
Gruodžio mėnesio posėdžiuose tiek Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas, tiek Savivaldybės taryba ėmėsi klausimo dėl 2022–2023 mokslo metų mokinių skaičiaus kiekvienos klasės sraute ir klasių skaičiaus kiekviename sraute Plungės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose patvirtinimo. Iki gruodžio 31 dienos patvirtinti naujus klasių komplektus ir mokinių skaičių rajone – įprasta praktika, kaip ir tai, jog šis klausimas dar kartą bus svarstomas prieš prasidedant naujiems mokslo metams, nes paprastai būna didesnių ar mažesnių korekcijų. Lyginant su šiais mokslo metais ir dabar jau aišku, kad švietimo tinklo pokyčių neišvengsime: bus likviduojama Grumblių mokyklėlė.
Mokinių skaičius – panašus
Kaip Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje minėjo Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Dangirutė Vaškienė, vasario 1 dieną pradedant prašymų mokytis rajono bendrojo ugdymo mokyklose priėmimą, yra tikslinga žinoti klasių komplektų skaičių.
Atlikus būsimų pirmokų, penktokų, devintokų ir vienuoliktokų tėvų apklausą dėl mokyklos pasirinkimo ateinantiems mokslo metams, buvo nustatytas preliminarus klasių komplektų skaičius. Turimais duomenimis, 2022–2023 mokslo metais bendras mokinių skaičius Plungės rajone didės nežymiai, o klasių komplektų skaičius išliks toks pat kaip ir dabar – 186. Moksleivių kitais metais turėtų būti 3 782 (kartu su Plungės specialiojo ugdymo centru). 2021 metų rugsėjį šis skaičius buvo 3 774.
Gera žinia, kad daugėja į mokyklą planuojančių ateiti pirmokų: šiais mokslo metais jų turime 256, kitais metais – 345.
Bus likviduotas Grumblių skyrius
Bene sunkiausias sprendimas, kurį teko priimti vietos politikams tvirtinant ateinančių mokslo metų klasių ir mokinių skaičių bendrojo ugdymo mokyklose, buvo susijęs su Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos Grumblių pradinio ugdymo skyriumi. Mokyklėlė iš rajono švietimo tinklo braukiama – teks įstaigą likviduoti. Tai daroma atsižvelgus į Vyriausybės patvirtintas švietimo tinklo kūrimo taisykles, kuriose nurodoma, jog nuo 2022–2023 mokslo metų galimas tik dviejų pradinių klasių jungimas.
Kaip aiškino Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, iki šiol dar buvo galima formuoti jungtinį pirmos, antros, trečios, ketvirtos klasės komplektą, kas ir daryta Grumblių skyriuje. Tačiau to nebelikus tenka konstatuoti faktą, jog nebėra galimybių išsaugoti šią mokyklėlę.
Kaip minėta, galima būtų jungti tik dvi pradinukų klases: pirmokus ir antrokus, trečiokus ir ketvirtokus. Toks komplektavimas Grumblių skyriuje negalimas dėl mokinių stokos. „Ten per pastaruosius metus buvo 2–3 vaikų prieaugis. Naujiems mokslo metams pirmokų nesulauksime. Tokia realybė“, –
aiškino vedėjas.
Vadovaujantis naująja Vyriausybės patvirtinta tvarka, vienoje jungtinėje klasėje turi mokytis ne mažiau kaip 8 vaikai. Taigi, norint išlaikyti Grumblių skyrių, čia turėtų būti dvi jungtinės klasės, kuriose būtų mažiausiai 16 mokinių. Šių mokslo metų rugsėjį jungtinėje pirmokų, antrokų, trečiokų ir ketvirtokų klasėje vaikų buvo vos 10.
Grėsmingas signalas kaimo gimnazijoms
Savivaldybės tarybos posėdyje svarstant švietimo klausimus, meras Audrius Klišonis užsiminė apie dar vienus netolimoje ateityje laukiančius pokyčius, kurie aktualūs rajone esančioms gimnazijoms. Vėlgi tos pačios Vyriausybės patvirtintos švietimo tinklo kūrimo taisyklės nurodo, kad nuo 2024 metų trečiojoje gimnazijos klasėje bus privalomas 31 mokinys. Žvelgiant į dabartinius skaičius, mūsų kaimo gimnazijose toks skaičius prilygtų… fantastikai. Mažai tikėtina, kad vienuoliktokų ženkliai daugės per ateinančius metus, ypač kai trūkumas yra ne vienas, ne du ir net ne penki mokiniai…
Pasak G. Rimeikio, Vyriausybė jau prieš kurį laiką davė ženklą šalies savivaldybėms, jog būtina tvarkyti savo švietimo tinklą. Apie planuojamus pokyčius diskusijos vyksta nuo pavasario. „Ir Savivaldybių asociacija, ir profsąjungos yra informuotos. Tinklo kūrimo taisyklės buvo gvildenamos seniai, visiems pristatyti planai, kas ir kaip turėtų vykti. Suprantama, kad staigiai pokyčių nepadarysi, todėl Vyriausybė atsižvelgė į savivaldybių pageidavimą skirti pereinamąjį laikotarpį“, – dėstė telefonu kalbintas vedėjas.
G. Rimeikis pridūrė, jog ne visos šalies savivaldybės yra nepatenkintos tuo, kaip siūloma tvarkyti švietimo tinklą: „Štai Marijampolės savivaldybė tam pritaria. Mūsų pozicija yra kitokia: esame išsiuntę ir mero pasirašytą raštą, kad tokiems pokyčiams prieštaraujame.“
Vyriausybė rekomenduoja, kad jau nuo 2023 metų rugsėjo trečiojoje gimnazijos klasėje mokytųsi bent 21 mokinys. „Tai neprivaloma, tačiau rimtas signalas, kad būtina tvarkyti turimą švietimo tinklą, nors mūsų tinklas yra gana racionalus“, – pastebėjo G. Rimeikis.
Vedėjo manymu, toks Vyriausybės sprendimas susijęs su tikslu suteikti gimnazistams vyresnėse klasėse vienodas galimybes mokytis pagal individualius poreikius ir norus. „Realiai vadinamasis mokomųjų dalykų profiliavimas pas mus vyksta tik „Saulės“ gimnazijoje. Kaimo gimnazijose, neslėpkime, gimnazistas mokosi tai, ką pasirenka dauguma“, – pridūrė jis.
Kas lauktų kaimo gimnazijų nuo 2025 metų? „Greičiausiai jos turėtų tapti pagrindinėmis mokyklomis. Bet Vyriausybės sprendimai dar gali kisti su galimais valdžios pasikeitimais“, – svarstė G. Rimeikis.