Kiekvieną pavasarį Savivaldybės taryba turi patvirtinti preliminarų ateinančių mokslo metų Plungės miesto ir rajono bendrojo ugdymo mokyklų klasių komplektų skaičių. Kaskart aptariant šį klausimą kyla nemenkos diskusijos: vaikų mažėja, klasių komplektai „tirpsta“, tad mokymo įstaigoms tenka vis labiau įsisukti į konkurencijos ratą norint užpildyti kabinetus ar bent jau išlaikyti turimą mokinių skaičių. Šią savaitę klasių komplektavimo, mokyklų tinklo pertvarkos reikalai nagrinėti Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje. Be ginčų ir aštrių pastabų neapsieita, ypač palietus ant plauko kabančių mokyklų tolesnio gyvavimo klausimą.
Statistika ir skaičiai
Iš anksto vertėtų pasakyti, kad bent kol kas Plungės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklas neturėtų praretėti – visos įstaigos tęs savo darbą ir ateinančiais mokslo metais. Tačiau korekcijų dėl mokinių skaičiaus, savaime suprantama, bus. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenimis, 2018 m. rugsėjo 1 d. planuojamas moksleivių skaičius yra 3 985, t. y. 122-iem mažiau negu 2017 m. rugsėjo 1 d., o klasių komplektų skaičius – 197, ir tai bus devyniais mažiau negu praėjusiais mokslo metais. Pirmokų skaičius taip pat kinta į mažąją pusę: planuojama, kad būsimų pirmaklasių bus 325 – trisdešimčia mažiau negu 2017 m. rugsėjo 1 d.
Vertinant būsimų klasių komplektų skaičius, stabiliausios išlieka Plungės „Ryto“ pagrindinė ir Senamiesčio mokyklos: čia rugsėjo 1-ąją turėtų būti atitinkamai 36 ir 34 klasių komplektai (iš viso mokytųsi 931 ir 854 mokiniai). Gimnazijose moksleivių skaičius, manoma, pasiskirstys taip: Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje mokysis 247 vaikai (šiais mokslo metais – 261), Kulių – 177 (184), Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus – 197 (205), Platelių – 151 (156), Plungės „Saulės“ – 442 (529). Pastarojoje mokykloje nuo ateinančių mokslo metų turėtų pradėti formuotis ir suaugusiųjų klasės: tikimasi sulaukti 50 moksleivių.
Ramiai dirba ir Šateikių pagrindinė mokykla. Čia mokinių skaičius sumažės vos vienu – 118. Džiaugtis gali Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinė mokykla: besimokančiųjų padaugės iki 148 (buvo 137). „Babrungo“ pagrindinėje mokykloje mokinių skaičius nuo rugsėjo būtų 165 (dabar – 173), Akademiko Adolfo Jucio pagrindinėje mokykloje – 156 (166). Prūsalių mokykloje-darželyje vaikų sumažės iki 17 (21), Plungės specialiojo ugdymo centre – 78 (82).
Direktorius – už mokyklos uždarymą
Prakalbus apie kaimų skyrių darbą, žodžio paprašė Plungės Senamiesčio mokyklos direktorius Algirdas Serva.
Kaip žinome, Senamiesčio mokyklai priklauso Kantaučių skyrius. Planuojama, kad kitais mokslo metais čia liks mokytis 11 vaikų (6–8 – jungtinėje klasėje) iš buvusių 31. Skaičius nieko pernelyg nenustebino (toks pat skaičius vaikų numatomas ir Grumbliuose), tuo labiau kad buvo išsakytas kantautiškių pareiškimas, jog jie iki rugsėjo pasiryžę savo vaikus sugrąžinti į šią mokyklą. Tačiau kad skyrius gali ir toliau sėkmingai dirbti, nesutiko A. Serva. „Toks „vartymasis“ atrodo nerimtas. Nesiformuoja ten skyrius – dėkime tašką. Ne tik dėl to, kad nėra pakankamai vaikų, bet ir todėl, kad neįmanoma normaliai dirbti – nėra gerų darbo sąlygų“, – teigė direktorius.
