
Praėjusį šeštadienį, prieš suskambant XVI tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio akordams, į tradicinę kasmetinę sueigą rinkosi Plungiškių draugija, vienijanti ne tik plungiškius, bet ir po Lietuvą ir visą pasaulį pasklidusius iš Plungės kilusius garsius kraštiečius. Sueigoje atskleistos dvi svarbios naujienos. Pirmoji – draugija turi ambicijų įamžinti jos atkūrėjo ir buvusio prezidento dr. Bronislovo Lubio atminimą, antroji – sudaryti sutartį su Lietuvos nacionaline filharmonija ir mūsų mieste įsteigti jos filialą.
Lina LIŪNIENĖ
Sueigą pradėjęs Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus pirmiausia apžvelgė, kas nuveikta nuo praėjusiųjų metų rugpjūčio pabaigos, kai organizacijos nariai paskutinįsyk buvo susitikę. „Šie metai mums – neeiliniai. Turime svarbią datą – spalį sukaks 10 metų, kai netekome Plungiškių draugiją atkūrusio garsaus mūsų kraštiečio dr. Bronislovo Lubio. Jam atminti sukūrėme filmą, bet to neužtenka, tad ir draugijos valdybos, kuri rinkosi prieš šią sueigą, vienas iš nagrinėtų klausimų – kaip greičiau jį įamžinti. Praėjo dešimtmetis, o mes dar nieko nepadarėme dėl žmogaus, kuris tiek daug padarė dėl mūsų – jis padėjo pamatus Plungiškių draugijai, ir mūsų veiklos kokybei aukštai užkėlė kartelę“, – kalbėjo L. Skierus.
Kitas draugijos nuveiktas darbas – išleista knyga apie poetą Maironį. Planuose – dar viena knyga: mokytojos Danutės Ardavičienės parengtas antrasis leidinys apie Plungės rajono švietimo raidą ir istoriją.
L. Skierus paminėjo ir glaudų Plungiškių draugijos ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos bendradarbiavimą – filharmonija kartu su muzikais, broliais, Plungės garbės piliečiais Juozu ir Stasiu Domarkais visus 16 metų remia ir globoja draugijos organizuojamą Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį. „Šiandien mūsų sueigoje dalyvauja Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė. Su ja daug ką aptarėme ir nutarėme – pasirašyti sutartį ir Plungėje įsteigti filharmonijos filialą. Tai padaryti paskatino tai, kad Oginskių dvaro sodybos žirgyne dabar turime nuostabią salę – gerai įrengtą, pritaikytą, su puikia akustika. Joje gali vykti ne tik šio festivalio, bet ir daugybė kitų aukšto lygio koncertų, tad filharmonija čia daug kuo gali mums pagelbėti“, – įsitikinęs Plungiškių draugijos prezidentas.
Prisiminta ir tai, kad šiemet Plungiškių draugija kreipėsi į Plungės rajono savivaldybės tarybą siūlydama žymiam kraštiečiui medikui, profesoriui, akademikui Remigijui Žaliūnui suteikti Plungės garbės piliečio vardą. Siūlymui pritarta – prieš mėnesį R. Žaliūnui įteiktos šį titulą patvirtinančios regalijos.
Dar vienas aptartas klausimas – neseniai restauruoto Advokato namelio įveiklinimas. Anot L. Skieraus, Plungiškių draugija siūlo šį namelį paskirti žymių Plungės krašto žmonių reprezentacijai. Ir ne tik šių laikų, bet ir, tarkim, tarpukario Lietuvos, prisimenant verslininkus Kučinską ir Pabedinskį, to laikotarpio burmistrus, žydų bendruomenę.
Plungiškių draugijos viceprezidentė, Plungės garbės pilietė Genovaitė Žiobakienė priminė, kad ši sueiga – jubiliejinė – 25-oji. O per tą laiką daug nuveikta, daug širdies ir minčių į draugijos veiklą suguldyta. „O dėl dr. Bronislovo Lubio – tikrai nesame tinkamai jam padėkoję nei už draugijos atgaivinimą, nei už festivalius, nei už mecenavimą. Juolab kad jo veikla tęsiama – mecenavimo tradicijas perėmė dukra Jūratė su vyru Romualdu Žadeika, o ir naujasis prezidentas Liudas Skierus – tyliai, be pompastikos eina tomis pačiomis pėdomis, remdamas festivalį, leidybą ir visa kita“, –
kalbėjo ponia Genovaitė.
Plungiškių draugija ir jos nuveiktais darbais džiaugėsi ir Seimo narys Jonas Varkalys, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Plungės garbės piliečiai gydytojai profesoriai R. Žaliūnas ir Rimantas Benetis. „Ar žinote, kokia yra didžiausia nuodėmė medicinoje? Ogi komandinio darbo nebuvimas. Plungiškių draugijai ši nuodėmė negresia – komanda išties puiki“, – gyrė R. Žaliūnas.
Plungiškių draugijos narys Eugenijus Bunka susirinkusiesiems pristatė naujausią savo leidinį – knygelę apie tarpukario Platelius ir plateliškius. Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pasidžiaugė, kad į Oginskių rūmus grįžta tikroji jų istorija – jau atkeliavę nemažai autentiškų meno kūrinių, baldų ir kitų eksponatų, buvusių kituose muziejuose. L. Skierus pasveikino neseniai 85-metį atšventusį Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio meno vadovą maestro J. Domarką ir draugijos sielą G. Žiobakienę.
Sueigos pabaigai – režisieriaus Algirdo Šatkausko sukurtas filmas, kuriame – ne tik a. a. dr. B. Lubys, bet ir visa Plungiškių draugija, Plungės garbės piliečiai ir daug mūsų krašto istorijos.