Jau dvylika metų paskutinįjį vasaros šeštadienį Plungėje, kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro žirgyne, skamba Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, plungiškiams ir miesto svečiams dovanojantis galimybę pasiklausyti įstabiausių klasikos kūrinių. Šiemet šio renginio gerbėjai bus pakviesti net į šešis koncertus. Pirmasis – atidarymo – jau nuskambėjo. Jį tradiciškai dovanojo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, kuriam dirigavo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Plungės garbės pilietis, orkestro garbės dirigentas profesorius Juozas Domarkas. Susirinkusieji klausėsi įspūdingos prancūzų kompozitoriaus Jules‘o Massenet misterijos-oratorijos „Eva“.
Priminsime, kad festivalį organizuoja Plungiškių draugija ir Žemaičių dailės muziejus. Meno vadovas – profesorius J. Domarkas, pagrindiniai „varikliai“ – Plungiškių draugijos viceprezidentė, Plungės garbės pilietė Genovaitė Žiobakienė ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
XII tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio atidarymo iškilmėse dalyvavo ir jo organizatorius ir gerbėjus sveikino gausus būrys svečių. Tarp jų – ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, priminęs, kad kunigaikščiai Oginskiai reikšmingi ne tik Plungei, bet ir visai mūsų šaliai. „Ką jie reiškia Lietuvai? Tai – muzika, menai, žirgai, pažanga, elektra, telefonas, mecenatystė, politika, diplomatija, tautos atstovavimas ir daugelis kitų dalykų“, – per atidarymą kalbėjo Seimo pirmininkas, pasidžiaugdamas, kad plungiškiai nepamiršta iškiliųjų kunigaikščių, saugo ir puoselėja jų tradicijas.
Nugriaudėjus patrankų salvėms – už Tėvynę Lietuvą, kunigaikščius Oginskius ir festivalį, Plungę ir plungiškius – visi pakviesti į pirmąjį koncertą. Beje, per vienuolika ankstesnių festivalių įvyko 98 koncertai, surengtos devynios tarptautinės parodos, devynios tarptautinės mokslinės konferencijos ir seminarai, Pasaulio žemaičių dailės paroda, pristatytos trys Plungiškių draugijos narių knygos, įvyko šeši žirgų konkūrai.
Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis pradėtas tradiciniu kūriniu – Mykolo Kleopo Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Publika jo klausėsi atsistojusi.
Nuskambėjus šiam kūriniui, į žiūrovus kreipėsi koncerto vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis: „Šis neprilygstamasis polonezas paskelbė, kad prasidėjo dvyliktasis festivalis. Kaip ir kasmet, džiūgauju kartu su jumis.“ Dar akcentavo, kad per festivalį bus renkamos aukos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paminklui. Beje, atidarymo iškilmių išvakarėse parke, šalia tako, vedančio nuo rūmų link stadiono, buvo pastatytas skulptorės profesorės Dalios Matulaitės sukurto paminklo originalaus dydžio maketas.
Pristatydamas prancūzų kompozitoriaus J. Massenet misteriją-oratoriją „Eva“, V. Gerulaitis paminėjo 1875 metus, kai Paryžiuje įvyko dvi didelės premjeros. Pirmoji – Georges‘o Bizet opera „Karmen“, kurią publika nušvilpė, po dviejų savaičių – minėtoji oratorija, kuri vieniems žiūrovams patiko, kitus šokiravo. „Pats Massenet savo kūrinių premjerose nedalyvaudavo. Tąkart taip pat jis sėdėjo kavinėje ir laukė, kuo viskas baigsis. Išgirdęs aplodismentus ir nuėjęs padėkoti dirigentui Massenet muzikantų buvo užtemptas į sceną. Kai nuo jos nulipo, tarnas jam pranešė liūdną žinią – mirė mama…“ –
pasakojo muzikologas.
Sentimentaliojo romantizmo stiliumi sukurta misterija „Eva“ – tai Ievos ir Adomo istorija: Ievos gimimas, jos vienatvė ir gundymas, nuodėmė ir prakeiksmas. „Massenet buvo vadinamas moters sielos poetu. Jis labai mylėjo šviesą, tad ir jo muzika – kylanti į viršų, į šviesą. Tiesa, baigiantis kūriniui sugriaudi Dievo prakeiksmas, bet pačioje pabaigoje ir vėl viskas nurimsta“, – kūrinį apibūdino V. Gerulaitis.
Misteriją „Eva“ atliko Modesto Pitrėno vadovaujamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, kuriam dirigavo profesorius J. Domarkas, Artūro Dambrausko vadovaujamas choras „Vilnius“ ir solistai: Kristina Zmailaitė (sopranas) – Ieva, Edmundas Seilius (tenoras) – Adomas, Aurimas Raulinavičius (tenoras) – Pasakotojas.
Nuskambėjus paskutiniesiems „Evos“ akordams, publika ilgai plojo ir šaukė „bravo!“ Orkestrui, chorui, solistams ir, žinoma, nepailstančiajam J. Domarkui dėkojo meras Audrius Klišonis. „Taip jau sutapo, kad pavasarį Plungėje vyko Prancūzų kultūros savaitė, o vasarą užbaigiame prancūzišku kūriniu, kuris skamba kunigaikščių Oginskių dvare. Puikus koncertas, puikus festivalis, o tie, kurie jį organizuoja, – patys geriausi. Ir tai, kad Plungei dėmesį parodė Seimo pirmininkas, – didelis tų žmonių darbo įvertinimas“, – pabrėžė Savivaldybės vadovas.
Žodį tarė ir Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus: „Džiaugiuosi galėjęs pabūti rojuje. Festivalio rengėjai – Plungės užauginti didžiavyriai, kuriais labai didžiuojamės. Festivalis puikus, bet galėtų vykti geresnėmis sąlygomis. Tai sakau naudodamasis proga, kai pas mus lankosi Seimo pirmininkas. Belieka džiaugtis, kad nelyja, o tai pamatytume, koks pastatas, kuriame vyksta tokie koncertai. Čia tiek daug džiaugsmo, tik norėtųsi, kad tas džiaugsmas būtų gražiau „supakuotas“.“
Kitą šeštadienį, rugsėjo 2-ąją, plungiškiai kviečiami į susitikimą su Naujų idėjų kameriniu orkestru – NIKO, kuriam vadovauja Gediminas Gelgotas. Sekmadienį – tradicinis žirgų konkūras Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurei laimėti.