A. Serva informavo, kad praėjusią savaitę Kantaučių skyriuje per plauką išvengta nelaimės – ant mokinio vos neužkrito šviestuvas, be to, grėsmę kelia griūvanti krosnis. „9 tonas anglių sukūrenome, bet vis tiek per šalčius vos 6–8 laipsniai šilumos tebuvo“, – dėstė vadovas.
„Nacionalinė politika yra išsaugoti mokyklas“, – į Senamiesčio mokyklos direktoriaus pastabas replikavo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus laikinasis vedėjas Gintautas Rimeikis.
Atsiras dvi progimnazijos
Vienas esminių pokyčių, kuris laukia nuo 2018 metų rugsėjo mėnesio, – Plungėje atsiras dvi progimnazijos.
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas pritarė Plungės „Babrungo“ ir Akademiko Adolfo Jucio pagrindinių mokyklų struktūros pertvarkai ir pavadinimo keitimui iš pagrindinės į progimnaziją. Su pavadinimu mokyklose pasikeis ir klasių komplektavimas: nuo rugsėjo 1-osios nebebus formuojamos 9–10 klasės.
Aistros dėl mokyklos pasirinkimo
Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas iškėlė problemą, su kuria susiduria jo vadovaujama įstaiga – negali patenkinti visų prašymų norinčiųjų čia mokytis.
„Ryto“ mokyklą yra pasiekę daugiau nei 30 prašymų tėvų, kurių vaikai pagal teritorinį suskirstymą negalėtų pretenduoti mokytis minėtojoje įstaigoje (Senamiesčio mokykloje panašių prašymų – per 20). Net ir griežtai skirstant prašymus, ne visi ir „legalūs“ prašytojai gali būti ramūs, kad gaus norimą vietą pageidaujamoje mokykloje. „Kaip man paaiškinti mamai, kad negaliu priimti į mokyklą mokytis jos vaiko, nors ši vieta jam kaip ir priklausytų pagal tą suskirstymą?“ –
klausė S. Ivanauskas.
Direktorius sakė suprantąs žmonių norą laisvai rinktis mokyklą, taip pat tikįs, kad kalboms apie specialų vaiko priregistravimą palankesnėje teritorijoje yra pagrindo, todėl reaguoti į visuomenės poreikius esą tikrai pagaliau reikėtų, o „Ryto“ mokykla yra pasirengusi ir turi galimybių užpildyti visus klasių komplektus šimtu procentų. „Kodėl vienur einama (mokytis – aut. past.), o kitur – ne?“ –
kėlė klausimą „Ryto“ mokyklos direktorius.
Nors garsiai ir nebuvo įvardyta, tačiau kas tas „kitur“, suprato visi – Akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla ne pirmus metus nesusitvarko su ją kamuojančia problema – vaikai šios mokymo įstaigos nesirenka.
S. Ivanausko pasisakymą sukritikavo Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis. Jis netgi pareiškė, kad neteisinga, jog vienos mokyklos „pampsta“ nuo mokinių, o kitose jų drastiškai trūksta. „Akademiko Adolfo Jucio mokyklą reikia išlaikyti, ir mes tai padarysime administracinėmis priemonėmis, surasime jai gerą direktorių“, – sakė G. Bagužis.
O kaip tada tėvų teisė į laisvą mokyklos savo vaikui parinkimą? „Šią dieną žmogus turi teisę rinktis“, – pastebėjo ir G. Rimeikis, pridurdamas, kad Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos problema – sukurtas ne itin patrauklus visuomenėje įvaizdis, o jo per metus tikrai nepakeisi.
Nejuokinkit žmonių! Kaip priversit mane vesti vaiką į Jucio mokyklą?
Mano sunus lanko sia mokykla. Jokiu problemu nera, vaikas patenkintas. Maziau klausyti reikia ka kalba kiti del sios mokyklos- visose mokyklose yra problemu ir del vaiku, del mokytoju. Mokytojai tikrai yra geri, puikus. Reikalingas protingas vadovas, kuris tikiu tikrai viska sutvarkys. p.s. pirmoko mamyte- niekas jusu nevercia, tik ziurekit kad ,,begdama nuo vilko, neuzsokit ant meskos,,;)))
O kaip tada tėvų teisė į laisvą mokyklos savo vaikui parinkimą? Šią teisę garantuoja Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas.