Sausio pradžioje rašėme, kad švietimo tinklo pokyčiai kėsinasi „praryti“ Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos Grumblių pradinio ugdymo skyrių. Tvirtinant 2022–2023 mokslo metų klasių komplektus pranešta, kad mokyklėlė dėl per mažo mokinių skaičiaus bus likviduojama. Visi supranta, kad, nelikus mokyklos, kaime gyvenimas tarsi užgęsta. Kad taip nenutiktų, grumbliškiai ėmėsi žygių: surinko parašus, o vasario 10-ąją su prašymu nenaikinti skyriaus kreipėsi į rajono politikus.
Mokytis į Grumblius važiuoja iš Plungės
Skaitytojams priminsime, kad uždaryti Grumblių skyrių rajono politikai ryžosi ne iš didelio taupumo. Tiesiog pagal Vyriausybės patvirtintas švietimo tinklo kūrimo taisykles nuo 2022–2023 mokslo metų galima jungti tik dvi pradines klases. Iki šiol dar buvo galima formuoti jungtinį pirmos, antros, trečios ir ketvirtos klasių komplektą, kas ir daryta Grumblių skyriuje. Tačiau dabar jungiant pirmokų ir antrokų bei trečiokų ir ketvirtokų klases dėl mažo mokinių skaičiaus jose mokyklėlės išsaugoti neišeina. Gruodžio 31-ąją skyrių žadėjo lankyti tik septyni vaikai: vienas antrokas, po tris trečiokus ir ketvirtokus.
Kaip ir minėta, ketvirtadienį į rajono politikus kreipėsi Grumblių bendruomenės atstovai, mokyklėlę lankančių vaikų tėvai, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas.
Bendruomenės atstovė ir mokinio mama Sigutė Jackevičienė kalbėjo, jog mokyklėlėje dirba puiki pedagogė Daina Zabitytė, kurios dėka ketvirtokai, užbaigę skyrių, sėkmingai įsilieja į didesnių mokyklų didesnes klases, tampa vienais geriausių mokinių, laimi olimpiadose ir konkursuose. „Kodėl Plungės rajono savivaldybė negalėtų tapti vienintele Lietuvoje, išsaugodama tokią mokyklą, kuri tikrai ne egzistuoja, o veikia šimtu procentų? Gal kartais kažkam skiriami Savivaldybės biudžeto pinigai – tik akimirkos džiaugsmas, o gerai išugdytas vaikas, kuris gaus šimtaprocentinį dėmesį ir visapusišką ugdymą šioje mokykloje, mums dėkos visą gyvenimą“, – pabrėžė moteris.
S. Jackevičienės mintis palaikė verslininkas Alvydas Norvidas, kurio vaikai taip pat mokėsi šioje mokyklėlėje, sėkmingai studijuoja aukštosiose mokyklose. „Paruošimas tikrai geras. Kartais visko pinigais nesuskaičiuosi. Pinigai svarbu, bet socialinis gyvenimas ir žmonių nuomonės taip pat svarbu“, – pridūrė vyras.
„Aš savo vaiką į Grumblių mokyklą atvežu iš Plungės. Kadangi miesto mokyklose – didelės klasės, o vaikas turi specialiųjų poreikių, tik D. Zabitytės dėka mes turime ateitį. Ji vaikui suteikė pasitikėjimo, kurio vargu ar būtų įgijęs perpildytose klasėse Plungėje“, – savo nuomonę išsakė Jūratė Dozorova.
Politikai palaiko
„Uždarėme Stanelių mokyklą, uždarėme pradinę mokyklą Plungėje… Gal jau sustokime, pažiūrėkime į vaikų ateitį. Juo labiau kad Grumblių bendruomenė jaunėja ir vaikų tikrai bus. Patys matome, kad net iš Plungės veža. Nedarykime klaidos, nešaukime sau į koją“, – už mokyklėlės išlaikymą pasisakė Gediminas Norvaišas.
