
Kiekvienas norime užtikrinti gražias ir geras gyvenimo sąlygas savo vaikams. Rūpestingi tėvai stengiasi pasirūpinti saugia, patogia aplinka. O kaip gyvena mokiniai mokyklų bendrabučiuose?
Iš Rietavo savivaldybėje veikiančių švietimo įstaigų dviejose – Lauryno Ivinskio gimnazijoje bei Žadvainių pagrindinėje mokykloje – yra mokinių bendrabučiai. Tiesa, Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos bendrabutyje gyvena ne tik vaikai. Mat I ir II aukštuose – privatizuoti butai, kuriuose gyvena mokytojų šeimos. Viename jų – ir gimnazijos direktorės Reginos Litvinienės butas.
Dar lapkričio 22 d. Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje R. Litvinienė, pristatydama įstaigos veiklos ataskaitą, minėjo, kad gimnazijos finansinė situacija – sudėtinga. Sumažėjus moksleivių skaičiui, mažėja pedagogų darbo krūviai, reikia rasti lėšų atleidžiamų darbuotojų išeitinėms kompensacijoms. Mokiniai dalyvauja olimpiadose, tačiau jų bei lydinčio pedagogo kelionėms pinigų nėra, o mokinio krepšelio lėšų išvykoms naudoti negalima. Nefinansuojamos mokytojų komandiruočių išlaidos – nakvynė, maitinimas bei darbas savaitgaliais. Pasak B. Litvinienės, 2013 metais trūksta 64,3 tūkst. Lt mokytojų algoms išmokėti.
Direktorė tarybos nariams minėjo, kad moksleivių bendrabutyje gyvenimo sąlygos blogos, pastatui reikalinga renovacija, o ypač apgailėtinos būklės yra stogas.
Nuvykę į bendrabutį, įsitikinome, kad minimalios sąlygos vaikams sudarytos: plastikiniai langai, visur švaru, tvarkinga, yra poilsio kambarys, virtuvėlė. Tiesa, tualetai senoviški – su pakabinamais vandens nuleidimo bakeliais, o dušu mokiniai naudojasi gimnazijos patalpose.
Pasak direktorės, nors darbuotojai, vaikų tėvai tapetuoja sienas, trūksta estetinės aplinkos.
Anot R. Litvinienės, bendrabutis moksleiviams labai reikalingas. Didžiausias leistinas gyventi vaikų skaičius – 46. Šiuo metu jame yra 20 mokinių, 11 iš jų gauna nemokamą maitinimą.
Pasak direktorės, gyventi bendrabutyje gali visi norintieji. Dauguma vaikų čia apsistoję dėl to, kad mokykla yra labai toli nuo namų ir kasdien važinėti būtų sunku, ypač jei norima lankyti vakarais vykstančius būrelius, meno mokyklą. Dalis įkurdintųjų yra iš socialiai remiamų šeimų. Tad gyvenimas čia jiems suteikia ne tik daugiau galimybių bendrauti, bet ir turėti normalias gyvenimo sąlygas, gauti kokybišką maitinimą.
Tad kiek gimnazijai kainuoja išlaikyti bendrabutį, kuriame šiuo metu gyvena 20 vaikų?
Pasak direktorės, moksleivių priežiūrai reikalingas personalas: dvi auklėtojos (po 0,75 etato), yra pusę darbo dienos (0,5 etato) dirbanti virėja ir valytoja, dvi naktinės auklės (po 0,75 etato). Personalo išlaikymas 2012 m. kainavo 90,9 tūkst. Lt. Tais pačiais metais elektros energijos kaštams padengti išleista 6 628,58 Lt. Vandens ir kanalizacijos kaštai atsiėjo 8 243,53 Lt. Už šilumą teko sumokėti 18 164,28 Lt. Bendra suma per metus (2012 m.) – daugiau nei 109 tūkst. Lt.
Bendrabutis statytas 1981 m. Stogo danga sueižėjusi, leidžia vandenį. 2011 m. gimnazijos pastatų priežiūros darbininkai užtaisė plyšius, tačiau po žiemos atsivėre nauji. 2013 m. stogo plyšių lopymas mokyklai atsiėjo 726 litus. Pasenusi stogo danga sąlygoja dideles šildymo sąnaudas.
Ar triaukščio bendrabučio I ir II aukštuose gyvenančios mokytojų ir kitų privačių savininkų šeimos prie stogo remonto finansiškai prisideda? Pasirodo, ne. Pasak direktorės, darbai atliekami iš gimnazijos lėšų. Kodėl nebandoma ir privatininkus finansiškai įtraukti į bendrų pastato konstrukcijų priežiūrą? Direktorei, pasirodo, sunku suskaičiuoti, kiek konkrečiai kiekvienas butas turėtų prisidėti. Bet juk tai apskaičiuoti, atsižvelgiant į bendrą išlaidų sumą ir kiekvieno būsto plotą, visai nesudėtinga. Juk būtent šitaip elgiasi daugiabučių gyventojai. Tad, švelniai tariant, šiek tiek keista, kad ši finansinė našta palikta tik gimnazijai. (O gal taip yra todėl, kad ir pati direktorė čia gyvena?)
Anot R. Litvinienės, gavus finansavimą renovacijai, privatūs pastato savininkai galimai sutiktų prisidėti dengiant išlaidas…
Pasak R. Litvinienės, dėl sąlygų pagerinimo moksleivių bendrabutyje vyksta diskusijos su Rietavo savivaldybe, rengiami dokumentai, pastato nuotraukos siunčiamos į Švietimo ir mokslo bei Finansų ministerijas – bandoma gauti lėšų bendrabučio renovacijai. Tiesa, kol kas realių pažadų negauta.