
Taip. Būtent mūsų kasdieninė veikla lemia Platelių ežero (didžiausio Žemaitijoje) vandens kokybę.
Nors ežere sukauptas milžiniškas kiekis vandens – 136 400 000 kub. m, tačiau pratakumas nedidelis, per metus – 12 proc. Į ežerą įtekantys upeliai suneša visą mūsų „gėrį“: nuo laukų išplautas trąšas, pesticidus, ariamo, sujudinto dirvožemio daleles. O kur dar mūsų nuotekos: išvalytos, apvalytos, grioviais, per pelkutes, tvenkinukus į ežerą sutekančios. Štai Platelių buitinių nuotekų valymo įrenginių projektinis našumas yra 180 kub. m per parą. UAB „Plungės vandenys“ duomenimis, šiuo metu išvalomų buitinių nuotekų kiekis svyruoja nuo 80 iki 110 kub. m per parą. Galimybė surinkti didesnį nuotekų kiekį yra! Centralizuota nuotekų surinkimo ir tvarkymo sistema naudojasi šiuo metu apie 450 Platelių miestelio gyventojų.
Lapkričio 7-8 d. Žemaitijos nacionaliniame parke susirinko projekto „Ežerai ateičiai“ partneriai iš Lietuvos bei Latvijos.
Subalansuotas ežerų teritorijų valdymas prasideda nuo mokslinių tyrimų, stebėsenos, duomenų kaupimo. Klaipėdos universiteto mokslininkas dr. R. Paškauskas išsamiai pristatė toksinių dumblių keliamas grėsmes tiek pasaulio, tiek Lietuvos ežeruose. Melsvabakterių sukeltas vandens „žydėjimas“ lokaliai buvo pastebėtas šią vasarą ir Platelių ežere. Melsvabakterių maistas yra fosforas ir azotas. Pastarąjį elementą jos sugeba paimti iš oro. O fosforo kiekis Platelių ežere nežymiai, bet po truputį didėja. Taip teigė Aplinkos apsaugos agentūros atstovė G. Leiputė, pristatydama Valstybinio ežerų monitoringo duomenis.
Seminaro metu aptartos vykdomos gamtotvarkinės priemonės, apžiūrėta tvarkoma Gaudupio pelkė, rekonstruojamas Platelių ežero hidroįrenginys. Plungės rajono savivaldybės administracijos atstovė Ž. Piepalienė pristatė vietos institucijų bendradarbiavimo galimybes. Specialistams iš Latvijos buvo įdomu sužinoti apie teritorijų planavimo dokumentų subtilybes, visuomenės informavimo klausimus, kraštovaizdžio apsaugą parke. Projekto metu latviai parengs „Lake Watch“ stebėsenos programą. Aktyvūs Platelių ežero apylinkių gyventojai ir lankytojai galės prisidėti prie ežero kokybės stebėjimo, patys fiksuoti atitinkamus parametrus. Parengta stebėsenos programa bus nesudėtinga ir kartu informatyvi – iš karto bus pateikiami kokybės rezultatai.
Pabaigai klausimai kiekvienam iš mūsų. Ar mes pakankamai rūpinamės gražiausiu, švariausiu Žemaitijos ežeru? Ar renkamės skalbimo priemones su mažesniu fosfatų kiekiu? Ar maudydamiesi ežere nenaudojam šampūno, kitų prausimo priemonių? Ar renkamės saugias indų plovimo priemones? Tikimės, kad atsakėte „Taip“.