Šių metų pirmajame savo posėdyje Ministrų kabinetas nusprendė, kad Lietuvoje būtų steigiamas dar vienas parkas – Germanto regioninis. Yra pritarta parko planavimo schemai, patvirtinti planavimo tikslai. Ši žinia kaimyniniam Telšių rajonui, kuriame didžioji Germanto regioninio parko dalis ir bus, joks netikėtumas, priešingai – ilgą laiką kryptingai link to eita ir to siekta. O plungiškiams tai, galima sakyti, staigmena. Ir nelabai maloni. Germanto regioninis parkas ketina į savo teritoriją „įtraukti“ dalį Kantaučių apylinkių, tiksliau – Vilkaičių geomorfologinį draustinį. Tokie planai žmones stebina. „Niekas nieko nežino, viskas tyliai daroma. Esame susirūpinę, kokių apribojimų bus gyventojams atsiradus regioniniam parkui“, – sakė „Plungės“ pakalbinta Kantaučių bendruomenės pirmininkė Aušra Juškienė, neslėpdama nuostabos, kad veiksmai dėl regioninio parko steigimo iki šiol nebuvo viešinti ir bent kažkiek derinti su vietos žmonėmis.
Iniciatorė – Telšių rajono savivaldybė
Kaip minėta, Vyriausybė šių metų sausio pradžioje pritarė tam, kad būtų steigiamas Germanto regioninis parkas Telšių ir Plungės rajonuose. Iniciatyva atėjo iš Telšių regiono, tam 2022 m. pritarė Telšių rajono savivaldybės taryba. Tiesa, iniciatyvos pradžia siekia dar 2008-uosius, kai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos užsakymu buvo parengta galimybių studija dėl Germanto regioninio parko steigimo su trimis plėtros variantais. Parko kūrimas taip pat buvo numatytas 2008 m. Telšių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendiniuose. 2021 m. rugsėjį patvirtintame Lietuvos Respublikos bendrajame plane irgi pažymėtas šio parko steigimas.
Lietuvoje iš viso yra 30 regioninių parkų ir penki nacionaliniai parkai. Germanto regioninis parkas taps 31-uoju regioniniu parku mūsų šalyje. Šio parko įkūrimas būtų pirmas Lietuvoje per pastaruosius 30 metų.
Iniciatoriai pažymi, jog naujos saugomos teritorijos pagrindu taps Germanto kraštovaizdžio draustinis – vienas patraukliausių objektų Žemaitijoje. Tai vienas pirmųjų draustinių Lietuvoje, įsteigtas prieš beveik 60 metų siekiant išsaugoti vidurio Žemaitijos aukštumoms būdingą kraštovaizdį su ežerų kompleksu.
Anot Aplinkos ministerijos, preliminariai naujasis parkas apims esamus Germanto kraštovaizdžio, Buožėnų ir Vilkaičių geomorfologinius draustinius. Į siūlomą Germanto regioninio parko teritoriją ketinama įtraukti ir Gelžio ežerą, Alsėdžių ežerą, Kantaučių apylinkes.
Ko siekiama steigiant šį regioninį parką? Kaip pagrindiniai tikslai nurodomi tinkamai suplanuota dabar esamo Germanto kraštovaizdžio draustinio teritorija, joje randant galimybes išskirti rekreacines teritorijas, gyvenamąsias teritorijas, taip pat bus išsaugotos gamtos vertybės už draustinio ribų. Šiuo metu nemaža dalis itin vertingų gamtinių teritorijų, EB svarbos buveinių, vertingų miškų yra už draustinio teritorijos, o įsteigus regioninį parką jos taptų naujos saugomos teritorijos dalimi. Taip pat siekiama kompleksiškai vystyti Germanto apylinkes, sukurti žmonių lankymuisi reikiamą infrastruktūrą pritaikant ją rekreacijai ir turizmui.
Planuojama, kad naujos saugomos teritorijos plotas sieks iki 10,5 tūkst. hektaro. Tikslus plotas ir konkrečios ribos paaiškės planavimo metu.
Ministerijos duomenimis, siūlomoje steigti teritorijoje yra apie 190 sodybų, į ją patenka ir keturi draustiniai su maždaug 50 sodybų.
Į regioninio parko teritoriją pateksiančios žemės savininkams žadama išmokėti kompensacijas už nuostolius, patirtus dėl ūkinės veiklos apribojimų. Kai kuriais atvejais gali būti siūloma privačią žemę išpirkti.
Kantautiškiai apie parką nieko nėra girdėję
Germanto regioninis parkas didžiąja dalimi bus Telšių
rajono teritorijoje, tačiau įžengti turėtų ir į Plungės rajoną. Šis klausimas bene aktualiausias Kantaučių apylinkių žmonėms. Parko iniciatoriai Vyriausybei pateiktuose dokumentuose nurodė, jog „Savivaldybės (Telšių rajono – aut. past.) administracijos darbuotojai ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos direktorius vyko pas gyventojus ir tiesiogiai informavo apie planus steigti regioninį parką“. Telšiškiams parko planai puikiai žinomi, o Plungės krašto gyventojai apie tai neturi jokio supratimo.
