Birželio 13-ąją į posėdį rinkosi Rietavo savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas. Vietos politikų sprendimų reikėjo keletui miesto bendruomenei aktualių klausimų, tarp kurių – Lauryno Ivinskio gimnazijos bendrabučio likimas, galimybė suaugusiesiems įsitraukti į Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos veiklą ir kt. Diskusijos temas diktuoja šiandienos aktualijos. „Tiesiog nebėra kam gyventi“, – apie gimnazijos bendrabutį sakė šios švietimo įstaigos direktorė Alma Lengvenienė.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdis prasidėjo žaviu gestu: kolegos gėlių puokštėmis pasveikino tos dienos varduvininkus merą Antaną Černeckį ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Antaną Aužbikavičių. Apsikeitus padėkos žodžiais suskubta imtis darbo: politikams reikėjo aptarti į darbotvarkę įtrauktus klausimus. Tik vienas jų – dėl priėmimo į Rietavo savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašo patvirtinimo – nesukėlė ilgesnių diskusijų, ties kitais posėdžiautojams teko užtrukti.
Naujiena meno mokykloje
Komiteto nariai neprieštaravo, kad nuo ateinančių mokslo metų Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla pradėtų vykdyti dar dvi programas – teatrinio ir suaugusiųjų meninio ugdymo.
Kaip pastebėjo šios įstaigos direktorius Nerijus Jasinskas, teatrinio ugdymo programa bus skirta tik vaikų saviraiškai ir orientuota tik į jaunuosius Rietavo savivaldybės gyventojus, o suaugusiųjų meninio ugdymo programa buvo inicijuota atsiradusio poreikio. „Suaugusieji galės mokytis visko, kas yra meno mokykloje, išskyrus teatrą“, – teigė V. Jasinskas.
Posėdžio dalyviai šiems meno mokyklos planams pritarė, tačiau svarstant klausimą dėl suaugusiųjų mokesčio už mokslą pateikta nemažai pastabų. Siūloma patvirtinti tokius įkainius: grupinių užsiėmimų – 26 eurai per mėnesį, individualių – 48 eurai (iš jų 22 eurai būtų skirti padengti dalį pedagogų atlyginimo, 26 eurai – ugdymo priemonėms įsigyti). Iš Savivaldybės biudžeto suaugusiųjų meninis ugdymas vienam mėnesiui kainuotų 27 eurus. Per metus būtų apie 2 tūkstančius eurų.
„Gerą darbą padarytume, jei būtų tokia programa mūsų meno mokykloje“, – pastebėjo meras A. Černeckis.
Komiteto narė Vilija Razmienė kiek suabejojo, ar individualių užsiėmimų kaina nėra per didelė – štai kaimyninėje Plungėje yra pigiau. „Ko mes čia diskutuojame? Dėl finansų tegu sprendžia Finansų ir ekonomikos komitetas. Šio komiteto tikslas turi būti kaip tik palaikyti tokią idėją“, – pasiūlė Savivaldybės vadovas.
Galutinį sprendimą šiuo klausimu tars taryba.
Gimnazijos bendrabučio klausimas
Savivaldybės taryba turės nuspręsti ir koks likimas laukia Lauryno Ivinskio gimnazijos bendrabučio.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariams šios mokymo įstaigos direktorė A. Lengvenienė pristatė situaciją, kurioje yra atsidūręs minėtasis pastatas. Ji pabrėžė, kad gyvenančių bendrabutyje mokinių skaičius mažėja kiekvienais metais. Pastaruoju laiku čia buvo įsikūrę vos penki vaikai. „O pagal įstatymą, jei bendrabutyje gyvena nors vienas nepilnametis, darbuotojas turi dirbti visą parą“, – priminė vadovė.
Direktorė apskaičiavo, kad per 2017 metus mokyklos bendrabučio išlaikymas kainavo 37 000 eurų. „Mūsų gimnazijos taryba mano, kad per didelė prabanga yra toliau išlaikyti bendrabutį, o ir nėra tikslo – šis pastatas praranda prasmę, jame nebėra kam gyventi“, – teigė ji.
Pasak A. Lengvenienės, atsisakius bendrabučio, ten dirbę darbuotojai neliktų nuskriausti: be darbo liktų tik viena darbuotoja, kitos jau pensinio amžiaus, bendrabučio auklėtoja išeitų dirbti į gimnazijos skaityklą, kur pakeistų taip pat pensinio amžiaus sulaukusią darbuotoją.
Kam galėtų būti naudojamas bendrabučio pastatas, direktorė taip pat turėjo viziją: galbūt ten būtų galima įrengti butus jauniems mokytojams (kaip viena iš motyvacijų, galinčių pritraukti naujų pedagogų atvykimą į Rietavą), išnuomoti patalpas biurams, galima ir apskritai kurį laiką bendrabutį užkonservuoti – per metus tada jo išlaikymas kainuotų apie 2 000 eurų ir būtų sutaupyta net 35 000 eurų palyginti su esama situacija.
„Sutaupytas lėšas galėtų skirti gimnazijos reikmėms. Galbūt reikėtų pagalvoti apie projektų rengėjo etato steigimą mokykloje. Keičiasi gyvenimas – būtina mokyklos bendruomenei suteikti platesnes galimybes dalyvauti tarptautiniuose projektuose, bendradarbiauti su partneriais iš užsienio, organizuoti keliones į svečias šalis, o tam reikalingos papildomos lėšos“, – kalbėjo Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lidija Rėkašienė.
„Tuo klausimu neskubėkime“, – apie sutaupytų lėšų panaudojimą pasakė meras.
Politikai sutiko, kad atėjo metas gimnazijos bendrabutį uždaryti, o jei iškiltų nenumatytų reikalų dėl mokiniams reikalingo apgyvendinimo, tam tikslui Savivaldybės rezerve dar yra Žadvainių pagrindinės mokyklos bendrabutis.
Prašo lėšų knygai
Paskutinis klausimas komiteto darbotvarkėje buvo skirtas prašymui, gautam iš Rietavo kraštiečių klubo, aptarti.
Rašte nurodoma, jog ketinama išleisti knygą apie šiandienos Rietavo kraštą ir jo žmones 600 egzempliorių tiražu, 300 iš jų Savivaldybė gautų nemokamai. Savivaldybės indėlis į šį reikalą turėtų sudaryti 4 000 eurų.
„Kraštiečiai vos ne kiekvienais metais prašo iš Savivaldybės pinigų. Jeigu nori leisti knygą, tai gal tarp savų žmonių rėmėjų ieško?“ – pastebėjo Virginija Jakavičienė.
Tačiau po kiek užtrukusių pastebėjimų, nuomonių pasidalijimo vieningai nuspręsta, kad prašomą sumą Kraštiečių klubui reikėtų skirti – negi nepalaikysi idėjos, kuri inicijuojama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga ir bus Rietavo krašto ir jo žmonių atminimo išsaugojimo paminklas?