
„Plungėje, kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose, kasmet surengiama iškili, didinga ir abejingų nepaliekanti muzikos šventė. Tai – Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, kurio organizatoriai Plungiškių draugija ir Žemaičių dailės muziejus jaučiasi įsipareigoję tęsti kunigaikščių puoselėtas tradicijas – kaip XIX amžiuje, taip ir dabar šie rūmai yra Europos elitinės kultūros ir meno reprezentacijos vieta“, – per XVI tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio atidarymo iškilmes kalbėjo vienas pagrindinių jo organizatorių, Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis kasmet sulaukia ir gausaus žiūrovų būrio, ir garbingų svečių. Šiemet jų gretose – kultūros ministras Simonas Kairys, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, Seimo nariai Jonas Varkalys ir Jurgis Razma, Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė, Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta, pagrindiniai festivalio mecenatai – a. a. dr. Bronislovo Lubio dukra Jūratė Žadeikienė ir jos vyras Romualdas Žadeika. Gausiai rinkosi ir žymūs iš Plungės krašto kilę žmonės, sugrįžę pasidžiaugti ir gražėjančia Plunge, ir kasmetiniu festivaliu. „Be to, mūsų svečių būryje šiemet – penki žymiausi Olandijos šiuolaikinio meno atstovai, ką tik rūmų salėse atidarę įspūdingą savo kūrybos parodą“, – pabrėžė A. Bakanauskas.
Pasisakyti pakviestas kultūros ministras S. Kairys kalbėjo: „Jau daug metų Plungėje vyksta Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis – tradicija, kuri gyva ir tvirta tik dėl to, kad turi tokius užsispyrusius organizatorius, rėmėjus, iškilius kultūros ir meno žmones ir publiką, neabejingą čia gyvenusio ir kūrusio Mykolo Oginskio puoselėtoms vertybėms. O jos į Lietuvos kultūros istoriją įrašytos aukso raidėmis.“ Prisimindamas Oginskius, ministras sakė norįs išduoti vieną paslaptį: „Mano mama, poetė Elena Borusevičiūtė-Šidlauskienė, taip pat yra tarp tų, kuriuos įkvėpė Oginskių istorija. O tai paskatino ją parašyti eilėraščių ciklą „Skambant Oginskio polonezui“. Šie jos eilėraščiai skambėjo per šių rūmų atidarymo po restauracijos iškilmes.“
Džiaugdamasis prasidedančiu festivaliu, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis akcentavo, jog kartą per metus Plungės vardas suskamba ypač garsiai, ji tampa ne tik Žemaitijos, ne tik Lietuvos, bet, galima sakyti, Europos kultūros sostine. O kaipgi kitaip, jei kunigaikščių Oginskių rūmuose turime galimybę pamatyti žymiausių Olandijos menininkų parodą, paklausyti italų kompozitoriaus G. Verdi „Requiem“? „Džiaugiuosi, kad į festivalį kasmet susirenka toks gausus būrys išrankių, reiklių, bet kartu ir labai smalsių kultūros mylėtojų. Tad ir su savais, ir su atvykusiaisiais dalijamės tomis vertybėmis, kurios čia gimusios, yra ir bus puoselėjamos. Festivalis vyksta jau 16-ąjį kartą. Nors po kiekvieno atrodo, kad geresnio jau negali būti, bet atėjus naujam organizacinis komitetas, vadovaujamas brolių Domarkų, sugeba pateikti dar įspūdingesnę programą“, – teigė meras.
Susirinkusiuosius pasveikino ir Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus: „Šiandien vyksta ne tik 16-asis festivalis, bet ir 25-oji Plungiškių draugijos sueiga. Draugijos, kurią atkūrė garsus mūsų kraštietis dr. Bronislovas Lubys. O įkūrė kitas garsus kraštietis – akademikas Adolfas Jucys. Tuomet, gūdžiu sovietmečiu, tai buvo savotiška rezistencija. O dabar galime džiaugtis, kad draugija buria stiprius plungiškius, kurie su dideliu džiaugsmu grįžta į gimtinę ir daro gražius darbus.“
Nuskambėjus sveikinimams ir parką sudrebinus Kauno laisvųjų šaulių patrankų salvėms už Tėvynę Lietuvą, kunigaikščius Oginskius, Plungę ir festivalį, visi buvo pakviesti į Oginskių dvaro žirgyno salę paklausyti koncerto, kurį, kaip ir kasmet, vedė žymus muzikologas Viktoras Gerulaitis.
„Esame salėje, kuri nė iš tolo nebeprimena tos, kokia buvo prieš tuos 16 metų, kai reikėdavo kibirų lietaus vandeniui lašėti. Dabar ji puiki, o ateityje bus dar puikesnė. Ir festivalis, kuris gyvavo, gyvuoja ir visada gyvuos, taip pat bus puikus“, – kalbėjo V. Gerulaitis.
Festivalio atidarymo koncerte skambėjo italų kompozitoriaus G. Verdi pusantros valandos trukmės kūrinys „Requiem“, kuris buvo skirtas Kauno valstybinio choro įkūrėjo ir ilgamečio vadovo maestro Petro Bingelio šviesiam atminimui. Scenoje, kaip sakė muzikologas V. Gerulaitis, – tik muzikos korifėjai: Modesto Pitrėno vadovaujamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Roberto Šerveniko vadovaujamas Kauno valstybinis choras, solistai Vida Miknevičiūtė (sopranas), Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Edgaras Montvidas (tenoras), Kostas Smoriginas (bosas, baritonas), o visiems jiems dirigavo neseniai 85-metį atšventęs Plungės garbės pilietis, profesorius maestro Juozas Domarkas.
Dar prieš suskambant kūriniui, V. Gerulaitis priminė, jog „Requiem“ G. Verdi sukūrė mirus italų kompozitoriui G. Manzoni. Nors šis kūrinys – gedulingos mišios, jis skambėjo ne bažnyčiose, o koncertų salėse, publiką žavėdamas galingais kontrastais, perskrodžiančia mirtimi, besidaužančia tragedija ir… prašviesėjimais bei finalu, kuris sako: dvasia gal ir parklupdyta, bet nepalaužta.
Festivalis, kaip ir kasmet, vyks penkis savaitgalius. Kitą sekmadienį, rugsėjo 5-ąją, vyks tradicinis žirgų konkūras Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurei laimėti ir Lenkijos kamerinio ansamblio „Multicamerata“ koncertas.