![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis vertinamas kaip žymiausias kada nors gyvenęs Lietuvos dailininkas ir kompozitorius. Neilgame jo gyvenimo kelyje – ir atkarpa, nuvingiavusi per Plungės rajoną. Birželio 15 dieną Žemaičių dailės muziejus pakvietė moksleivius pakeliauti M. K. Čiurlionio keliu – per dailininko ir kompozitoriaus gyvenimo ir kūrybos vietas Plungės rajone.
Mykolo Oginskio rūmų parke, prie paminklo „Sakmė“, skirto M. K. Čiurlioniui, susirinkusius renginio dalyvius sveikino ir ekskursijoje „Geltonasis karavanas M. K. Čiurlionio keliais“ lydėjo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Pirmoji M. K. Čiurlionio kelio stotelė moksleivių laukė čia pat, parke, nes 1889 metais, būdamas vos 14 metų, M. K. Čiurlionis atvažiavo mokytis į M. Oginskio dvare įkurtą muzikos mokyklą. Buvusio muzikantinės pastato vietoje edukatorė Aleksandra Rudytė papasakojo istorijos faktus ir senųjų plungiškių prisiminimus, perduotus iš lūpų į lūpas, apie jauną, gabų, visų mylimą orkestro fleitininką. Plungėje M. K. Čiurlionis mokėsi iki 1893 metų. Čia jis sukūrė pirmuosius savo muzikos kūrinius. Įžvelgęs jame glūdintį talentą, kunigaikštis M. Oginskis išsiuntė gabų jaunuolį mokytis į Varšuvos konservatoriją.
Kunigaikštis M. Oginskis rengdavo dideles Mykolinių šventes. Jos vykdavo Varkalių piliakalnyje. Ten kartu su orkestro muzikantais per šventes grodavo ir jaunasis Kostukas. Todėl būtent į Varkalius pirmiausia ir patraukė į geltonus mokyklinius autobusiukus sulipę moksleiviai. Kolona buvo įspūdinga – į ekskursiją geltonuoju karavanu tądien leidosi 130 moksleivių iš „Babrungo“ progimnazijos, „Saulės“ gimnazijos, Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos, „Ryto“ pagrindinės mokyklos, Senamiesčio mokyklos, Specialiojo ugdymo centro, Kulių gimnazijos ir Liepijų mokyklos Šateikiuose ir juos lydintys mokytojai.
Varkaliuose karavaną pasitiko ir įdomių istorijų iš menininko gyvenimo papasakojo Varkalių bibliotekininkė Lina Macijauskienė. Jaunimo ten laukė ir įdomūs žaidimai, nes per Mykolinių šventę Oginskių laikais žmonės taip pat mėgdavo linksmintis. Smagiai laiką Mykolinėse leisdavo ir M. K. Čiurlionis, o gražus piliakalnio gamtovaizdis įkvėpė jį piešti eskizus ir paveikslus.
Vietiniai kalba, kad piliakalniu M. K. Čiurlionis vaikštinėdavęs ir su savo išrinktąja Sofija Kymantaite-Čiurlioniene.
Iš Varkalių geltonasis karavanas patraukė į Kulius. M. K. Čiurlionį į šį miestelį 1908 metais atvedė meilė – Kuliuose gyveno S. Kymantaitės-Čiurlionienės tėvas. Geltonojo karavano dalyviai čia išgirdo pasakojimą apie tai, kad Sofijos tėvas nelabai pritarė savo išmokslintos dukters pasirinkimui, bet pabendravęs su būsimuoju žentu artimiau suprato, kad tai labai protingas ir gabus jaunuolis. Uošvis dovanojo dailininkui molbertą. Žinoma, kad Kuliuose M. K. Čiurlionis nutapė ne vieną paveikslą.
Dar viena kelio stotelė – senoji Plungės klebonija. Apie garsios poros gyvenimą Plungėje, senojoje klebonijoje, kur juos pagyventi pakvietė Sofijos dėdė dekanas Vincas Jarulaitis, pasakojo Žemaičių dailės muziejaus vyr. fondų saugotoja Danutė Einikienė.
Paskutinė vieta, į kurią užsuko M. K. Čiurlionio keliu keliaujantis geltonasis karavanas, – Šateikių bažnyčia.
Čia moksleivius pasveikino klebonas Renatas Liuberskis. Apie Sofijos ir Mikalojaus Konstantino vestuves, vykusias šioje bažnyčioje 1909 metų sausio 1 dieną, įdomiai ir vaizdingai pasakojo D. Einikienė.
Moksleiviai turėjo galimybę išgirsti, kaip skamba autentiškais vargonais atliekama muzika, ir pakilti į bažnyčios bokštą, nuo kurio atsivėrė nuostabi apylinkių panorama.