Direkcijos darbuotojų ir mokslininkų tyrimų duomenimis, Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje atrastos ir užregistruotos 754 grybų rūšys.
Miško gėrybės renkamos vartoti ir parduoti. Neretai grybautojai dėl nežinojimo ar dėl neatsargumo palieka gamtai skaudžių pėdsakų: sužalojama miško paklotė, niokojami nevalgomi grybai, samanos, kiti augalai. Didelę žalą daro ir miškuose išmėtomi plastikiniai buteliai, maišeliai ar kitos šiukšlės.
Grybautojai turi gerai žinoti Aplinkos ministerijos parengtas ir aplinkos ministro 1998 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 113 patvirtintas „Grybavimo Lietuvos miškuose taisykles”, laikytis jų reikalavimų. Tik tokiu būdu miškuose išsaugosime mėgstamus grybus, padėsime jiems gausiau derėti.
Pagal šias taisykles grybauti leidžiama visuose miškuose, išskyrus rezervatus (Žemaitijos nacionaliniame parke – Plokštinės ir Rukundžių gamtiniuose rezervatuose). Galima rinkti, parduoti ir supirkti baravykus, kurių kepurėlės skersmuo didesnis negu 1,5 cm, voveraites, kurių skersmuo didesnis negu 1 cm. Leidžiama rinkti visų, išskyrus į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų, rūšių grybus. Jų Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje rastos 34 rūšys.
Grybaujant leidžiama tik išrauti arba nupjauti grybą prie žemės. Draudžiama ardyti miško paklotę, niokoti nerenkamus grybus, samanas, kerpes, kitus augalus. Lietuviai nuo seno mėgsta grybauti, gerai žino įvairias grybavimo vingrybes. Grybaujant neišvengiama ir neigiamų padarinių grybų ištekliams, miško ekosistemoms. Ypač kenkiama grybienai, kai samanos vartomos, stumdomos į šonus mechaniniais įrankiais.
Geriausia grybauti anksti rytą, švintant. Tada grybai būna kietesni, tvirtesni. Grybavimui tinka medinės ir plastikinės pintinės su tarpeliais dugne. Būtina turėti peilį. Grybai greitai kirmija, todėl parvykus iš miško negalima grybų palikti kitai dienai. Baravykų guote net apie 50 skirtingų vabzdžių sudeda kiaušinius, iš kurių per kelias valandas išsivysto lervos, mintančios grybo vaisiakūniu. Gamtoje su grybais ekologiniais, mitybiniais ryšiais susiję daugelis kitų gyvūnų ir augalų.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos
pateiktą informaciją