Fejerverkų išradimas priskiriamas Kinijai. Legenda pasakoja apie kinų virėją, kuris, maišydamas medžio anglį, sierą ir salietrą (kalio nitratą), per klaidą išrado fejerverkus. Mišinys buvo suspaustas bambukiniame vamzdelyje ir galiausiai sprogo. Kituose pasakojimuose teigiama, kad kinai fejerverkus naudojo norėdami išgąsdinti piktąsias dvasias.
Italijoje fejerverkai buvo ypatingai gražūs
Nors kinai išrado fejerverkus ir jiems turėtume būti už tai labai dėkingi, tačiau Italija nusipelno pagyrų už tai, kad fejerverkai tapo ryškūs ir gražūs. Italija yra atsakinga už tai, kad fejerverkų pasaulyje atsirado „oro kriauklės“, suteikiančios jiems formą. Italai taip pat išrado metalinių miltelių naudojimą norimoms spalvoms sukurti.
Fejerverkai į Ameriką atkeliavo 1777 m.
Fejerverkai pirmą kartą oficialiai pasirodė 1777 m. liepos 4 d. Ši ištrauka iš laikraščio „Pennsylvania Evening Post“ aprašo šią progą: „Vakaras baigėsi varpų skambėjimu, o naktį Bendruomenių rūmuose buvo surengta didinga fejerverkų paroda (prasidėjusi ir pasibaigusi trylika raketų), ir miestas buvo gražiai apšviestas.“ Nuo tos dienos fejerverkai tapo neįkainojama Nepriklausomybės dienos švenčių dalimi.
Vidutinis vartotojas išleidžia…
Laikraščio „Denver Post“ duomenimis, 2016 m. vidutinis amerikiečių namų ūkis fejerverkams turėtų išleisti 71,23 JAV dolerių, o iš viso šalyje – 710 milijonų JAV dolerių.
Didžiausias pasaulyje fejerverkų šou buvo surengtas Filipinuose
2014 m. Dubajus šokiravo pasaulį didingu fejerverkų šou, kuris tuo metu tapo didžiausio kada nors užfiksuoto fejerverko pasaulio rekordu. Šis rekordas buvo sumuštas 2016 m. sausio 1 d. Filipinuose lyjant lietui, kai buvo susprogdinti 810 904 fejerverkai. Gineso rekordų knygos duomenimis, šou truko 61 minutę ir 32 sekundes.
Disnėjus yra vienas didžiausių fejerverkų vartotojų JAV
Apsilankykite bet kuriame Disnėjaus pramogų parke naktį ir tiksliai suprasite, kodėl šis faktas pateko į šį įdomių faktų sąrašą. Disnėjus ne tik leidžia fejerverkus – jis savo lankytojus įtraukia į nuostabaus pasakojimo patirtį, kurioje fejerverkai yra esminė magijos dalis.
Sunkiausia pagaminti mėlynus fejerverkus
Pasak Jimo Souzos, kurio įmonė rengia liepos 4 d. Macy’s renginį, iš visų fejerverkuose matomų spalvų mėlyna yra sunkiausiai pagaminama. J. Souza sakė: „Mėlyną spalvą pagaminti sunkiau. Viskas priklauso nuo to, kaip suderinti šilumą ir cheminę sudėtį.“
Fejerverkai gali būti labai pavojingi
Kiekvieną liepos ketvirtąją JAV dėl fejerverkų į skubios pagalbos skyrių patenka apie 180 žmonių. Pavojingiausios fejerverkų rūšys yra bene paprasčiausios – petardos kasmet sukelia 20 proc. su gaisrais susijusių sužalojimų, o šaltosios ugnelės – 19 proc. Laimei, nuo šiol turėsite labai daug patarimų, kuriais galėsite vadovautis norėdami sukurti įspūdingą ir kartu labai saugų fejerverkų šou.
Nesvarbu, ką nuspręsite daryti – stebėti fejerverkų šou ar jį organizuoti patys, turėtumėte labai gerai žinoti visus fejerverkų saugos pagrindus. Taip niekas nesutrukdys švęsti, o jūs ir jūsų svečiai liksite visiškai saugūs. Be to, jei organizuosite fejerverkų šou, į kurį planuojate pakviesti labai daug žmonių, nepamirškite jų informuoti apie visas saugos taisykles. Tokiu būdu galėsite būti geriau pasiruošę ir gerokai ramesni. Bet kuriuo atveju, fejerverkai yra nuostabios priemonės, galinčios reikšmingai pakeisti bet kokią šventę, pakeliant ją į aukštesnį lygį.