Judita Stankutė taip pat džiaugėsi bendruomenės iniciatyva ginti savo mokyklą ir ragino toliau tai daryti, o ne išvežti vaikus į kitas mokyklas. Politikė priminė, jog klasių komplektų skaičius tikslinamas iki rugpjūčio mėnesio, tad jei bus mokinių, skyriaus niekas ir neuždarys.
Daina Martišienė abejojo, ar mokyklėlės išlikimas priklauso nuo Savivaldybės valios. „Turime du aktyvius Seimo narius, kurie galėtų kelti tuos klausimus. Pora metų, ir turėsime daugiau bėdos nei Grumblių mokyklėlė. Žinome situaciją ir kokie Vyriausybės planai dėl miestelių gimnazijų“, – kalbėjo ji.
Algirdo Pečiulio manymu, įsigilinti į klausimą verčia ir tai, kad pati bendruomenė savo iniciatyva asmeninėmis lėšomis gerino mokyklėlės pastato išvaizdą, įrengė sanitarinius mazgus.
Audrius Misiūnas siūlė pagalvoti apie mokyklėlės išlaikymą iš Savivaldybės biudžeto lėšų, o Liudas Skierus pabrėžė, kad dėl mokyklos išlikimo žygius turi daryti ir pati bendruomenė, ieškoti būdų, kaip sutelkti daugiau vaikų. Galbūt pasikalbėti su aplinkinių kaimų tėvais, kad jie vaikus vežtų į Grumblius, o ne į Plungę.
Reikės ieškoti vaikų
Už Grumblių mokyklėlės išlaikymą iš Savivaldybės lėšų pasisakė Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.
Tiesa, džiugių žinių vedėjas nepranešė. Anot jo, ministerijos atstovai kalba, kad Savivaldybė, jei trūksta mokinių, gali skirti finansavimą vienam klasės komplektui išlaikyti, tačiau tai numatyta tik pagrindiniam ugdymui. Prie pradinio ugdymo komplektų išlaikymo savivaldybėms prisidėti greičiausiai nebus leidžiama.
G. Rimeikis dar kartą priminė, kad pagal šią dieną galiojančias švietimo tinklo kūrimo taisykles nebegalima jungti keturių klasių, kas buvo daroma iki šiol. O viename jungtiniame komplekte turi mokytis ne mažiau kaip aštuoni vaikai. Vadinasi, norint Grumbliuose išlaikyti pradinę mokyklėlę su dviem jungtinėmis klasėmis, į ją turi susirinkti mažiausiai 16 mokinių.
Beje, S. Jackevičienė minėjo, jog jau yra trys pirmokai, kurie lankytų Grumblių mokyklėlę, tad ne taip daug ir reikia surinkti.
„Grumblių pradinio ugdymo skyrius yra ilgiausiai atsilaikęs skyrius. Mokykla nori jį išsaugoti. Jungtiniam trečios ir ketvirtos klasių komplektui kitais mokslo metais surinktume 8 vaikus. Didžiausia problema – pirma ir antra klasės. Bet dėsime pastangas, ieškosime. Juk būna, kad šeimos atsikelia per vasarą ir ateina vaikų. Praneškime, kad mokykla nėra uždaroma, ji dar gali gyvuoti ne vienerius metus“, – kalbėjo Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius R. Kavaliauskas.
Taigi, kaip sakė meras Audrius Klišonis, tarybos nariai nusiteikę geranoriškai. Kad tėvai žinotų, jog Grumbliuose klasės komplektuojamos, ir kad kovo mėnesį mokyklėlė grįš į mokyklų sąrašą. „Gal net turėsime „sprogimą“ Grumbliuose: visada būdavo 8–9 vaikai, o dabar – 16. Būtų gražu“, – reziumavo Savivaldybės vadovas.
Taigi tik nuo mokyklos ir bendruomenės priklausys, ar jos sugebės įtikinti tėvus savo pradinukus vaikus leisti į vienintelį kaimo teritorijoje likusį Grumblių skyrių, kad suteikta galimybė nevirstų paskutine gulbės giesme.
Comments 1