Gegužės 29 d. Plungės technologijų ir verslo mokykloje (TVM) – neeilinė diena. Čia lyg tarptautiniame Kanų kino festivalyje raudonu kilimu pro duris žengė, fotografams pozavo pradedantieji aktoriai, režisierius.
Iš 28 tik 12 nuėjo iki galo
Šis sujudimas ne šiaip sau – mokykloje pristatytas mokinių sukurtas filmas „Alavinis kareivėlis“. Filmas gimė dalyvaujant „Kūrybinių partnerysčių“ programoje „Tyrinėjančios mokyklos“, kuri prasidėjo 2011 metais ir tęsis iki 2015-ųjų.
Kol aktoriai dar nežengė raudonu kilimu, pavyko sužinoti, kad sumanymas dalyvauti programoje gimė Plungės TVM gimnazijos skyriaus vedėjai Danutei Sausdravienei, tad ir kalbamės su ja. Kaip pasakojo pedagogė, projektas pateiktas prieš metus ir laimėtas. Anot D. Sausdravienės, galima pasidžiaugti, jog Plungės TVM buvo vienintelė profesinio rengimo mokykla, laimėjusi projektą.
Atvykusi kūrybos agentė Rolanda Lukoševičienė pirmiausia bendravo su mokiniais, aiškinosi, ką jie norėtų kurti. Šiuo atveju pasirinktas kino filmas. Iš pradžių moksleiviai mokėsi bendradarbiauti, pažinti vieni kitus, o nuo sausio prasidėjo intensyvus darbas. Įdomiausia tai, kad siužetą, padedami savo mokytojų, remdamiesi skaitytais kūriniais, kūrė patys mokiniai.
Pasak D. Sausdravienės, šis projektas glaudžiai susijęs su ugdymo procesu ir naudingas ne tik mokiniams, bet ir pedagogams. „Mes važiavome į seminarus, mokėmės kūrybinio ugdymo paslapčių, o tai, ką išmokome, perdavėme savo kolegoms“, – pasakojo pašnekovė. Anot jos, visa tai pedagogai ateityje galės pritaikyti ugdymo procese. Kaip sakė mokytoja, pateikus projektą, reikėjo numatyti tikslinę grupę, kuri dalyvaus jį įgyvendinant. Atsižvelgiant į kalbinės raiškos gebėjimus, buvo atrinkti 28 dalyviai. Tačiau liko tik 12 pačių ištvermingiausiųjų: Agnė Matukaitė, Viktorija Valiūtė, Modestas Jarutis, Brigita Varkalytė, Tomas Viliušis, Julius Lavrentjevas, Eglė Lukaitė, Mantvydas Šinkūnas, Deivydas Kniukšta, Laurynas Deimontavičius, Rokas Petkevičius, Rolandas Vaičiulis.
Žinoma, prie projekto įgyvendinimo ženkliai prisidėjo ir pedagogai: lietuvių kalbos mokytoja Vilma Gedgaudienė, etikos mokytoja Inga Pranckevičienė, informacinių technologijų mokytoja Veronika Tilindienė.
Plungiškių darbas – tik aisbergo viršūnė
Pagaliau – ilgai lauktoji akimirka: į mokyklos aktų salę sugužėjo ne tik projekto dalyviai, bet ir bendramoksliai, pedagogai, panorėję pamatyti jaunųjų – galbūt būsimųjų aktorių – pirmuosius vaidybos, režisūros vaisius. Kaip sakė renginio vedėjas Egidijus Vaškelevičius, Plungės technologijų ir verslo mokykla sėkmingai pasirodė „Kūrybinių partnerysčių“ programoje „Tyrinėjančios mokyklos“, tad darbo vaisiais gali džiaugtis visa mokyklos bendruomenė. Pakviesta tarti žodį, kūrybos agentė R. Lukoševičienė sakė, jog tai, ką padarė plungiškiai, tėra tik aisbergo viršūnė. Moteris negailėjo pagyrų ir savo susižavėjimą išreiškė patiems ištvermingiausiems Plungės TVM mokiniams, kurie nepabūgo sunkumų ir nepabėgo. „Dėkoju jums už kantrybę ir linkiu, kad tokių projektų būtų daugiau“, – kalbėjo kūrybos agentė.
D. Sausdravienė susirinkusiesiems dar kartą priminė, jog iš 28 pretendentų finišo tiesiąją pasiekė 12 ištvermingiausiųjų. „Šis projektas – galimybė ne tik mokiniams, bet ir mokytojams kartu su vaikais mokytis kūrybiškumo, lavinti vaizduotę, smalsumą“, – kalbėjo pedagogė.
Žinoma, gerų žodžių, kaip pats sakė, „savo chebrytei“ negailėjo ir filmuko režisierius Mindaugas Valiukas. Filmo pristatymas – intriga ne tik žiūrovams, o ir patiems aktoriams, mat galutinio rezultato nematė ir jie. Bet, kaip sakoma, mažiau kalbų, daugiau darbų – metas pirmajai peržiūrai ir kritikai. Nors, anot filmo kūrėjų, galutinis „Alavinio kareivėlio“ variantas bus tik po mėnesio, bet ir dabar yra ką pažiūrėti.
Kaip sakė renginio vedėjas, „Alavinis kareivėlis“ – komiškas kriminalinis detektyvas. Siužetas apie vaikinuką, gyvenantį miestelyje, kuriame, atrodo, niekas nevyksta. Jis nori parduoti savo sukurtą scenarijų, labai primenantį miestelyje įvykusius įvykius.
Filmo peržiūrai pasibaigus, jauniesiems aktoriams, jų mokytojams, režisieriui įteikti padėkos raštai, ilgai netilo žiūrovų plojimai, o kiti dar ir jų autografų paprašė.