Plungės „Saulės“ gimnazijos 3 gh klasės mokinė Greta Zaborskytė dalyvavo VII Europos Sąjungos mokslo olimpiadoje, vykusioje Ispanijoje, Murcia mieste, ir laimėjo sidabro medalį.
Lietuvai atstovavo dešimtokų ir vienuoliktų komandos, sudarytos iš moksleivių, praėjusiais mokslo metais respublikinėse biologų, chemikų ir fizikų olimpiadose pasiekusių geriausių rezultatų. Greta į vienuoliktokų komandą pakviesta kaip puikiai besimokanti biologiją. Paklausta, ar tarptautinėje olimpiadoje teko atlikti sudėtingas užduotis, Greta papasakojo, jog tam reikėjo daugiau negu mokyklinių žinių. Jai teko tirti baltymų koncentraciją šilkmedžio lapuose ir šilkverpio vikšruose. Reikėjo atpažinti mikroorganizmus, kurie naudojami sulčių gamyboje, ištirti, kaip fermentas veikia sulčių klampumą, pagal gautus duomenis nustatyti, kuri mikroorganizmų kultūra gamina tą fermentą, o kuri – ne.
– Pirmą kartą teko naudotis viskozimetru – prietaisu, kurį turi dar ne visi Lietuvos universitetai. Labai įdomu, kai pati ištiri ir gali pateikti išvadas, – pasakojo Greta.
Olimpiados dalyviai atsakinėjo ir bendravo anglų kalba. Be to, kiekvienai šaliai buvo skirta gidė, kalbanti ispaniškai. Teko ir įdomaus laisvalaikio.
Apžiūrėtas Murcia miestas, ramus, nedidelis, į mūsų Šventosios miestelį panašus Las Alcazario kurortas, kuriame buvo apgyvendinti olimpiados dalyviai. Apsilankius vienoje Murcia bendrojo lavinimo mokykloje, kurioje mokosi per 2 000 moksleivių, stebino gausa laboratorijų, o jose – moderni įranga.
– Biologijos laboratorijoje mokiniai tyrinėjo gyvą avies širdį, – pasakojo Greta, džiaugdamasi galimybe dalyvauti tarptautinėje olimpiadoje, pasitikrinti savo žinias, patirti naujų įspūdžių.
Greta „Saulės“ gimnazijoje puikiai mokosi ir kitus dalykus. Pirmojo šių mokslo metų pusmečio rezultatai – tarp dešimtukų tik vienas devintukas. Praėjusiais metais baigė Mykolo Oginskio meno mokyklos dailės skyrių, sako, galvojusi apie tolimesnes dailės studijas, tačiau dabar didžioji jos laiko dalis tenka biologijai. Anot Gretos, ją traukia paprastai nematomas pasaulis – ląstelės, mikroorganizmai. Šiomis paslaptimis susidomėjo besimokydama „Ryto“ pagrindinėje mokykloje, per mokytojos Reginos Sosickienės pamokas. O dabar daug mokosi savarankiškai. Jau antri metai Greta yra draugijos „BioSa“ narė („Bio Sandrauga“- studentų ir moksleivių draugija, kurią vienija bendra mokslo sritis biologija).
– Džiaugiuosi prisijungusi prie „BioSos“. Kaip ir visi draugijos nariai, papildomai biologijos mokausi anglų kalba iš specialiai tam iš Jungtinių Amerikos Valstijų parsisiųstos knygos „Campbell Biology“. Bendraujame internetu, per virtualaus bendravimo programą „Skype“. Kiekvienai temai, skyriui nagrinėti skiriamas tam tikras laikas. Patys sudarome viktorinas, namų darbų užduotis. Jas patikrina studentai. Temos nagrinėjimas užbaigiamas testu. Buvome susitikę Kauno medicinos universitete, Vilniaus universiteto gamtos fakultete. Labai įdomu, – pasakojo Greta.
Paklausta, ką žada studijuoti baigusi „Saulės“ gimnaziją, Greta sakė, jog rinksis biologiją arba mediciną, bet ne gydomąją, o mokslinę.