Neseniai Plungės viešoji biblioteka kvietė į susitikimą su Gintautu Černeckiu – Plungės Simono Daukanto bibliofilų klubo vadovu, tikru knygos mylėtoju, ilgamečiu pedagogu, rašytoju ir kūrėju. Proga – nekasdienė: bibliotekoje surengtos naujausios G. Černeckio knygos „Saulės gėlės sėklos. Lakonikos“ sutiktuvės. Ramus, nuoširdus, kupinas emocijų ir kūrybos slėpinių – toks buvo pasibuvimas, leidęs kiekvienam prisiliesti prie autoriaus sielos atspindžio knygoje. Juk lakonika ir yra apie tai, ką kalba žmogaus vidus.
Bibliotekoje susirinko G. Černeckio kūrybos gerbėjai, draugai, bičiuliai, artimieji. Smagu, kad prie knygos sutiktuvių prisijungė ir keletas žmonių per „Zoom“ platformą, siųsdami nuotolinius sveikinimus ir linkėjimus. Visų dėmesys popietės kaltininkui buvo malonus ir brangus, kaip ir galimybė pristatyti savo naujausią kūrybą.
Knygos sutiktuvės pradėtos nuo klasikinės muzikos garsų: susirinkusiesiems grojo styginių kvartetas „Musica libra“ iš Klaipėdos. Lakonikų iš G. Černeckio knygos skaitymas paįvairino muzikų pasirodymą ir leido išgirsti, kaip skamba autoriaus mintys, pasufleruotos jo sielos virpesių. Tiesa, pats autorius pastebėjo, jog lakonikos geriau skamba, kai jos skaitomos tik sau. „Jos skirtos tyliajam skaitymui“, – įsitikinęs G. Černeckis.
Taigi kas yra lakonika? Pagirtina tai, jog šį terminą sugalvojo pats G. Černeckis. Lakonikos neapibrėžia ir neapibūdina (kol kas) joks literatūrologijos žodynas. Tačiau tai nereiškia, jog šis žodis – bereikšmis. Priešingai, juo pasakoma netgi labai daug. Pasak G. Černeckio – tai simbolių kalba, tai visiškai naujo pobūdžio literatūros žanras, leidžiantis „suskambėti sielos varpeliams tylos namuose“.
„Lakonikų kūrėjas ieško sielos žmoguje, kviečia pažvelgti į savo vidų nedrumsta akimi, kviečia tiesiog stebėti, veda skaitytoją saulėto žmogaus keliu“, –
kalbėdamas apie savo knygą, sakė G. Černeckis. O saulėtas žmogus – žmogus, vedantis savo sielą dvasinio žinojimo, pajautimo keliu, jo gyvenimas laisvas, nes yra pagrįstas vidinių pojūčių, kurie ir virsta kūrybine mintimi.
„Saulės gėlės sėklos. Lakonikos“ išleistos 300 egzempliorių tiražu. Knygoje sudėta 2012–2021 metų G. Černeckio kūryba. Tai jau trečioji šio kūrėjo lakonikų knyga. Tikėtina, kad ir nepaskutinė. „Jei esi kelyje, bus ir tąsa…“ – filosofiškai nutęsė G. Černeckis.
Paklaustas, kaip lakonikos gimsta, autorius susimąstė: „Kas čia žino, kaip ta lakonika ateina. Tiesiog esu apdovanotas, ir tiek. Aš manau, kad tai yra dovana. Dovanos šiaip nedalijamos, reikia nuopelnų, aš turbūt nusipelniau, jei tokie šviesos pasiuntiniai mane aplanko.“
G. Černeckis knygos apipavidalinimą patikėjo savo dukrai Aistei Talijūnienei ir, kaip sako, vėl buvo apdovanotas – kūrinio iliustracijos atskleidžia pačią lakonikų esmę – nedaug turinio, bet su gilia mintimi. „Mano dukra – subtilus žmogus. Ji parodė, kad gali kalbėti šitaip… lakoniškai. Tai kažkas tokio, dovana man. Esu daugiau nei patenkintas“, –
gyrė dukrą G. Černeckis. O pati Aistė atviravo, jog tėčio knygos iliustracijos – padrąsinimas jai užsiimti kūryba.
Naujausia G. Černeckio lakonikų knyga jau sulaukė gražių įvertinimų. Štai literatės Ilonos Linkevičienės mintys: „Knygos skaitytojams linkiu mėgautis skaitymu gavus retą progą susipažinti su dvasinguoju pasauliu, jo išmintimi ir tikrąja šviesa bei džiūgauti, jei nors viena lakonika paliečia širdį. Skaičiau lakonikas jausdama labai stiprią energetiką.“ Lietuvos knygnešio draugijos pirmininkė dr. Irena Kubilienė laiške G. Černeckiui rašė: „Kokie gražūs knygos brolio darbai. Skaitau ir ima gerumo graudulys. Kalbini sielą trumpais ketureiliais. Didžiuojuosi, kad Tavo Knygnešių gatvė Plungėje gražiai susijusi su Knygnešio draugijos darbais.“