
Pinigai – viena iš efektyviausių motyvavimo priemonių, leidžiančių tikėtis veiklos rezultatų pagerėjimo. Tokios skatinimo priemonės žada imtis ir Rietavo savivaldybė – spalio mėnesį posėdžiavę vietos politikai patvirtino Bendrojo ugdymo mokyklų mokinių ir jų mokytojų skatinimo tvarkos aprašą. Tikimasi, kad galimybė gauti premiją mokinius ir mokytojus motyvuos siekti puikių mokymosi ir mokymo rezultatų, aktyviai dalyvauti olimpiadose, konkursuose.
Dešimtukininkams, šimtukininkams ir olimpiadų nugalėtojams – premijos
Rietavo savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų mokinių ir jų mokytojų skatinimo tvarkos apraše numatyta premijas iš Savivaldybės biudžeto skirti bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams, laimėjusiems pirmąją vietą olimpiadose savivaldybės etape, pirmąją–trečiąją vietą Lietuvos mokinių mokomųjų dalykų ir tarptautinėse olimpiadose, konkursuose. Taip pat finansiškai numatyta motyvuoti šimtukininkus (mokinius, besimokančius bendrojo ugdymo mokykloje, kurie bent vieną valstybinį brandos egzaminą išlaikė 100 balų), mokinius, kurių visų ugdymo plano dalykų metiniai įvertinimai yra dešimtukai.
Galimybė gauti premiją numatyta ir didžiausią mokymosi pažangą savivaldybėje per mokslo metus padariusiam 6–8 klasių ir I–IV gimnazijos klasių mokiniui.
Premijos už pasiekimus gali būti skiriamos mokinių grupei (kolektyvui, komandai). Mokinių kolektyvas (grupė) laikomas vienu asmeniu ir piniginė premija pagal laimėtą vietą skiriama kaip vienam asmeniui.
200 eurų – už kiekvieną šimtuką
Vietos politikai tiki pinigų galia ir yra gana dosnūs: apraše numatyta, kad mokiniui, per vienerius mokslo metus laimėjusiam keliose šalies ir (ar) tarptautinėse olimpiadose, skiriamos premijos už kiekvieną pasiekimą.
Už savivaldybės ir gimnazijos vardo garsinimą tarptautinėse olimpiadose ir užimtą pirmąją vietą mokinys būtų paskatintas 500 eurų, antrąją vietą – 400 eurų, trečiąją – 300 eurų. Nacionalinėse olimpiadose atitinkamai – 300, 200 ir 100 eurų. Vietinės, savivaldybės lygio, olimpiados nugalėtojui premija būtų skiriama kur kas kuklesnė – 30 eurų. Antrųjų ir trečiųjų vietų laimėtojų skatinti nenumatyta.
Bus skatinamas ir mokytojų noras gerinti ugdymą – pedagogams, paruošusiems šalies ir tarptautinių olimpiadų laimėtojus, bus išmokama 50 proc. mokiniui (mokinių grupei) skirtos premijos sumos.
Nustatyti ir kitų galimų premijų dydžiai. Už didžiausią mokymosi pažangą būtų skiriama 100 eurų premija. Šimtukininkams Savivaldybė atsidėkotų skirdama po 200 eurų už kiekvieną egzaminą, dešimtukininkams – po 100 eurų.
Šimtukus iš brandos egzaminų gavusius abiturientus iki šiol premijomis skatindavo tik Rietavo kraštiečių klubas.
Apraše nustatyta paraiškų gauti premiją pateikimo ir vertinimo tvarka. Ir tai, kad premijos už einamuosius mokslo metus jų gavėjams į nurodytas banko sąskaitas būtų pervedamos iki rugpjūčio 31d.
Pasigedo šventės
Tarybos narys Andrius Černeckis džiaugėsi, kad pagaliau apsispręsta finansiškai skatinti geriausius mokinius ir mokytojus. Taip pat kvietė pamąstyti, ar nebūtų tikslinga tvarkos apraše numatyti šventės, skirtos pažangiausiems mokiniams pagerbti ir paviešinti, organizavimą.
Savivaldybės vadovas Antanas Černeckis sutiko, kad toks renginys reikalingas: „Apie tai galvojama. Neįtraukėme į tvarkos aprašą, bet sutarėme tarpusavyje, kad, užbaigiant mokslo metus, reikėtų bendro susiėjimo, per kurį ir būtų viešai apdovanojami geriausių ugdymo rezultatų pasiekę mokiniai.“
Skatinimo programa mokykloms – malonu, bet netikėta
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė sveikino tokį tarybos žingsnį: „Džiaugiamės, kad Savivaldybė nusprendė skatinti mokytojus ir mokinius, kas gimnazijos bendruomenei buvo labai netikėta. Gerai, kad gabiausi vaikai bus apdovanoti už puikius ugdymosi rezultatus, sulauks deramo dėmesio, bus matomi. Abiturientų skaičius savivaldybėje vis mažėja. Šimtukininkų šiemet neturėjome, dešimtukininkus – du. Tokio aukšto lygio kaip tarptautinių, respublikinių olimpiadų 1–3 vietų laimėtojų taip pat neturime. Lėšų skatinimui poreikis tikriausiai nebus didelis, nes ir premijų dydžiai nustatyti nuosaikūs.“