trijų dukrų ir vieno sūnaus. Vyriausiajai Rugilei – 20 metų, ji studijuoja veterinariją Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Septyniolikmetė Vasarė – „Saulės“ gimnazijos vienuoliktokė, dvylikametis Danielius mokosi Senamiesčio mokyklos šeštoje klasėje, o pati jauniausioji Ugnė – tos pačios mokyklos pirmokė.
Kiekvieno vaiko atėjimas į šeimą atnešė kažką naujo. Augindama namuose pagrandukę, D. Paulikienė vėl grįžo prie sporto, daug laiko skyrė asmeniniam tobulėjimui – įgijo vairavimo instruktoriaus ir sporto trenerio licencijas. Nuolat pokyčių ieškanti plungiškė nusprendė nebegrįžti į mokyklą ir įsidarbino trenere sporto klube. Bet čia atėjo „kovidas“…
„Nuo savęs, matyt, nepabėgsi…“
Ir Daivą vėl į darbą pradėjo kviesti mokyklinis skambutis. Šis rugsėjis – trečiasis ruduo „Saulės“ gimnazijoje. Gavusi siūlymą mokyti anglų kalbos vyresniųjų klasių mokinius, suprato, kad turės ir pati tobulėti, bet iššūkiai pedagogei patinka. „Nuo savęs, matyt, nepabėgsi. Tinka man mokytojauti: sunku, daug darbo, daug papildomų pastangų ieškant, kaip įdomiau pateikti medžiagą, bet man patinka. Esu žmogus, kuris neria stačia galva, dirba visa jėga net tuo atveju, kai atlyginimas neatitinka pastangų. Ir mokiniai tai jaučia. Pirmąkart atėjusi į klasę pasakau: nusiimame visi karūnas, esame lygūs, todėl gerbkime vieni kitus. Veikia! Nesu šaukusi. Gal man taip sekasi, kad mokiniai geri papuola. Būna, per pertraukas pasikalbame, pabendraujame. Jeigu manęs klausia, stengiuosi atsakyti, paaiškinti“, – kalbėjo pedagogė apie savo darbo kasdienybę.
Vienas iš moters pomėgių – kikboksas
Yra laikas darbui, yra laikas namams ir yra laikas sau. Pašnekovė neslėpė, kad diena jai per trumpa, todėl keliasi anksti ryte, kad galėtų viena pati ramumoje išgerti puodelį kavos. Ir tik po to žadina vaikus ir „užsuka“ dieną.
Jaunystėje mėgusi lengvąją atletiką, krepšinį Daiva ir dabar laisvalaikį leidžia aktyviai. „Žinau, kad esu truputėlį netipinė, liaudiškai kalbant, „lengvai paplaukusi“ moteris. Mano gyvenimo variklis – sportas, todėl namai pilni įvairiausio sporto inventoriaus. Visada renkuosi žiūrėti ne filmą, o sporto varžybas. Patinka vairuoti mašiną, važinėti su Andriumi motociklu. Pati motociklininko teisių dar neturiu, bet, jeigu sugalvosiu, kad man jų reikia, išsilaikysiu. Šiemet po dvejų metų pertraukos vėl grįžau prie kikbokso. Varžybose kaip anksčiau, matyt, nebedalyvausiu, bet savo malonumui tikrai treniruosiuosi. Kovos sportui turiu būti dėkinga už tai, kokia esu. Buvau tyli, pilka pelytė, o sportuodama išlaisvėjau, sutvirtėjau psichologiškai, sustiprėjau kaip asmenybė. Esu gimusi po Liūto ženklu, tad, galima sakyti, kikboksas pažadino manyje miegantį liūtą“, – kalbėjo pedagogė.
Mamai svarbiausia – vaikų nuomonė
D. Paulikienė sakė, kad ne visi artimieji supranta jos pomėgius, tačiau jų pritarimas moteriai ir nebūtinas: „Kiemas, namai, šeima – mano tvirtovė. Man svarbi tik vaikų nuomonė, o jiems, kaip spėju, aktyvi mama patinka. Mūsų savitarpio ryšys – labai stiprus, gal todėl, kad namuose esu ne mokytoja, o mama ir draugė.“
Paulikų sūnus Danielius žaidžia futbolo klube „Babrungas“. Daiva džiaugiasi, kad nors vienas iš jos vaikų paveldėjo sportiškumą, ir yra pasiryžusi investuoti į sūnaus tobulėjimą, skatinti jo susidomėjimą šia sporto šaka ir palaikyti jaunąjį futbolininką.
Pašnekovė prisipažino iš prigimties esanti labiau pesimistė nei optimistė, matanti daug pykčio, todėl sunkiai prisileidžianti naujus žmones: „Dirbu su savimi, stengiuosi nepasiduoti blogoms mintims, vengiu bendrauti su žmonėmis, kurie skleidžia neigiamą energiją. Gal dėl to neturiu daug draugų.“
Džiaugiasi puikiu mokytojų kolektyvu
D. Paulikienė bendravimo poreikį visiškai patenkina mokytojų kolektyve. Artėjančios Tarptautinės mokytojų dienos proga savo kolegoms – „Saulės“ gimnazijos pedagogams – linki meilės savo darbui, atsidavimo, kantrybės ir sveikatos.
Mokytoja iš pašaukimo
Per pokalbį pašnekovė ne kartą akcentavo nuolat trokštanti pokyčių, todėl nesusilaikėme nepaklausę: „Jeigu galėtumėte atsukti laiką, kokį profesinį kelią rinktumėtės?“ „Matyt, pedagoginį, tik galbūt būčiau kūno kultūros mokytoja“, – patvirtino pašaukimo faktą pedagogė.