„Niekas nieko nežino, viskas tylomis daroma. Žmonės labai susirūpinę, klausinėja, kas ir kaip čia bus, aš neturiu jiems ko pasakyti. Kiek pati bandžiau aiškintis, į parko teritoriją patektų Vilkaičių geomorfologinis draustinis. Aišku, tai nėra tankiai gyvenama teritorija, bet ten yra kažkieno miškai, žemė… O juk regioninis parkas reiškia papildomus draudimus ūkinei žmogaus veiklai, statyboms, žiūrėk, mažiausio menkaverčio pastatėlio negalėsi be projekto savo valdoje pastatyti… Įdomiausia, kad ir mūsų rajono valdžia nieko nežino. O juk rajono bendrajame plane apie Germanto regioninio parko steigimą yra užsimenama“, – kantautiškių nuotaikas dėl parko atspindėjo vietos bendruomenės pirmininkė A. Juškienė.
Pirmininkė pastebėjo, jog yra žmonių, kurie išgirdę apie būsimą parką suskubo planuoti ir miškų, galimai pateksiančių į regioninį parką, kirtimą. „Jei jau „pareina“ tas parkas, tai vis tiek su apribojimais. Kas čia žino, gal bus taip, jog turėsi savo mišką, bet negalėsi net malkų pasikirsti… Nežinau, ar tas parkas yra gėris. Suprasčiau, kad yra kažkokia infrastruktūra, sukurta turizmui. Pas mus net ežero ar upės nėra, kiek čia gali būti įdomu atvykti turistams. Vien pelkynai, natūralūs miškai, šabakštynai“, – kalbėjo A. Juškienė ir pridūrė, jog pikčiausia žmonėms, kad trūksta informacijos. O kai nėra jos, tai ir kyla visokių baimių ir neaiškumų.
Ramūnas Lydis: „Parko steigimas – embriono stadijos“
Apie Germanto regioninio parko steigimą šiuo metu bene daugiausia informacijos turi Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis. Jis neslėpė, jog pats asmeniškai buvo vienas tų, kuris inicijavo minėtojo parko steigimą. „Ilgai diskutavau su Telšių rajono savivaldybe dėl priemonių Germanto kraštovaizdžio draustinyje, kuriame ji turėjo intencijas vystyti tam tikrą rekreacinę infrastruktūrą. Kitas dalykas – Europos žaliajame kurse yra numatyta saugomų teritorijų plėtra. Suveikė šie du faktoriai, todėl ir Vyriausybė priėmė sprendimą dėl regioninio parko steigimo“, – aiškino pašnekovas.
R. Lydis akcentavo, jog dar nėra visiškai aišku, kokios teritorijos konkrečiai pateks į Germanto regioninį parką. „Kai prasideda parko planavimo užsakymo dalykai, yra daroma gretutinių teritorijų analizė. Šiuo metu mintis išreikšta, kad yra vertingų teritorijų Plungės rajone, kurios galėtų patekti į planavimo arealą, bet ar jos papuls į regioninį parką, ar ne, bus aišku gal tik po poros metų. Ne visos apylinkės papuls. Kol kas viskas dar yra embriono stadijos. Kažkokios schemos nėra, kuri nurodytų, kad štai šita sodyba pateks, o šita – ne. Šiandien dar ne ta stadija, kad galėtume pasakyti, kokiose vietose tas parkas bus“, – kalbėjo Žemaitijos nacionalinio parko direktorius.
R. Lydžio manymu, dėl regioninio parko Plungės rajone yra prikurta nepagrįstų baubų, esą saugoma teritorija tikrai nereiškia, jog čia labai daug apribojimų: „Gal daugiau jie susiję su statybomis. Miškų kirtimai juk galimi net nacionaliniame parke, o medžioklei regioniniame parke apskritai nėra taikomi jokie papildomi ribojimai. Iš regioninio parko gyventojams netgi galima tam tikra nauda, pavyzdžiui, jei žemė patenka į „Natura“ teritoriją, galimos tam tikros išmokos, o gal atsiras norinčių iš tradicinio žemės ūkio pereiti į lankytojų aptarnavimą – saugomos teritorijos juk yra traukos objektai.“
Pasak pašnekovo, artimiausiu metu su kantautiškiais yra planuojamas susitikimas, kurio metu bus atsakyta į visus klausimus dėl regioninio parko. R. Lydis ragina gyventojus kreiptis į jį asmeniškai (tel. +370 679 06745). „Jeigu turima individualių klausimų, tegu nelaukia susitikimo ir viską išsiaiškinsime iš anksto. Su žmonėmis reikalinga konstruktyvi diskusija. Aš asmeniškai matau nemažą regioninio parko potencialą. Rajonui dalyvauti regioninio parko steigime pirmą kartą po 30 metų yra didelė garbė, galime išpešti iš to naudos“, – įsitikinęs R. Lydis.
„Parkas turi atspindėti mūsų gyventojų lūkesčius“
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, kaip ir kantautiškiai, sakė besitikintis gauti visus atsakymus dėl Germanto regioninio parko steigimo, nes kol kas jam taip pat kyla daug neaiškumų dėl galimų reikalavimų ir apribojimų norint vykdyti ūkinę veiklą parke. „Turėjome nuotolinį susitikimą su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba. Suprantu, kad jie nori įsteigti dar vieną saugomą teritoriją Lietuvoje, bet tai turi atspindėti mūsų gyventojų lūkesčius. Yra inicijuojamas susitikimas su kantautiškiais. Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai pritars Germanto regioniniam parkui, jei tam pritars mūsų gyventojai“, – pažymėjo meras.