![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
1974 metais EUROPARC federacija, vienijanti Europos saugomas teritorijas, gegužės 24 dieną paskelbė Europos parkų diena. Ši data pasirinkta neatsitiktinai: 1909 metų gegužės 24 dieną Švedijoje įkurti pirmieji devyni nacionaliniai parkai Europoje. EUROPARC federacija turi 370 narių, kurie atstovauja 400 senojo žemyno saugomoms teritorijoms 38 valstybėse. Minėtajai organizacijai priklauso ir Lietuvos saugomos teritorijos.
Kiekvienais metais Europos parkų dienai skiriama nauja tema, siekiant atkreipti dėmesį į aktualias problemas. 2010 m. Europos parkų diena skirta biologinei įvairovei, vystymuisi ir skurdo mažinimui.
Europos parkų diena Žemaitijos nacionaliniame parke pradėta minėti prieš kelerius metus. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija organizavo įvairių renginių. Ypač populiarios šią dieną yra nemokamos ekskursijos po Žemaitijos nacionalinį parką. Tad ir šiais metais gegužės 21-ąją organizuota nemokama ekskursija „Gamta kviečia Jus“ po Plokštinės gamtos rezervatą, į kurį galima patekti tik su nacionalinio parko specialistais. Gaila, kad pavaikščioti po gamtos rezervatą panoro nedaug žmonių, nors apie renginį buvo skelbta ir internete, ir spaudoje.
Ekskursiją po Plokštinės gamtos rezervatą vedė gamtos skyriaus vyr. specialistė Gitana Sidabrienė. Ji įdomiai papasakojo apie rezervato augaliją ir gyvūniją. Klausėmės paukščių balsų, patikrinome vieną iš čia esančių inkilų. Radome daug nudžiūvusių medžių, kuriuose uoksus iškala geniai, meletos. Viename iš tokių eglės stuobrių radome voverių išlukštentų riešutų kevalų: voverės mėgsta pasidaryti maisto atsargų slėptuves. Užtikome įdomių grybų. Brovėmės per išvirtusius sausuolius prie rezervate esančio gamtos paminklo – Plokščių šaltinio. Ir pagaliau per išvartas pasiekėme…
Gamtos paminklo teritorija užima 3,2 hektaro. Iš sufozinio cirko šlaitų srūvantys maži šaltiniukai susilieja į srauniu upeliu ištekantį šaltinį, kuris už maždaug 0,5 kilometro įsilieja į Uošną. Šaltinis–upeliukas teka tai labai meandruodamas, tai visai dingsta po žeme, medžių šaknimis ir išsiveržia sraunia tėkme netikėčiausiose vietose. Šaltinis žiemą neužšąla, vasarą neišdžiūva. Pasak vietos gyventojų, turi gydomųjų savybių, nes srūva į rytus. Kaip ir kiti natūralūs šaltiniai, Plokščių šaltinio vanduo turi kalcio (58 mg/l), magnio (12 mg/l), natrio (6 mg/l), sulfatų (21 mg/l), hidrokarbonatų, geležies ir priskiriamas labai geros kokybės vandens klasei.
![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Europos parkų dienos minimos neseniai. Žmonės dar mažai žino apie Saugomas teritorijas tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje, apie jų direkcijų veiklą. Minint Europos parkų dienas, būtina vis daugiau žmonių sudominti Saugomų teritorijų veikla, skatinti aktyviai prisidėti prie savo krašto gražinimo ir puoselėjimo.
Aušra BRAZDEIKYTĖ
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių lankytojų centro administratorė